Güney Dalmaçya Yelken Rotaları

27.07.2017
Güney Dalmaçya Yelken Rotaları

Hırvatistan’ın Dalmaçya/Adriyatik kıyıları, doğa harikası bakir adaları ile son dönemlerin en gözde yat ve yelken rotası. Pırıl pırıl masmavi denizlere, tertemiz bomboş koylara, çam ormanları ile kaplı yemyeşil tepelere, tarihi köylere, manzaralı yürüyüş ve tırmanış patikalarına ev sahipliği yapan bu adalar, taze balık ve kabuklu deniz mahsülleri bolluğu sayesinde damaklarınızda da şölen yaşatmayı başarıyor. Özellikle Dubrovnik’ten başlayarak güney Dalmaçya rotasını yaptığınızda, bomboş koylarda, neredeyse denizler, restoranlar ve günbatımları size aitmiş hissi yaşabiliyorsunuz. Dubrovnik’teki Gruz veya ACI marinasından yelkenli ya da tekneniz ile yola çıkarak rotanız üzerinde keşfedebildiğiniz Elafiti, Mljet, Lastovo adalarının her biri bozulmamış doğaları, muhteşem koyları, çamlar ile kaplı yürüyüş rotaları ile huzurlu birer yelken ve yat tatili sunarken, Korcula adası sevimli Ortaçağ şehri ile tarihi keşifler de sunuyor.


1. DURAK – ELAFİTİ ADALARI:

Lopud Adası:

Dubrovnik’in yanıbaşında 13 adadan oluşan Elafiti adalarının sadece 3 tanesinde yerleşim var. Lopud adası, yemyeşil doğası, kumluk plajları, sığ suları ve tarihi Fransiskan manastırı ve onlarca kilise kalıntısı ile adeta bir Robinson Crusoe adası. Araba girmeyen 5 kilometrekarelik bu ufacık adanın hala çok bakir bir atmosferi var. Palmiye, çam, zeytin ve incir ağaçları ile bezenmiş limanı ve de adanın arkasında iki kilometre yürüyüş mesafesinde yer alan çam ağaçları ile kaplı altın renkli kumsal Sunj plajı adanın en keyifli noktaları. Ada İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson’un ‘Your Black Horizon’ isimli çağdaş sanat enstelasyonuna ev sahipliği yapıyor. Adanın deniz mahsülleri ve siyah risottosu ile ünlü restoranı Konoba Obala. Sakin köşelerde yer alan La Villa ve Villa Vilina, feribotun yanaştığı limanda yer alan Lafodia güzel otel alternatifleri. Lopud Dubravnik’e feribot ile yarım saat uzaklıkta.

Sipan (Şipan) Adası:

Elafiti Adaların en yeşili ve en büyüğü Sipan. Adanın ana limanı olan Sudurad’a vardığınızda 16.yy’dan kalma bir yazlık sarayın kuleleri ve yukarısındaki kilise sizi karşılıyor. Günü birlikçilerin çok sayıda olduğu bu liman yerine, adanın kuzey tarafında balıkçı köyü ve limanı olan Sipanska Luka çok daha bakir ve keyifli bir keşif sunuyor. Eğer tekne ile Sipaska Luka’ya giriyorsanız, irili ufaklı adacıkların geçtiğiniz Sipan Bay, yükselip alçalan tepeleri ile Orhaniye - Selimiye manzaralarını andırıyor. Her bir adacığın üzerinde, denize dökülen yemyeşil fıstık çamları, kıyıya yakın kısımlardaki kumsalcıkların turkuaz rengi, derin suların laciverti ve de gökyüzünün parlak mavisi harika bir görsel şölen sunarken, adacıkların girintileri tekneciler için muhteşem deniz keyfi sunuyor. Köyden 500 metre uzaklıkta koyun çıkışında yer alan ufacık kumsal harika bir plaj, ayrıca plajın arkasındaki kayalıklar günbatımında muhteşem manzaralar sunuyor. Adada birçok doğa yürüyüşü rotası var, özellikle limandan 4.5 kilometre uzaklıkta, adanın en yüksek noktası olan St Ilija’dan Sipan Koyu ve ilerideki adaların manzarası muhteşem. Köy yakınlarındaki 400 yıllık tarihi ağaç da görülmeye değer.  Ayrıca portakal, limon, incir ve zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile kaplı bu adanın en lezzetli durakları Sipanska Luka’da. Balıkçıların her gün taze çıkardığı balık ve deniz kabukları, adada yetişen organik sebzeler ve meşhur zeytinyağı ile pişen tüm yemekler gerçekten enfes. Akşam yemeği için en doğru adresler: Konoba Kod Marka ve Tauris Taverna. Yemek sonrası içki için Café Bar Luka ve Bar More lokaller ve yelkencilerin tercihi. Konaklamak isteyenler ile Hotel Sipan tertemiz ferah bir alternatif.

