Mavi ve Yeşil Balkanlar Turu THY ile 7 Gece / 8 Gün

  • 8 Temmuz 2019 Pazartesi - 15 Temmuz 2019 Pazartesi Tarihleri arası

Yolcu Sayısı Seçiniz

Toplam Tutar
2.625,94 ₺

Özet

Mavi ve Yeşil Balkanlar
Türk Hava Yolları Tarifeli Seferi ile 
08 - 15 Temmuz 2019 
7 Gece / 8 Gün
Kosova (Priştine – Prizren), Arnavutluk (Velipoje), Karadağ (Budva - Kotor), Bosna Hersek (Mostar – Saraybosna)

4 Gün Yüzme İmkanı ve Boşnak Gecesi Dahil!

Tur Programı

1. Gün: 08 Temmuz 2019 Pazartesi // İstanbul - Priştine
İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali acente kontuarı önünde buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Hava Yolları’nın TK1017 sefer sayılı uçağı ile saat 07.50’de Priştine’ye hareket. Saat 08.30’da havalimanına varış. Pasaport, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman Arnavutlardan oluşan, dünyanın en genç devletlerinden Kosova’nın başkenti Priştine’ye şehir turu için alandan hareket ediyoruz.  Çok yakın bir zaman önce bir insanlık dramının yaşandığı eski Osmanlı topraklarında, duygu yüklü bir gün geçireceğiz. Göreceğimiz yerler arasında Çarşı, 15. yüzyılda Sultan Beyazıt tarafından yaptırılmış Çarşı Camii, 19.yüzyılda halka namaz saatlerini hatırlatabilmek üzere yapılmış saat kulesi, 1461 yılında II. Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış Sultan Murad Camii, Murat Hüdavendigar Türbesi, 19. yüzyıldan kalma hamam, 16.yüzyılda inşasına başlanıp 19.yüzyılda tamamlanabilmiş Yaşar Paşa Camii, Kosova Bilim ve Sanat Akademisi olarak kullanılan 19. yüzyıldan kalma Osmanlı konağı var. Şehir turumuz ardından otelimize hareket. Geceleme Priştine’de otelimizde.

2. Gün: 09 Temmuz 2019 Salı // Priştine - Kalkandelen (Tetova) - Matka - Üsküp - Priştine
Sabah uçakta alacağımız kahvaltımızın ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz extra olarak düzenlenecek öğle yemekli Makedonya başkenti ve çevresi turumuza katılabilirler. Extra olarak düzenlenecek bu turumuzda ilk olarak eşsiz güzelliği ile bilinen Matka Kanyonu’na gideceğiz, nefesleri kesecek manzaraları fotoğraflayabileceğiniz Kanyon gezimizin ardından sonraki durağımız Tetova (Kalkandelen) Burada Alaca Camiini ziyaret ediyor ve İpek yolu üzerinde kurulmuş olan Kanuni`nin vezirlerinden Sersem Ali Paşa tarafından 16.yüzyılda kurulan 500 yıllık Hacıbektaş Harabati Baba Tekkesi`ni panoramik olarak görüyoruz. Ardından güzeller güzeli Üsküp’e hareket. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han ve Taş Köprüyü görüp, Vardar Nehri’nin kıyısından ve nehrin karşı tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyüşümüze devam ediyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamını dışarıdan görüp, Türk çarşına girecek ve Tarihi Türk çarşında 1550 yılında yapılmış olan, günümüzde ise Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılan Kurşunlu Hanı göreceğiz. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp’te, günümüzde 3 han binası kalmıştır. Günümüzde Kurşunlu handan sonra ayakta kalan ve yine 15. yüzyılda inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Han ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş Saat Kulesini, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camisini ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Camini ziyaret edip, Türk çarşında öğle yemeğimizi alıp, serbest zaman veriyoruz. Geceleme Priştine’de otelimizde.

3. Gün: 10 Temmuz 2019 Çarşamba // Priştine - Prizren - Velipoje (Yüzme İmkânı)
Sabah kahvaltısının ardından odaların boşaltılması ve Prizren’e hareket. Kosova‘nın 2. büyük kenti olan Prizren M.Ö. 2. yüzyıla uzanan tarihi boyunca Roma, Bulgar, Sırp, Osmanlı ve Arnavutluk himayesinde kalmış ve bu farklı kültürlere ait tarihi eser ve yapılarını muhafaza etmiştir. Panoramik gezimiz esnasında göreceğimiz başlıca eserler Cuma Camii, Prizren Saat Kulesi, Aziz Spas Kilisesi, Bayraklı Camii ve Taşköprü’ dür. Panoramik şehir turumuz sonrasında, öğle yemeği için vereceğimiz serbest zaman ardından Velipoje yolculuğumuza devam ediyoruz. Varışın ardından odaların dağıtılması ve deniz, güneş ve kumun keyfini çıkarmak için serbest zaman. Geceleme otelimizde.

