İran Turu  THY ile 6 Gece / 8 Gün

  • 10 Ağustos 2019 Cumartesi - 17 Ağustos 2019 Cumartesi Tarihleri arası

Yolcu Sayısı Seçiniz

Toplam Tutar
5.036,26 ₺

Özet

İran Turu 
Tahran (2) - Kaşan - İsfahan (2) - Yezd (1) - Şiraz (1)
Kurban Bayramı Özel
Türk Hava Yolları Tarifeli Seferi ile 
10 - 17 Ağustos 2019
6 Gece / 8 Gün

Tur Programı

1. Gün: 10 Ağustos 2019 Cumartesi // İstanbul – Tahran 
İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde saat 23.00’da buluşma. Bagaj, bilet ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları'nın TK 878 sefer sayılı uçuşu ile saat 01.30’da Tahran’a hareket. Yerel saat ile 05.45’de varışımızın ardından alandan bizleri bekleyen aracımız ile şehir turumuz başlıyor. İlk durağımız tarihi M.Ö. 5000 yılına kadar uzanan tarihi eserleri ile ünlü İran Ulusal Müzesi, ardından değerli taş ve mücevheratın en göz kamaştırıcı koleksiyonu görebileceğimiz İran Ulusal Mücevher Müzesi ve son olarak UNESCO tarafından koruma altına alınmış, Kaçar hanedanlığı döneminde inşa edilen Gülistan Sarayı yer almaktadır. Turumuzun ardından otelimize transfer. Geceleme otelde.

2. Gün: 11 Ağustos 2019 Pazar // Tahran 
Otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından Saadabad Sarayı turumuza çıkıyoruz. 19 müzeden oluşan bu kompleksin inşası Kaçarlar döneminde başlayıp Pehlevi döneminde devam etmiş ve İran İslam Cumhuriyeti devrine kadar çeşitli eklemeler ve değişiklikler yapılmıştır. 3000 dönümlük arazide yayılan bu kompleksin 1800 dönümü doğal orman, pınarlar, yer altı su şebekeleri ve bahçeler oluşturmaktadır. Turumuzun ardından otelimize transfer. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek geleneksel akşam yemeği turuna katılabilirler. Turumuzun ardından otelimize transfer. Geceleme otelde.

3. Gün: 12 Ağustos 2019 Pazartesi // Tahran - Kaşan - İsfahan 
Otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından Kaşan’a doğru yola çıkıyoruz. Çini işleri, ipek ve yün halıları, gül bahçeleri ve gül suyu ile meşhur bu kasabaya varışımızın ardından şehir turumuz başlıyor. Kaşan çarşısı, Bozorg Ağa Camii ve Medresesi, Kaşan'ın geleneksel taş konakları, Borujerdi ve Tabatabei’nin evi ve Fin Bahçesi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından İsfahan’a hareket. Varışımızla birlikte Zayandeh Nehri boyunca uzanan yüzlerce yıllık ve zarif köprüleri ziyaret edeceğiz. Bunlardan başlıcaları Si-o-she pol ve Khaju köprüleridir. Turumuzun ardından otelimize transfer ve serbest zaman. Geceleme otelde.