Koloçep Adası:

2.5 kilometrekarelik bu ufacık ada Dubrovniğe en yakın Elafiti adası. Feribotların yanaştığı Donje Celo liman köyü ve güneydoğudaki Gonrje köyündeki yerleşimde toplam nüfus 150’yi geçmiyor. Donje Celo’nun taş evleri ve kumsal plajı çok şirin. Çam ormanlarının arasından mis gibi kokular ve manzaralar eşliğinde diğer köye ve tepelere yürüyüş yapmak mümkün. Konaklamak için Hotel Koloçep, lezzetli deniz mahsülleri için doğru adres Villa Ruza.


2.DURAK – MLJET ADASI:

Dubrovnik’in kuzeyinde Elafiti adalarından sonra Pelsejac yarımadası karşısında yer alan Mljet adası, fıstık yeşili çamları, koyu yeşil selvileri ve Aleppo çamları, turkuaz renkli göletleri, masmavi denizi ve pırıl pırıl koyları ile doğanın tüm cömertliğini sergileyen muhteşem bir ada.  Dubrovnikten 1.5 saatlik feribot veya 4 saatlik yelken yolculuğu ile ulaştığınız ada, doğanın tüm güzellikleri ile içiçe mutlak sessizlik ve huzur sunuyor. Serin ancak saatlerce yüzmeye elverişli ılıklıktaki sulara kendinizi bıraktığınızda, çamların reçinelerinin keskin taze kokusu ve cırcır böceklerinin bitmeyen senfonisi size eşlik ediyor.

Doğal Koruma altında olan Dalmaçya’nın en yeşi adası Mljet’in yüzde yetmişi çam ormanları ile kaplı. Ve adanın üçte biri Milli Park. Dubrovnikten gelen günübirlik tekneler ve feribotlar Sobra limanına, katamaranlar ise kuzeydeki Polače limanına yanaşıyor. Sobra ve Polače gün boyu tekne trafiği sebebi ile epey kalabalık limanlar. Milli Parkın girişine en yakın liman Pomena ise adanın tek oteli Odisej’e ve de geceleri konaklayanlara hizmet eden müzikli restoranlara ev sahipliği yaptığı için biraz gürültülü. Bu sebeple eğer kendi tekneniz ile adaya geldiyseniz, Pomena’nın hemen arkasındaki ıssız koyda alargada gecelemenizde fayda var. Botla karaya çıkıp 5 dakikalık bir yürüyüş ile Pomena’ya ulaşıp akşam yemek yiyebilir, gündüz de Milli Parkta yürüyüş veya bisiklet yapabilirsiniz.  Eğer Pomena limanında teknede ya da kiralık odalarda konaklıyorsanız, daha sessiz olduğu için Hotel Odisej’in karşı kıyı tarafında demirlemenizi/konaklamanızı tavsiye ederim. (Konoba Barba Ive tarafı) En lezzetli deniz mahsülleri sunan ve de atmosferi en orjinal olan restoran Konoba Barba Ive. Eğer yer bulamazsanız yine hoş ambiyansa ve lezzetlere sahip Konoba Nine ve Konoba Ana da güzel alternatifler.  Restoranlarda yemek yediğiniz taktirde ücretsiz bağlanıp, elektrik ve su ikmali yapıp, geceliyebiliyorsunuz.

Milli Park birbirine bir su kanalı ile bağlanan Veliko ve Malo Jezero göletleri ve etrafındaki ormanlık alanı kaplıyor. Tuzlu su göletlerinden Malo Jezero’nun ılık ve sakin suyu lagüne dökülen fıstık çamlarının altında yüzmek için ideal. Adriyatiğe bağlanan Veliko Jezero ise akıntılar sebebi ile yüzmek için biraz tehlikeli. Göletlerin tam ortasında St Mary adacığında 12.yy’dan kalma St Mary kilise ve manastırı yer alıyor. Pomena limanından Milli Park biletini alıp, farklı uzunluk (5-15 km) ve zorluk derecesindeki rotalarda yürüyüş veya bisiklet turu yapabiliyorsunuz.

Adanın güneydoğusunda yer alan Okuklje ise korunaklı koyu ve pırıl pırıl denizi ile harika bir yelken/yat durağı. Koyun en güzel restoranları Konoba Maran ve Konoba Maestral hem lezzetli deniz mahsülleri hem de önlerindeki babalara ücretsiz bağlanma imkanı sunuyor. Okuklje’de sabah uyandığınızda ya da günbatımında, bir kilometre mesafede tepede yer alan minicik kiliseye tırmanıp harika manzaraların tadına varın mutlaka.

Adanın en doğusunda yer alan Saplunara koyu, Saplunara, Podkućica ve Blace kumsallarına sahillere ev sahipliği yapıyor. Saplunara’da 6 odalı bir pansiyon olan Villa Mirosa yer alıyor.


