Marakeş Hakkında

24.07.2017
Marakeş Hakkında

Afrika, Arap, Berberi ve Avrupa kültürlerinin harmanlandığı, Fransız aksanlı bir oryantal şehir olan Marakeş, samimi yerlilerinin sıcak ve muzip misafirperverliği, masal gibi gizli sığınakları, rengarenk sokakları ile sizi büyüleyen bir şehir.

Atlas dağları eteğinde yer alan palmiye ağaçları ile çevrelenmiş ‘Kızıl Şehir’ Marakeş, meşhur Jemaa El-Fna meydanında birbirine karışan duman, koku ve kalabalıkları, labirent gibi sokak ve dükkanlardaki el işleri ile rengarenk, canlı, egzotik, kesinlikle heyecan verici ve sarhoş edici bir enerjiye sahip. Kokuları, sesleri, görüntüleri, renkleri, şahit olduğunuz sahneleri ile adeta bir define adası. Yoğun ve yorucu ama bir o kadar da şaşırtıcı ve doyurucu.

 

MARAKEŞ DENEYİMLERİ:

Marakeş’in, en can alıcı ve etkileyici yeri, Eski şehir Medina’nın sokakları ve dünyanın en büyük sokak çarşı alanı olan pazar yeri ‘Souk’.

Medina: Duvarlarla çevrili bir alanda yer alan eski şehir Medina, dolambaçlı daracık sokakların, biri diğerine benzemeyen dönemeçlerin, sonu gözükmeyen geçitlerin, çıkmaz sokakların oluşturduğu gerçek bir labirent. Kızıl, pembe, turucuncu duvarların arasında döne döne ilerleyen sokaklarda karşınıza çeşit çeşit desenli ve süslemeli muazzam ahşap kapılar çıkıyor. Öyle orjinal kapılar var ki, sadece bir gün kapı turu yapmaya ayırmak mümkün. Rengarenk, labirent gibi daracık sokakların arasında ilerlerken birden karşınıza çıkıveren ufak meydanlar nefes almanızı ve haritaya bakarak yönünüzü bulmanıza imkan tanıyor. Kapıların ardında ise hiç tahmin edemeyeceğiniz gizli cennetler yer alıyor. Dar ve Riad isimli evler veya oteller, ya da bugün müze olarak kullanılan eski sarayların hangisine girerseniz girin sihirli ve masalsı manzaralar ile karşılaşıyorsunuz.

Karanlık koridorlar delikli desenli metal lambalar ve kandiller ile aydınlatılmış. Pırıl pırıl parlayan kaygan duvarlar, tadlakh dedikleri geleneksel bir teknik ile pastel tonlarda sıvanmış. Koridorda ilerledikçe uzakta beliren güneş ışığı size yol gösteriyor ve bir avluya açılıyorsunuz. Avludaki çeşme ve etrafında yer alan ufak mozaik süslemeli süs havuzların yanı başında yer alan ağaç ve bitki cümbüşü adeta bir vahayı andırıyor. Palmiyeler, portakal ve nar ağaçları, çeşit çeşit kaktüsler, begonviller, yaseminler, sarmaşıklar ile bezenmiş bomboş avlularda kuşların senfonileri çınlıyor. Odalarda, banyolarda, ister güneş, ister mum ışığı ister elektrik olsun şekilli lambalar ve fenerler, tavan ve niş pencereleri ile ışığı adeta parçalayarak, ışığın kendisi yerine yansılmaları ile büyülü ortamlar yaratmışlar.

