Karadeniz Rüyası ve Batum Turu Lüks Otobüsler ile Ulaşım

  • 15 Eylül 2019 Pazar - 21 Eylül 2019 Cumartesi Tarihleri arası

Yolcu Sayısı Seçiniz

Toplam Tutar
1.349,01 ₺

Özet

Karadeniz Rüyası ve Batum Turu
Lüks Otobüsler ile Ulaşım
15 - 21 Eylül 2019
5 Gece / 7 Gün

Balığın, Kemençenin, Tulumun, Fındığın, Çayın, Mavinin ve Yeşilin Yurduna Yolculuk…

Tur Programı

1. Gün: 15 Eylül 2019 Pazar // İstanbul
Değerli misafirlerimiz, 
22.00 Bakırköy İncirli Doğtaş Mobilya Önü 
22.30 Mecidiyeköy Meydan TEB ve Yapı Kredi Bankası Önü  
23.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü  
23.15 Kartal Köprüsü Metro İstasyonu (E-5 Ankara İstikameti)
23.30 Çayırova Mc Donalds Önünden hareket ile gece yolculuğumuza başlıyoruz.

2. Gün: 16 Eylül 2019 Pazartesi // Amasya - Ferhat ile Şirin Su Kanalı -  Gök Medrese - Amasya Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi -  II. Beyazıd Külliyesi - Şehzadeler Parkı -  Hükümet Köprüsü -  Saat Kulesi -  Samsun - Bandırma Vapuru -  Atatürk Onur Anıtı - Fatsa
Bolu - Gerede - Osmancık üzerinden Şehzadeler Diyarı Amasya’ya doğru hareket ediyoruz. Sabah yolda alınan serbest kahvaltı sonrasında Osmanlı Devleti’nin arka bahçelerinden olan ve Yeşilırmak’ın şekillendirdiği bu güzel şehirde ilk olarak Ferhat’ın Şirin için dağları deldiğini bilmek yetmez diyoruz. Bu aşka tanıklık etmek üzere Ferhat İle Şirin Su Kanalı’nı ziyaret ediyoruz. Bu aşk hikâyesini bir de rehberimizden dinledikten sonra Selçuklu Valilerinden Torumtay'ın yaptırdığı Gök Medrese Camii’ni panoramik olarak aracımızdan görüp, Amasya Müzesi’ne geçiyoruz. Burada Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik, etnografik, sikke, mühür, el yazması gibi örnekleri ve İlhanlılar dönemine ait mumyaları görüyoruz. Ardından Osmanlı Sultanı II. Bayezid oğlu Şehzade Ahmet tarafından valilik yaptığı Amasya’ya armağan olarak 1482-1486 arasında Mimar Şemseddin Ahmet’e yaptırılan II. Bayezid Külliyesi içerisinde bulunan camiyi gezip, kütüphane, aşevi yapılarını gördükten sonra Yeşilırmak’ın kenarında bulunan Şehzadeler Parkı’nda yapacağımız kısa bir yürüyüşün ardından Roma döneminden kalan eserlerden hala kullanılmakta olan Alçak Köprü üzerinde fotoğraf molası veriyoruz ve Yalı Boyu Evleri'ni en güzel noktadan fotoğraflıyoruz. Amasya Kalesi’ni ve Helenistik dönemde bölgede hüküm sürmüş Mitridat Krallığına ait Kaya Mezarlarını panoramik fotoğrafladıktan sonra Hükümet Köprüsü ile Saat Kulesi'ni görüyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Havza - Kavak üzerinden meşhur Çakallı Rampasını inerek Samsun’a ulaşıyoruz. 19 Mayıs 1919' da Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ ün Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış olduğu bu şehirde Samsun'un simgesi haline gelen, Avusturyalı Heykeltıraş H. Kriphel'e 1931 tarihinde yaptırılmış Atatürk Anıtı'nı görüp hatıra fotoğraflarımızı çektirdikten sonra, Doğu Park alanı içinde yer alan, zorlu yolculuk sonrasında silah arkadaşlarıyla birlikte Atamızı Samsun’a ulaştıran Bandırma Vapuru'nu geziyor ve otelimize gitmek üzere yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Sabah Kahvaltısı: Güzergâhımız üzerinde uygun bir tesiste alınacaktır. (Ekstra)
Öğle Yemeği: Amasya'da menü olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Güzergâh: İstanbul - Amasya / 670 Km, Amasya - Samsun /130 Km, Samsun - Fatsa /120 km / 920 Km
Konaklama Oteli: Fatsa Yalçın Hotel Resort, Fatsa Yıldız Hotel - Samsun Hampton by Hilton Hotel, Bulancak Avcı Otel, Giresun Amazon Aretias Hotel vb.