3. DURAK - LASTOVO ADASI

Korcula ve Mljet’in açıklarında yer alan Lastovo, en temiz koylara, çam ormanları ile kaplı yemyeşil tepelere, tarihi köylere ve taze balık ve kabuklu deniz mahsülleri bolluğuna sahip bir ada. Ana karaya uzaklığı ve adanın sahillerinin çoğunun denize dimdik inen sarp kayalıklardan oluşması sebebi ile epey izole olmuş ve gelişmemiş bir ada Lastovo. Ancak ıssız ve bakir adaları sevenler için bu bir avantaj. Bozulmamış doğası, sessizliği ve sakinliği, huzurlu deniz & güneş tatili arayanları, çamlar ile kaplı inişli çıkışlı tepelerindeki yürüyüş rotaları da tatil yaparken aktif olmayı sevenleri tatmin edecek boyutta. Yelken ve yatçılar, korunaklı koylarındaki minik liman restoranlarında geceleyip, gündüzleri adanın koyları ve yakınlarında yeralan 46 adacık civarinda demirleyerek deniz keyfi yapabiliyor. Demirlemek ya da gece bağlanmak için en güzel koy Zaklopatića. Koyun derin olması ve önünde yer alan adacık sayesinde epey korunaklı olan koy, pırıl pırıl bir denize sahip. Üç kilometre yürüyüş ile tırmandığınız dağlık Lastovo köyü ise tarihi taş binaların arasındaki daracık merdivenli sokakları ile dikey bir labirent gibi. Her biri begonviller, yaseminler ve sardunyalar ile bezenmiş taraça taraça teraslar, özellikle akşamsütü renkli bir manzara sunuyor. Zaklopatića’nın en iyi restoranları Konoba Triton ve Konoba Augusta Insula, Lastovo’nun en iyisi ise Konoba Bačvara. Hepsinin deniz mahsülleri, özellikle ahtapot carpaccio, kalamar ızgarası, istakozlu veya karidesli risottosu, nohut yahnisi ve kızarmış karagözü harika.


4. DURAK - KORČULA (KORÇULA) ADASI

Korčula adası, ufacık Ortaçağ şehri, harika balıkçı köyleri, muhteşem koyları ve plajları, üzüm bağları ve zeytinlikleri ile dünya sevimlisi bir ada.  Marko Polo’nun da doğum yeri olan ada, 13. ve 15.yy’lar arasında Venedikliler’in Adriyatik deniz ticaret merkezi olarak kale, surlar, kiliseler ve saraylar ile bezenmiş. Oval bir tepede surların içindeki ufacık eski şehir, taş evlerin arasındaki labirent gibi daracık sokakları, kemerli köprüleri, 14.yy’dan kalma katedrali, Gotik ve Rönesans mimarisindeki minicik kiliseler ve saraylar ile çevrili meydanları ile Korčula adeta minyatür bir Dubrovnik. Korčula Lumbarda sahilindeki kumsallar, Vrnik adacığı, Pupnatska Luka koyu, Stupe, Planjak ve Badija adacıkları gibi harika deniz keşifleri de sunuyor, gözde. Batıda yer alan Vela Luka sahil kasabası tekneye su, yakıt ve elektirik ikmal için elverişli bir liman.

Lumbarda’da istiridyeleri ve domates soslu istakozlu makarnası efsaneleşmiş restoran Konoba More, Kobas Koyunda enfes deniz mahsülleri sunan Luka's Taverna öğlen yemekleriniz için doğru adresler. Akşamları ise Korcula eski şehrin en gözde ve orjinal restoranı Adio Mare ve Konoba Nonno. Gün batımında aperatif içmek isteyenler için ise Bar Massimo, Maximilijan ve Tramonto en güzel adresler.  Otelde konaklamak isteyenler için önerilerimiz: Lešić Dimitri Palace ve Hotel Korsal.


- Zeynep Boneval / Yolculuk Terapisi

Gezginler İçin Öneriler

Yorumlar

En Popüler Gezgin Notları

Londra Hakkında

32 bölgeye ayrılmış 1.500 kilometrekarelik alanda, 8,5 milyon insanın yaşadığı Londra şaşırtıcı bü...

Roma Hakkında

Dünyanın en büyük imparatorluklarından birisi olan Roma İmparatorluğunun merkezi büyüleyici Roma, ...

Paris Hakkında

Paris içinde binlerce çeşitliliği ve tarzı barındırabilecek dehaya sahip, modası hiçbir zaman geçm...

New York Hakkında

Hiç uyumadan 24 saat yaşayan, dünyanın kesişim ve kültürlerin erime noktası New York, sonsuz enerj...

Dubai Hakkında

Las Vegastan sonra çölün ortasında kurulmuş en büyük şehir olan Dubainin çok genç bir şehir olması...