Özellikle saraylarda yan yana yer alan ve biri diğerine benzemeyen çılgın işi mozaik, çini, alçı, ahşap ve metal süslemeri göz oyunları yaratarak sizi şaşırtıyor. Sadece bir odadasındaki bezemeleri tamamlamak yıllarca süren bu el işi süslemeleri saatlerce izlemek mümkün. Ardından daracık merdivenler ile teraslara çıkıyorsunuz ve yine boy boy saksılarda çeşit çeşit çiçekler, bitkiler ve ağaçlar yer alıyor ve kuşlar size eşlik ediyor. Bazı teraslar ise büyülü manzaralar ve de yerleri tarihi mozaikler ile döşenmiş havuzlarla kutsanmış resmen. Işığın ve selerin oyununun sahnelendiği bu ev, otel ve saraylarda dışarının keşmekeşinden apayrı bir dünya yaşanıyor.

Souk ve Jemaa El-Fna: Eskiden Arap, Fransız ve İspanyol tacirlerin takas ve alışveriş merkezi olan tarihi pazar yeri Souk, hala bir arı kovanı gibi hareketli. Süslü metal lambalar ve fenerler, mozaikler ve çiniler, ahşap oyma mobilyalar, el dokuması kilim ve halılar, deri çantalar, takılar, geleneksel babouch terlikleri, hurmalar, baharatlar, mumlar, sabunlar satan binlerce lokal esnaf ve zanaatkar dükkan ve tezgahlarında hararetli pazarlıklar yaşanıyor. Dükkan sahipleri, tezgahtarlar ve lokaller Jalaba isimli renkli kumaşlardan cüppe gibi şapkalı geleneksel giysiler içinde dolaşıyor sokaklarda.

Öğleden sonra hafif bir telaş ve sabırsızlık havası alan pazar yerinde her lisanı duymak mümkün. Berberler, Araplar, sömürge döneminde yerleşmiş Fransızlar ve İspanyonlar, son 20 yılda şehrin büyüsüne kapılıp yerleşmiş İngiliz ve İtalyanlar, Avrupa’ya yakınlığı ve güvenli olması sebebi ile birçok farklı ülkeden gelen turistler, dilenciler hepsi içiçe. Farklı lisanlar, farklı lehçeler, farklı yüzler, farklı tenler, farklı renkler, farklı kıyafetler ile bir kaleydeskop görüntüsündeki bu kıpır kıpır değişken ortama alışmak zaman alıyor. Ve bu kaotik, kalabalık, gürültülü, hatta bazen kirli ve pis kokulu yerin sizi nasıl cezbettiğine şaşıp kalıyorsunuz.

Pazar yerinin araç trafiğine kapalı olması sizi rahatlatmıyor çünkü, dar sokakları ve tezgahları arasında dolaşırken dört bir yandan gelen motorsiklet, bisiklet ve seyyar satıcı arabaları, diğer yayalar ve kediler ile köşe kapmaca oynuyorsunuz adeta. Özellikle motorsikletlerin mazot kokusu ve tezgahlarda pişen ağır et kokuları bazen nefes almanızı zorlaştırıyor.

Medinanın içinde souk’un hemen altında yer alan Jemaa El-Fna meydanı ise başlı başına bir karnaval. Unesco kültür mirasları arasında yer alan, Marakeş’teki en büyük meydan alanı olan Jemaa El Fna’nın elle tutulamaz, somut olarak ifade edilemeyecek bir çekiciliği, çekim gücü var. Marakeş’in kalbi olan bu meydan asırlardan beri Marakeş halkının sosyalleşme, haberleşme, eğlenme, yeme içme merkezi. Gün boyu şifalı ot satıcılarından, ellere kına süslemeleleri yapan kadınlara, yılan oynatıcılarından dilencilere, çalgıcı gruplardan, çeşitli oyunlar oynatanlara birçok insan burada turistleri ve lokalleri avlama peşinde dolup taşıyor meydanda.