3. Gün: 17 Eylül 2019 Salı // Ordu - Boztepe - Giresun - Giresun Kalesi - Akçaabat -Trabzon - Ayasofya Müzesi - Atatürk Köşkü - Rize - Çayeli - Rize Bezi Dokuma Atölyesi
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından, ülkemizin kullanılmakta olan en uzun tünellerinden biri olan Nefise Akçelik Tüneli'nden (3820m) geçip rehberimizden alacağımız bilgiler eşliğinde Ordu kentinin sembolü Boztepe’ye teleferikle çıkma imkânı (ekstra) bulabileceğimiz teleferik parkta serbest zaman veriyoruz. Boztepe’ de Ordu’yu ve tüm Karadeniz coğrafyasını ayaklarımızın altında hissedeceğiz. Geçireceğimiz keyifli zaman sonrasında Ordu’dan ayrılıyoruz ve Giresun Adası’nı ve Pontus Hükümdarı Farnakes döneminde inşa edilen Giresun Kalesi’ni aracımızdan panoramik olarak görüp, fındık ve fındık ürünleri alışverişlerimizi yaptıktan sonra, meşhur Akçaabat köftesinin tadına bakarak öğle yemeğini alıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Trabzon’da Soğuksu Mevkii'ne çıkarken Gülbahar Hatun Camii, İç Kale ve Zağnos Vadisi'ni panoramik görüyor ve ladin ağaçları arasından geçerek, bir Rum iş adamına ait olan ve sonrasında Trabzon halkı tarafından Atatürk`e hediye edilen Atatürk Köşkü’nü geziyoruz. Ardından Komnenos Krallığı döneminde 1238 - 1265 yılları arasında yapılıp, batı cephesindeki Hristiyanlık tarihine ait freskleriyle birlikte Trabzon Ayasofyası'nı da geziyor ve Trabzon’a özgü bir el sanatı olan Trabzon Hasırı, Telkâri ve Trabzon'da sadece beş ailenin yaptığı kazaziye işlerini yapan ustaların marifetli ellerinde hazırlanan ürünleri görme fırsatı bulduktan sonra alışveriş için kısa bir zaman veriyoruz. Ardından Rize üzerinden aslında çok yakından tanıdığımız Çayeli’ne geçiyoruz. Rize bezi dokuma atölyelerinden birinde vereceğimiz kısa bir alışveriş molası sonrasında otelimize varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Öğle Yemeği: Trabzon ya da Akçaabat’ta menü olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Güzergâh: Fatsa - Ordu - Giresun - Trabzon - Rize - Hopa / 541 Km
Konaklama Oteli: Hopa Cihan Otel - Terzioğlu Otel - Hopa Sarp Hotel - Ayder Altıparmak Otel - Ayder Yeşil Vadi Otel - Serender Otel - Pazar Minerva Hotel vb.