4. Gün: 13 Ağustos 2019 Salı // İsfahan 
Otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından İsfahan'daki gezimize devam ediyoruz. İlk olarak İsfahan'ın kalbi olarak anılan Çehel Sütun Sarayı. Safevi Şahı I. Abbas tarafından, içine Çehel Sütun'u da alan geniş bir saray ve botanik bahçeler kompleksinin bir parçası olarak inşa ettirilmiştir. Aynı zamanda Şah'ın eğlencesi ve kabul törenlerinde kullanılmak amacıyla yaptırılmıştır. Nitekim I. Şah Abbas mevkî sahibi kişileri ve elçileri bu sarayda, ya sarayın terasında ya da kabul salonlarında kabul etmişlerdir. Saray, seramik üzerine fresk ve tablolarla süslenmiş; zaman içerisinde sarayın seramik panellerinden birçoğu yerinden çıkarılmış ve Batı'daki büyük müzelerin koleksiyonuna dâhil olmuştur. Çehel Sarayı gezimizin ardından UNESCO'nun da Dünya Mirası Listesi'ne aldığı Nakş-ı Cihan Meydanı'na geçiyoruz. Nakş-ı Cihan "Dünya'nın Resminin Meydanı" ya da "Şah'ın Meydanı" olarak anılırken İran'da çoğunlukla İmam Meydanı olarak bilinir. Meydanda Safavilerden kalma Ali Kapı Camii ve Şeyh Lütfullah Camilerini panoramik olarak görüyor ve fotoğraflamak için mola veriyoruz. Fotoğraf molamızın ardından yine UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Mescid-i Cuma'yı ziyaret ediyoruz. Mescid-i Cuma Pers mimarisinde en uzun minareli olarak inşa edilen yapılardan biridir. Gezimizin ardından otelimize transfer ve geceleme otelimizde.

5. Gün: 14 Ağustos 2019 Çarşamba // İsfahan – Yezd
Sabah kahvaltı sonrası odaların boşaltılması ve Yezd kentine hareket ediyoruz. Muhteşem Zagros Dağları manzarası eşliğinde İran bozkırında yapacağımız yaklaşık 4 saat sürecek yolculuğumuz sırasında yol üstünde panoramik olarak Kerpiç-Buz Evi'ni göreceğiz. Gezimizin ardından Yezd’e hareket ve otantik kentte panoramik şehir turumuzda Ateş Tapınağı, Sessizlik Kulesi, Emir Çakmak Zaviyesi, daracık sokakları, kerpiç ve taş mimarisiyle eski kent sokakları göreceğimiz bir yürüyüş turu yapıyoruz. Geceleme Yezd'de otelimizde.

6. Gün: 15 Ağustos 2019 Perşembe // Yezd – Şiraz
Otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılıyoruz ve Şiraz'a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pasargad Kenti'nde Büyük Kiros'un mezarını görüyor, panoramik antik kent gezimizi otobüsümüzle yapıyoruz. Ardından yolumuza devam ediyoruz ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan antik kent Persepolis'i, Persepolis Müzesi'ni ve kral mezarları Nakş-ı Rüstem arkeolojik alanlarını geziyoruz. Persepolis Antik kenti, ilk olarak M.Ö. 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı 1. Darius tarafından kurulmuştur. Uzun bir süre boyunca Pers İmparatorluğu'na başkentlik yapmıştır. Turun ardından Şiraz'a varıyoruz ve otantik Kapalıçarşı gezimizi yapıyor, baharat ve İran'a özgü ürünlerin sergilendiği dükkanların keyfini çıkarıyoruz. Geceleme Şiraz’da otelimizde.

7. Gün: 16 Ağustos 2019 Cuma // Şiraz 
Otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından panoramik Şiraz şehir turu için otelimizden hareket ediyoruz. Şiraz bulunduğu bölgenin en önemli ticaret ve turizm kentidir. Tarihte Pers İmparatorluğu'nun başkenti olduğu için bünyesinde birçok tarihi eser ve mekan barındırmaktadır. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Kerim Han Kalesi, Narenjestan Bahçesi, Vekil Camii ve Nasır el Mülk görülecek yerler arasındadır. Huzurlu bahçe şair Hafız Mozolesi ziyaretinde Pers Kahvesi'nde İran edebiyatından örnekler dinleyerek gezimizi tamamlıyoruz. Ardından otelimize transfer. Dinlenmenin ardından saat 22:30 civarında çıkış yapıyoruz ve havalimanına transfer oluyoruz.

8. Gün: 17 Ağustos 2019 Cumartesi // Şiraz – İstanbul 
Bagaj, bilet ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK 885 sefer sayılı uçuşu ile 03.00’da İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 05.35’de varış ve turumuzun sonu.