Akşamüstü ise birer birer seyyar yemek tezgahları kuruluyor, çorbadan, hurmaya, kelleden salyangoza, portakal sularından nane çaylarına, local yiyecekler ve içecekler satılıyor. Müzisyenler, sihirbazlar, akrobatlar, travesti dansçılar, falcı kadınlar, yılan, kartal ve maymun oynatıcıları, şifalı ot satıcıları, sokak bahisçileri akıl almaz gösteriler yapıyor. Şehrin insanları akın akın üşüşüyor meydana. Dükkanlarını kapatıp işten çıkanlar, çocuklarının elinden tutmuş anneler, yaşlılar, gençler ile dolup taşan meydanda, kalabalığın, kargaşanın ve itiş kakışın arasında biraz boğucu ve yorucu ancak fantastik bir deneyim yaşanıyor. Her akşam karnaval görüntüsünde sürreal manzaralara şahit oluyorsunuz. Tabi ki bu meydanda doğabilecek hırsızlık ve taciz tehlikelerine karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Renkleri, zıtlıkları, kokuları, dokuları ile geçmişin tarihi dokusunu hala taşıyan Medina’nın kendisi adeta bir müze. Her sokağın sonunda, her dönemecin, her kapının ardında ve her meydanda yeni bir sürpriz ile karşılaşmanız mümkün olan Medina, adeta bir harikalar diyarı.

Medina restoranlarında ise egzotik bir ortam sizi bekliyor. Geleneksel güveç yemekleri ‘tajine’ve ‘couscous’ pirinci üzerinde pişen köfte, et ve tavuk lezzetleri ile bol baharatlı biraz tatlı değişik tatları, müzikli ve danslı eğlenceler eşliğinde sunuluyor. Her yemeğin üstüne vazgeçilmez bir Marakeş klasiği ise Nane Çayı.

 

Diğer Bölgeler: Palmerie, Gueliz, Kasbah, Hivernage, Route de L’Ourika: Yeni şehir Gueliz Marakeşin modern yüzü. Daha az kalabalık olan bu bölge modern ve ferah mağazalar, butikler, restoranlar ile dolu. Şehrin yeni gelişen diğer bölgeleri Kasbah, Hivernage ve Route de L’Ourika ise hip restoranlar ve kulüpleri barındırıyor. Marakeş’in palmiye ağaçları ile dolu yemyeşil ve verimli bölgesi Palmerie’de yer alan Amanyana, Angsana gibi resort otellerinde şehrin keşmekeşinden uzaklaşıp hamam, spa ve masaj keyfi yapmak, golf oynamak ve de Atlas Dağlarına nazır öğle yemekleri yemek mümkün.

Gezginler İçin Öneriler

Marakeş Hakkında

OTELLER:

Butik Oteller ve Riadlar:

 • Riad El Fenn, Riad'ın ağaçlarla çevrili avlusuna oryantal atmosferine ve devasa terasını 2002 yılında görür görmez aşık olmalarıyla Vanessa Branson ve Howell James yazlık bir ev ararken çok daha fazlasına kavuşmuş. Şehrin en iyi riad’larından birine dönüşen mekanın renove edilmesi yaklaşık 2 sene sürmüş. İlk başta 6 odası ile hizmet veren riad bugün birbirinden farklı 28 odası ve suiti ile Marakeş’in en iyileri arasında yer alıyor. 3 yüzme havuzu kütüphane restoran bar ve spa’sı ile keyifli bir mabede dönüşmüş. Riad ayrıca lezzetli mutfaklarının sırlarını düzenlenen yemek atölyeleriyle konuklarının Fas mutfağını deneyimleyebilmesine imkanı sağlıyor. Derb Moulay Abdullah Ben Hezzian 2, Medina
 • Maison MK, Romantizm, tutku ve emeğin birleşimi ortaya Marakeş’in en iyi riad’larından olan Maison MK’yı çıkarmış. Riad, adını doğrulayan hizmetiyle misafirlerine kendilerini evlerinde hissettirirken şımartmayı da ihmal etmiyor. Medina’nın kalbinde yer alan konumu ve romantik atmosferi Binbir Gece Masalları’nın havasına hemen girmeyi sağlıyor. Her bir odası başka bir dünya vadeden riad’ın 5 aşamalı gastronomik menüsü de başlı başına bir deneyim. Marakeş’in en iyi spa otelleri arasında gösterilmesini sağlayan spa’sı ise masaj odaları ve atmosferi ile unutulmaz bir deneyim sunuyor. 14 Derb Sebaai Quartier Ksour Medina
 • Dar Darma, Marakeş’in merkezinde gizemli sokaklar arasında gizlenen Dar Darma, bir otelden çok yerel ve otantik bir evde konaklıyor hissi yaşatan bir mekan. 17. yüzyıldan kalma tarihi dokusu ve göz alıcı tasarımı ile kendine ait bir hava yakalamayı başarmış. Fas’a özgü ahşap işlemelerin yanı sıra antikalar, abajurlar, kadife kaplı berjer koltuklar gibi görkemli mobilyalar ve detaylarla her biri ayrı dekor edilmiş 5 odalı riad, restoranında Fransız ve Fas mutfaklarının lezzetlerini sunuyor. 11 12 rue Sidi Bohuarba Medina
 • Noir D’Ivoire Medina’dan Marakeş’in eski kapılarından Bab Doukkala’ya uzanan bir sokak üzerinde konumlanan Noir D’Ivoire, şehrin en güzel sürprizlerinden biri. Sıcak ve şık tasarımlı dokuz odalı riad’ın bahçesi, küçük havuzu, muz ağaçları ve kuşlarıyla kentin içinde sakin ve sessiz bir kaçış noktası sunuyor. Sade ve eklektik bir tasarımın tercih edildiği mekanda otantik kandiller, işlemeli sehpalar ve mobilyalar büyüleyici bir atmosfer yaratıyor. Her odası farklı döşenmiş olan otelin spa’sı da oldukça otantik. Terastan görünen şehir manzarasına karşı suit’te konaklayan misafirleri terasta kendileri için hazırlanan masada Fas mutfağının sofistike lezzetleri ile hazırlanan bir akşam yemeği bekliyor. 31 33 Derb J’did Bab Doukkala