4. Gün: 18 Eylül 2019 Çarşamba // Sarp - Sarpi - Gonio (Apsaros) Köyü ve Kalesi - Çoruh (Chori) Nehri ve Köprüsü - Batum -  Orta Cami -  Avrupa Meydanı - Medea (Altın Post) Anıtı - Poseidon Meydanı - Türk Konsolosluğu Binası - Fırtına Vadisi ve Fırtına Deresi - Çamlıhemşin - Çinçiva (Şenyuva) Köyü ve Köprüsü - Zilkale (Kale-i Zir) - Ayder Yaylası - Gelimtülü Şelalesi - Aşağı ve Yukarı Ambarlık - Kalegon - Ayder Kaplıcaları
Not: Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği T.C. vatandaşları Batum’ a üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdan ve pasaport ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır. T.C. vatandaşı olmayan misafirlerimiz pasaport ile geçiş yapacaklardır. Ailesi ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Batum’ a geçişleri için noterden onaylı MUVAFAKATNAME almaları gerekmektedir.0-6 Yaş küçük misafirlerimiz için fotoğraflı nüfus cüzdanı gereklidir. T.C. vatandaşı olan misafirlerimiz 16 TL olan harç pulu ücretlerini kendileri ödeyeceklerdir.
1 Eylül tarihi ile beraber, eski kimlikle geçiş kesinlikle mümkün olmayacaktır. Çıkan yeni kanun ile birlikte 1 Eylül ve sonrasında yalnızca yeni çipli kimlikler ve pasaport ile geçiş mümkün olacaktır.
Önemli Uyarı: Çifte ve yabancı vatandaşlık durumları için genel şartlar kısmını inceleyiniz.
Sabah otelimizde aldığımız kahvaltı sonrasında Sarp Sınır Kapısına hareket ediyoruz. Sarp Sınır Kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Gürcistan /Adjara bölgesine geçiyoruz. Hz. İsa’nın on iki havarisinden biri olan St. Mathias’ın mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio- Apsaros Kalesi'ni aracımızdan panoramik görüyor ve Batum şehir merkezine doğru devam ederken Sovyet Rusya döneminde Rus askerlerin eğitim alanlarını görüyoruz. Bayburt' tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü’nü görüyor ve şehir merkezine devam ediyoruz. Gürcistan’ın iki Özerk bölgesinden olan Adjara Özerk Bölgesinin yönetim merkezi Batumi’de; Tarihi Orta Camii, Piazza Meydanı, Piazza Saat Kulesi, Gürcü Ortodoks Kilisesi, Ermeni Kilisesi, Avrupa Meydanı, Medea Heykeli, Poseidon Anıtı, Tiyatro Binası, Batum Limanı göreceğimiz yerler arasında. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra Türk Konsolosluk binamızı da görüp alışveriş için küçük bir serbest zaman vereceğiz. Serbest zaman sonrasında tekrar Sarp’ a dönüp çıkış işlemlerimizi hallediyor ve sonra Arhavi - Fındıklı - Ardeşen üzerinden 50 eko sistem arasında bulunan Fırtına Vadisi’ne giriş yapıyoruz. Adına yakışır bir şekilde bizleri karşılayan Fırtına Deresi boyunca yapacağımız yolculuğumuzda doğaya bir kez daha vurulacaksınız eminiz. Öğle yemeğimizi Fırtına Deresi kenarında bulunan alabalık tesislerinden birinde alıp (ekstra), derenin meşhur alabalığının tadına bakıp, muhlamaya ekmeklerimizi banarak enerjimizi depoluyoruz.
Dileyen misafirlerimiz Fırtına Deresi'nde Rafting yapabilirler. 7’ den 70’e herkesin rahatlıkla katılacağı bir parkurdur. 7 km uzunluğundaki parkurda, 15’in üzerinde rapid bulunmakta ve katılımcıları muhteşem manzaralarla büyülemektedir. 6 kişilik botlar ile her botta bir adet profesyonel rafting rehberi mevcuttur. Botlarda can yeleği, kask, dizlik ve özel sigorta mevcuttur. Ekstra Kişi Başı: 60 TL
Dileyen misafirlerimiz son dönemin gözde aktivitelerinden Zipline yapabilirler (Ekstra) 
Öğle yemeğimizin ardından programımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz ve aracımızla ülkemize Uluslararası Film Festivali'nde “Altın Ayı” ödülünü getirmeyi başaran “BAL” filminin çekimlerinin gerçekleştirildiği Çamlıhemşin’e geliyor ve alternatif tur rotalarını değerlendiriyoruz.
Opsiyonel Tur Seçeneği: Çat Vadisi, Çinçiva (Şenyuva) Köprüsü ve Köyü, Zil Kale Turu
Detay: Birçok diziye ve filme doğal set olan mekânlardaki gezimize Çamlıhemşin’de bizleri bekleyen minibüslerimizle başlıyoruz. Fırtına Vadisi içindeki önemli vadilerden Çat Vadisi’ne giriyoruz ve Ortan Köyü'nden geçerek “Sevdaluk” dizisinin çekimlerinin de gerçekleştiği eski ismi Çinçiva günümüzde Şenyuva olarak bilinen köye geldiğimizde bölgenin en eski ve kemer açıklığı en geniş olan Taş Köprüsünde fotoğraf molası veriyoruz. Ülkemizin en yaşlı konaklarını görerek yapacağımız yolculuğumuzun son durağı tarihi ticaret yolunu korumak için vadiye en hâkim noktalardan birine kurulmuş olan Zil Kale’yi ziyaret oluyor. Kaçkarların gizli bahçesinde vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında Çamlıhemşin’e dönüyoruz Turumuz yaklaşık 2 saat sürecektir. Ekstra Kişi Başı: 45 TL
Alternatif turumuzun ardından Çamlıhemşin’ den ayrılıyor ve 1350 metre yükseklikte çam ormanlarıyla kaplı Ayder Yaylası’na gitmek üzere yola çıkıyoruz. Aşağı ve Yukarı Ambarlığı, Şenlik Düzü'nü aracımızdan görerek Kalegon Düzü'nde Gelin Tülü Şelalesi'ni fotoğraflamak ve muhteşem havayı solumak için aracımızdan iniyoruz. Ayder Yaylası’nda vereceğimiz serbest zamanda keyifli bir yürüyüş yapıp yöre insanlarıyla unutulmaz bir sohbet yapabilirsiniz. Gezilerimiz sonrasında otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 
Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Öğle Yemeği: Fırtına Vadisi'nde Akasya Alabalık Tesisleri'nde menü olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Güzergâh: Hopa - Batumi / 35 Km, Batumi - Çamlıhemşin / 110 Km, Çamlıhemşin - Ayder / 20 Km / 165 Km
Konaklama Oteli: Ayder Altıparmak Otel - Nehirim Otel - Serender Otel - Yeşil Vadi Otel - Pazar Minerva Otel - Hopa Cihan Otel - Terzioğlu Otel - Alibey Çavuşoğlu Hotel vb.