4. Gün: 11 Temmuz 2019 Perşembe // Velipoje (Yüzme İmkânı)
Sabah kahvaltımızın ardından deniz – güneş ve kumun keyfini çıkarmak için serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz extra olarak düzenlenecek olan öğle yemekli İşkodra Gölü ve tekne turu gezimize katılabilirler. İşkodra gölü Balkanlar’ın en büyük gölüdür. Avrupa’nın zor bulunan, türü yok olma tehlikesi altındaki pelikanlarının da içinde bulunduğu; 270’ten fazla kuş çeşidine ev sahipliği yapan bu huzur verici göl, doğasıyla sizleri büyüleyecek. Öğle yemeğimizi de gölde alacağımız ve özel teknemizle gerçekleştireceğimiz bu turu sonlandırarak otelimize geri dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

5. Gün: 12 Temmuz 2019 Cuma // Velipoje – Budva (Yüzme İmkanı)
Sabah kahvaltımızın ardından odaların boşaltılması ve özel aracımız ile St. Stefan’a hareket,  zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapurlu bir multimilyardere satılması ile günümüzde turizme kazandırılan Sveti Stefan’ı panoramik olarak tepeden görebileceğimiz bir mola sonrasında muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Budva şehir turumuza başlıyoruz. Burada yapacağınız yürüyüş turunda Eski Şehir olan kaleyi gezeceğiz. Turumuzun ardından otelimize yerleşme ve geceleme otelimizde.

6. Gün: 13 Temmuz 2019 Cumartesi // Budva (Yüzme İmkânı)
Sabah kahvaltımızın ardından deniz, güneş ve kumun keyfini çıkarmak için serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz extra olarak düzenlenecek olan Kotor - Perast - Porto Montenegro - Tivat turumuza katılabilirler. Bu turumuzda İlk durağımız Kotor, küçük fakat barındırdığı tarihi ve mimari eserler açısından oldukça önemli olan bu şehir 1979 yılından beri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Yürüyerek yapılacak şehir turumuzda, Venedik mimarisinin dokusunu taşıyan Kotor’un en önemli yapılarını görüyor ve devamında Kotor Körfezi’nin etrafını dolaşmaya başlayarak, eşsiz manzarasıyla kartpostallara fotoğraf olan Perast’ı ziyaret ediyoruz. Bu körfezin nadide kıyılarındaki yolculuğumuzun son durağı Porto Montenegro’nun bulunduğu Tivat şehri. Karadağ’ın Monaco’su olarak bilinen Tivat’ın lüks kafelerinde dinlenebilir, günün yorgunluğunu yüzerek ya da sahilde yürüyerek atabilirsiniz. Turumuzun ardından Budva’ya dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

7. Gün: 14 Temmuz 2019 Pazar // Budva - Mostar - Saraybosna 
Sabah kahvaltımızın ardından odaların boşaltılması ve Mostar’a hareket. Mostar’a varışın ardından yürüyerek yapacağımız şehir turumuzda önce Mostar Köprüsü'nü görüyoruz. (Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir.) Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Köprünün ardından Koska Mehmet Paşa Camii'ni görüyoruz ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz extra olarak düzenlenecek Blagay turumuza katılabilirler. Ardından Saraybosna’ya hareket ve varışımıza istinaden şehir turumuza başlıyoruz. Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezimizi yapıyoruz. İlk olarak Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camiini geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu’nu görüyoruz. Ardından I. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü’nü gezdikten sonra Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesi’nden su içiyoruz. Son olarak Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camii ziyaretimiz sonrası otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam müzikli, folklor gösterileri ile süslenmiş yemekli Boşnak Gecesi turumuz siz değerli misafirlerimize hediyemizdir. İyi eğlenceler dileriz. Geceleme Saraybosna’da otelimizde.

8. Gün: 15 Temmuz 2019 Pazartesi // Saraybosna - İstanbul
Sabah kahvaltımızın ardından serbest zaman ve öğlen odaların boşaltılması. Dileyen misafirlerimiz extra olarak düzenlenecek olan Savaş Tüneli ve Vrelo Bosna turumuza katılabilirler. İlk durağımız duygusal anlar yaşayacağımız yıkıcı savaşlar yaşanırken, Boşnak halkına nefes aldırmış iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı Savaş Tüneli. Savaş Tüneli'nin ardından Bosna Nehri'nin doğduğu yer olan Vrelo Bosna’yı ziyaret ediyoruz. Doğal bir park olan Vrelo Bosna’da ufak göller, dereler ve çınar ağaçlarının arasında doğanın muhteşem güzelliğine doyacaksınız. Uçuş saatimize bağlı olarak havalimanına transfer. Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile İstanbul Yeni Havalimanı'na uçuş ve turumuzun sonu. Bir sonraki seyahatinizde görüşmek dileği ile sizlere veda ediyoruz.