 • Dar Les Cigognes, Şık bir kapıdan girip Marakeş’in sokaklarının karmaşasını arkanızda bırakmanızı sağlayan Dar Les Cigognes, stil sahibi iç ve dış tasarımının yanı sıra başarılı servisi ve teras manzarasıyla kentteki riad’lar arasında kendine prestijli bir yer edinmiş durumda. 16. yüzyıl tarihli riad, ünlü Tunuslu mimar Charles Bocvara’nın deneyimli ellerinde yerel dokusunu tamamen koruyan ve modern detaylarla zenginleşen bir mekana dönüşmüş. Palmiye ve limon ağaçlarıyla süslü avluların birleşmesinden oluşan ve toplamda 11 odaya sahip riad’ın avlusunda yer alan mermer havuzlar otelin egzotik atmosferini güçlendiriyor. Otelin yemek odasında ya da avluda servis edilen yemekler Dar Les Cigognes’in en önemli özellikleri arasında. 108 rue de Berima Medina
 • Riad Farnatchi, Derb El Farnatchi Rue Souk el Fassis, Medina
 • Ana Yela, 28 Derb Zerwal, Medina
 • La Sultana, Rue de La Kasbah, Medina
 • Naourra Barriere, Rue El Adala, Medina
 • Riad Enija, 9 Derb Mesfioui Rahba Kdima Medina
 • Riad Kniza, 34 Derb l’Hotel, Bab Doukala, Medina
 • Kasbah Agafay Hotel & Spa, Route de Guemassa
 • Grace Marrakech, Route d’Amizmiz
 • Dar Ayniwen Villa, Route de Jardins de la Palmeraie
 • Al Tainam, 16 Derb Essaada Arset Al Houta, Medina
 • Dar Al Sultana, 26 Derb El Arsa Riad Zitoun Jdid, Medina
 • Riad Talaa 12, 12 Talaa Ben Youssef, Medina
 • Riad Azzar, 94, derb Moulay Abdelkader, Medina
 • Riad Due, 2 Derb Chentouf, Riad Laarouss, Medina
 • Riad Meriem, 97 Deb el Cadi, derb chemaa, Medina
 • Riad Siwan, 28 Zanka Adika, Medina
 • Riad Tarabel, 8 Derb Sraghna, Dar El Bacha, Medina
 • Riad Tizwa, Sidi Bou Ameur, Medina
 • Dar Seven, 34 Sidi Ahmed Soussi, Medina
 • Riad Aderbaz, 40 Derb Al Foundouk, Medina
 • Palais Mehdi, Palmeraie de Marrakech, Medina
 • Villa Des Orangers, 6 Rue Sidi Mimoun, Medina yakını
 • Jardin D’Ines, Les Jardins de la Palmeraie
 • Les Deux Tours, Circuit de la Palmeraie
 • Murano Resort Marrakech, Douar Abiad La Palmeraie
 • Palmeraie Village, Les Jardins de la Palmeraie
 • Villa Zahra, 18 rue Gharnata, Palmeraie
 • Bab, Angle Bd Mansour Eddahbi, Rue Mohamed El Beqqal, Guéliz
 • Dar Rhizlane, Avenu Jnane El Harti, Quartier de l’Hivernage, Guéliz