5. Gün: 19 Eylül 2019 Perşembe // Derepazarı - Of – Solaklı Deresi ve Vadisi - Çaykara – Taşkıran - Uzungöl - Lustra ve Karester Yaylası -Sürmene - Çay Fabrikası - Bıçak Atölyesi - Memişağa Konağı
Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından türkülerini birçoğumuzun bildiği Çayeli’ne gidiyoruz. Rize bezi dokuma atölyelerinden birinden vereceğimiz kısa bir alışveriş molası sonrasında Derepazarı, İyidere istikametini takiben Of’ a ulaşıyoruz. Sonrasında Solaklı Vadisi’ni takip ederek Dernekpazarı, Çaykara, Taşkıran üzerinden Karadeniz Bölgesi'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl'e ulaşıyoruz. Yolun her iki yanında bulunan Solaklı Vadisi boyunca uzanan yemyeşil ağaçlar, asma köprüler arasından geçerken dağların yamacına kurulan hatta birçoğunun yolu bile bulunmayan evleri görüyoruz. Uzungöl’ de vereceğimiz serbest zamanda muhteşem fotoğraflar çekip geçireceğimiz keyifli dakikalar sonrasında siz saygıdeğer misafirlerimize alternatif tur seçeneği sunuyoruz.
Karaster Yaylası Turu: Uzungöl’den bineceğimiz minibüslerimizle 2250 metre yüksekliğe tırmanmaya başlıyoruz. Uzungöl’ü yeni açılan terasından fotoğrafladıktan sonra kendinizi kuşlar kadar özgür hissedebileceğiniz Karaster Yaylası'na varıyoruz. Yolculuğumuz sırasından bulut denizleri üstünde yolculuk yapma şansına da sahip olabiliriz. Rengârenk çiçeklerin arasında yapacağımız yürüyüş sonrasında vereceğimiz sıcak süt, çay, kahve ve muhteşem fotoğraflar çekmek için fotoğraf molası ardından Uzungöl’e geri dönüyoruz. Ekstra Kişi Başı: 50 TL
(Hava muhalefeti ya da sis yoğunluğu nedeni ile Karester Yaylası alternatifi olarak Demirkapı Yaylası'na gidiyoruz. Ağaç sınırının son bulduğu 1700 m yükseklikte, hemen ardında Bayburt ili bulunan Soğanlı Dağları eteklerinde kurulmuş bu yaylada yürüyüş yapıyor ve 580 yaşında, tek çivi çakılmadan yapılmış bir yayla evini görüyoruz. Hatta müsaitse kuzinede patates yiyip, çaylarımızı yudumlama şansımız bile olabilir.)
Alternatif turumuzun ve vereceğimiz öğle yemeği molasının ardından Uzungöl'den ayrılıyor ve Sürmene’ye geliyoruz. Dünyaya adını duyurmayı başarmış el yapımı Sürmene bıçaklarını tanımak ve alışveriş yapmak için vereceğimiz serbest zaman sonrasında çayın dalından koparılıp soframıza gelene kadar geçirdiği aşamaları görmek için çay fabrikası ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Çayın nasıl demlenmesi gerektiğini, kalite çayın ayrımını nasıl yapacağımızı uzmanlarından dinleyip çaylarımızı içtikten sonra Karadeniz sahilinde bulunan en güzel konaklardan biri olmakla birlikte bir kalekol görevi üstlenen Kastel Köyü'nde, 1856' da Hacı Yakupoğlu Memiş Ağa tarafından yaptırılmış olan Kastel Konağı, yani nam-ı değer Memiş Ağa Konağı'nı geziyoruz ve bölgenin en kaliteli balları hakkında bilgi alıyoruz. Vereceğimiz kısa alışveriş molası sonrasında otelimize varış ve konaklama.
Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Öğle Yemeği: Uzungöl`de menü olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Güzergâh: Ayder Yaylası - Of - Uzungöl - Sürmene - Trabzon / 265 Km
Konaklama Oteli: Trabzon Konak Park Hotel - Zigana Tatil Köyü - Vakfıkebir Uygulama Oteli - Vakfıkebir Ramada Hotel vb.

6. Gün: 20 Eylül 2019 Cuma // 26 Temmuz 2019 Cuma // Rize Bezi Dokuma Fabrikası - Uzungöl - Lustra ve Katrester Yaylaları - Sürmene Çay Fabrikası - Sürmene Bıçakçısı - Trabzon - Giresun - Fatsa
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Altındere Milli Parkı’na gitmek üzere Maçka yol ayrımından Değirmendere Vadisi'ne giriyoruz ve vadi boyunca ilerleyerek Maçka’ya ulaşıyoruz. Maçka’da yolumuz ikiye ayrılıyor ve Altındere’yi Altındere Vadisi boyunca gözlemliyoruz. Sonrasında otobüsümüzden iniyor ve Karadağ’ın eteklerinde kurulmuş olan Sümela Manastırı’na ulaşıyoruz. Ziyarete açık olan bölümleri gezdikten sonra vereceğimiz serbest zamanda doğanın tadını çıkarabilir muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz. (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sümela Manastırı 2015 yılından beri restorasyon ve güçlendirme çalışması içerisinde olduğundan manastır içerisine ziyaret yapılamamaktadır. Restorasyon çalışmaları dâhilinde geziye açılacak bölümler olması durumunda rehber eşliğinde gezilebilecektir.) Keyifli anlarımızın ardından otobüsümüze biniyor Maçka’ya dönüyor ve Rumcanın yerel lehçesinde "Geçit" anlamına gelen antik çağlardan beri ticaret yolları üzerindeki bir geçit olarak önemini koruyan Zigana'ya gitmek üzere yola çıkıyoruz. Arapça Hamse (Beş) Köyden gelen Hamsiköy’ü panoramik olarak görüp meşhur sütlacının tadına bakıyor ve öğle yemeği için kısa bir mola veriyoruz. Ardından 1702 metre uzunluğundaki Zigana Tüneli’nde vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında Trabzon’dan ayrılmadan yöresel ürün alışverişi yapabileceğimiz bir tesiste mola veriyoruz. Gezilerimizin ardından Giresun üzeri Ordu’ya gitmek üzere yola çıkıyoruz. Otelimize varış. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Öğle Yemeği: Zigana ya da Giresun’da menü olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Güzergâh: Trabzon - Zigana - Altındere Milli Parkı - Fatsa / 340 Km
Konaklama Oteli: Fatsa Yalçın Hotel Resort, Fatsa Yıldız Hotel - Samsun Hampton by Hilton  Hotel, Bulancak Avcı Otel, Giresun Amazon Aretias Hotel - Konak's Hotel Samsun vb.

7. Gün: 21 Eylül 2019 Cumartesi // Samsun - Havsa - Amasya - Hazerablar Konağı - Mumylar Müzesi - Yalı Boyu Evleri - Beyazıd Külliyesi - Yeşilırmak - Kral Mezarları
Sabah otelde alınan kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıp Atakum (Matosyon), Bafra (Ba-Hura), Yakakent (Gümenez) - Gerze (Carusa) üzerinden Sinop’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Adını güzeller güzeli su perisi Sinope’den alan Karadeniz’in bakir kalmış sahil kentinde ilk olarak türkülere ve dizilere konu olan Tarihi Sinop Cezaevi’ni ziyaret ediyoruz. Sabahattin Ali’nin Aldırma Gönül şiiri, cezaevinin zindanları ve koğuşlarını gezerken içimize kadar işliyor. Parmaklıklar Ardında adlı dizinin çekildiği bu cezaevini gezdikten sonra gemi maketleriyle ünlü Ayhan Usta’nın gemi mağazasını görebileceğimiz ve sadece Sinop’ ta bulabileceğiniz Boyabat Ezmesi tadabileceğiniz bir serbest zamanın ardından öğle yemeğimizi alıyoruz. Sinop’ un meşhur mantısını tavsiye ederiz. Öğle yemeğimizin sonrasından Taşköprü, Hanönü üzerinden Karaçomak Deresi’nin iki kenarına kurulmuş, kalesi, kulesi bir de deresi diye anlatılan, kahramanlık hikâyelerimizin yer aldığı Kastamonu’ya gitmek üzere yola çıkıyoruz. Kastamonu’da Kurtuluş Savaşı sırasında gösterilen fedakârlık ve cesaretin sembolü olan Şerife Bacı Anıtı önünde aracımızdan inip rehberimizden bu fedakârlığın ve cesaretin öyküsünü dinleyip Kastamonu Kalesi ve Saat Kulesi'ni panoramik olarak gördükten sonra Nasrullah Meydanı’na yürüyoruz. Kurtuluş Savaşı sırasında İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un bir dönem hutbe verdiği Nasrullah Camii’ni ve Şadırvanı'nı gezip yazın en sıcak geçen zamanlarında bile buz gibi akan sularından içip Kastamonu’nun meşhur çekme helvasının tadına baktıktan sonra Münire Hatun Medresesi’nde alışveriş için sizlere kısa bir serbest zaman veriyoruz. Rehberimizin belirteceği noktada ve saatte buluştuktan sonra dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Sizleri almış olduğumuz noktalarda bırakarak bir başka organizasyonlarımızda görüşmek dileğiyle sizlere veda ediyoruz.
Sabah Kahvaltısı: Otelde alınacak olup tur ücretine dâhildir.
Öğle Yemeği: Sinop Örnek Mantı’da menü ya da serbest olarak alınacaktır. (Ekstra)
Akşam Yemeği: Güzergâhımız üzerinde uygun bir tesiste alınacaktır. (Ekstra)
Güzergâh: Fatsa – Samsun / 120 Km, Samsun – Sinop / 160 Km, Sinop – Kastamonu / 180 Km, Kastamonu – İstanbul / 520 Km / 980 Km
Toplam Tur Mesafesi: 3211 Kmnüş günü otel konaklaması bulunmamaktadır.