 

Lüks Oteller ve Riadlar:

 • La Mamounia, Modern şehir merkeziyle tarihi Medina arasında konumlanan La Mamounia, Jemaa el Fnaa Meydanı ve Koutoubia Camii gibi Marakeş’in önemli kültürel noktalarıyla çevrelenmiş durumda. Ayrıca şehrin hip bölgelerinden Hivernage’daki şık alışveriş noktalarına da oldukça yakın. Üst katlarında ziyaretçilerine Atlas Dağları’nın muhteşem manzarasını sunan görkemli otel, bir Ortadoğu sarayının havasına sahip ve konuklarına da kraliyet ailesinin üyeleriymiş gibi hissettiriyor. Eskiden veliaht prenslerinden birinin sarayı olan yapı, 1923 yılında Fransız yönetiminde bir otele dönüştürülmüş. Marakeşlilerce tarihi bir hazine olarak görülen saray, portakal, limon, zeytin ağaçları ve palmiyelerle kaplı bahçeleriyle ünlü. Paris’teki Hotel Costes’i Napolyon döneminin görkemini çağdaş bir şekilde yorumlayarak kendi adına bir tarz oluşturan Jacques Garcia’nın imzasını taşıyan otel, tasarımcının iddialı dokunuşlarıyla göz alıcı bir saraya dönüşmüş. Bu atmosfere özenle seçilen halılar, antika eşyalar eşlik edince ortaya unutulmaz bir atmosfer çıkıyor. Ünlü İngiliz başbakanının kaldığı ve ‘dünyanın en hoş yeri’ olarak tanımladığı Churchill suiti, otelin en gözde konaklama seçeneği. Bünyesindeki Fas, Fransız ve İtalyan mutfaklarıyla gastronomi konusunda da oldukça iddialı. Kuzey Afrika’nın en büyük spa’sına sahip otel, adını ressam Jacques Majorelle’den alan Majorelle mavisi çinilerle bezeli havuz, otantik sauna odaları, geleneksel hamam bölümleri olan spa’sında ünlü markaların bakım ürünleri kullanılıyor. Avenue Bab Jdid, Medina
 • Ksar Char Bagh, Medina şehri duvarlarının dışında kent merkezinden 10 dakikalık bir mesafede yer alan otel adeta çölün ortasında palmiyelerle kaplı bir vaha görünümünde. Otantik, zarif ve masalsı bir atmosfere sahip otelin sadece 12 suiti var. Suitlerin kendine ait havuz, bahçe ve teras seçenekleri bulunuyor. Odaların detaylarında kullanılan el işlemesi havlulardan dolaplara, dünyanın dört bir yanından özenle alınmış eşyalar eklektik dekorasyonu tamamlıyor. Atlas Dağları ve çölün görkemli manzaraları burada konaklamayı unutulmaz bir deneyime dönüştürüyor. Dışarıdan büyük görünmesinin sebebi ise dört hektarlık bir alana yayılmış olan bahçesi. Otelin gastronomik deneyim yaşatan restoranı ise doğal malzemelerle yenilikçi lezzetler yaratıyor. Osmanlı hamamı geleneklerinin göze çarptığı hamamı ve otelin spa’sı misafirlerine doğal bir arınma sağlıyor. Djnan Abiad, La Palmeraie
 • La Maison Arabe Hotel, & Spa, Cooking Workshops, 1946 senesinde açıldığından beri Marakeş’in efsane adreslerinden biri haline gelen otel, pek çoğunda kendi şömine ve terasının olduğu 26 oda ve suite sahip. Oteli öne çıkaran özelliklerinden biri ise dünyaca tanınmış uluslararası bir yemek okuluna ev sahipliği yapması. 3 restoranı, spa’sı ve Piano barıyla geleneksel, egzotik ve farklı bir konaklama alternatifi. 1 Derb Essehb Bab, doukkala
 • Kssour Agafay, 52 Sabet Grawa Kssour, Medina
 • Crystal Hotel, Boulevard Mohamed VI, Zone Hoteliere De L’aguedal, Medina
 • Sofitel Hotel, Rue Haroun Errrachid, 2 Quartier de I hivernage, Medina
 • Four Seasons Hotel, Avenue de la Menara, Medina
 • Amanjena, Route de Ouarzazate, Amelkis
 • Jnane Tamsna, Douar Abiad, Palmeraie
 • Palais Medhi, Circuit De La Palmeraie Nakhil Bp
 • Palais Rhoul & Spa, Dar Tounsi, Royte de Fes, Palmeraie
 • Palmeraie Golf Palace, Parc de la Palmeraie
 • Es Saadi Palace and Villas, Rue Ibrahim El Mazini Hivernage
 • The Pearl, Rue du Temple
 • Palais Namaskar, Route de Bab Atlas, Province Syba
 • Sahara Palace, Annakhil, Palmeraie
 • Selman Marrakech, Marrakech Atlas, route d’Amizmiz
 • Royal Mansour, Rue Abou Abbas El Sebti
 • Hotel & Ryads Naoura Barriere, Rue Djebel Alakhdar
 • L Mansion, Boulevard Abdelkrim Al Khattabi
 • Octogene Earth Terre Resort & Spa, Ouaha Sidi Brahim 1 La Palmeraie

 

Uygun Fiyatlı Otel ve Riadlar:

 • P’tit Habibi, Medina’da yer alan riad, butik bir otelden ziyade bir ev havasında. Ipod istasyonları ile kütüphanesinde müzik dinleyebileceğiniz harika terasından şehir manzarası ile büyüleyici ve eklektik dizaynı ile şaşırtıcı otel şehrin kalbinde uygun bir konaklama alternatifi. Zaouia Sidi Rhalem, Medina
 • Riad 72, Adını birbirinden farklı dekore edilmiş olan 72 odasından alana Riad 72, renkli Medina’nın ortasında alışveriş ve sesler kokular ile geçen yoğun bir günün ardından rahatlatıcı bir atmosfer sunan bir mekan. Terası yıldızların altında romantik yemekler için ideal. Bu ortama bir de şef Mustapha’nın modern Fas lezzetleri eklenince ortaya enfes bir atmosfer çıkıyor. 72 Arset Awzel, Bab Doukkala, Medina
 • Riad Limouna, Medina, 90-120 Euro arasında değişen fiyatlar
 • Riad Aguerzam, Medina, 95 – 125 Euro arasında değişen fiyatlar
 • Riad Menzeh, Medina, 80-100Euro arasında değişen fiyatlar
 • Riad Dar Ten, Medina, 110-130 Euro arasında değişen fiyatlar
 • Riad Mehdia, Medina, 70-90 Euro arasında değişen fiyatlar
 • Dar One, 19 derb Jemaa el Kabir, Hay Salam, Medina
 • Riad Anyssates, Arset Tihiri, Medina
 • Riad Lotus O Marine, Rue Abderrahman Eddakhil, Medina
 • Dar Zaman, Derb Boualilou, Sidi Ben Slimane, Medina
 • Maison Mnabha, 32 Derb Mnabha Kasbah, Medina
 • Riad Al Jazira, Ben Slimane, Medina
 • Riad Ariha, 90 Derb Ahmed Elborj, Sidi Ben Slimane, Medina
 • Riad Chi-Chi, Derb el Anboub, Medina
 • Riad Dar More, No:44 Derb jdid, Riad dar Zitoun Lakdim, Medina
 • Riad Dyor, 1 Driba Jdad, Sidi Ben Slimane, Medina
 • Riad El Cadi, Derb Moulay Abdelkader, Dabachi, Medina
 • Riad L’orangeraie, 61 Rue Sidi el Yamani, Medina
 • Riad Noga, Derb Jdid Douar Graoua, Medina
 • Dar Karma, 51 Derb El Mennabha, Medina
 • Riad Malika, 29 Arset Aouzal, Quartier Palais Dar El Bacha Arset Aouzal Road, Medina
 • Riad Lotus Perle, Derb Zemrane, Medina

 

Şehir Dışı Otel ve Riadlar:

 • Dar Zemora, Şehir merkezinden 15 dakikalık bir mesafede La Palmeraie’de konumlanan Dar Zemora, yemyeşil bir bahçe içine kondurulmuş bir kır evi görünümüne sahip. Bahçesinde gül, zeytin, bambu ve meyve ağaçları, palmiyeler bulunan otel, rengarenk begonviller ve bakımlı bir bahçe ile ziyaretçilerini karşılıyor. Bu doğal atmosferin ortasındaki havuz ise çiçek kokuları içinde güneşlenme imkanı sunan bir alan. Özel teraslı 3 adet suit’e sahip otelde yemekler bahçede yetişen taze sebze, meyve ve otlarla hazırlanıyor. Bölgenin orijinal tatlarına yine burada üretilen şaraplar eşlik ediyor. Ennakhil B.P Palmeraie
 • Dar Nanka, Marakeş’in şehir gürültüsünden uzak yeşillikler içinde sakin bir atmosfer sunan konaklama alternatifi Dar Nanka, Jemaa el-Fnaa Meydanı’na 9 km uzaklıkta yer alıyor. Otel her köşesine sinen lüks duygusu ve genel tasarımı ile vahayı andırarak diğer oteller arasında fark yaratmayı başarıyor. Mimarisi bir yandan şık bir Marakeş villasını diğer yandan Fransız Provence’ından bir şatoyu andıran yapı, görkemli ve sofistike mobilyalarla döşenmiş. Otelin bakımlı bahçesi, aristokrasi kokan ortak alanları ve çekici havuz başı ile Marakeş seyahatinde konuklarını şımartmayı ilke edinmiş otellerden. Route de l’Ourika, km 13
 • Le Bled, Douar Coucou Taseltant, Route de l’Ourika
 • Villa Margot, 2 Derb El Quartani, Mouassine
 • Casa Taos, Route de Souihla (Marakeş’e 15 dakika)
 • Tigmi, Douar Tagadert el Kaidi (Marakeş’e 15 dakika)
 • Villas Fawakay, 8 kmroute de Fez (Marakeş’e 15 dakika)
 • Jnane Leila, Route d’Ourika
 • Riad Dar ‘Rabia, Sidi Mimoun
 • Caravanserai, Ouled Ben Rahmoune, (Marakeş’e 10 km uzaklıkta)
 • Kasbah Tamadot, Asni, (Marrakeş’e 45 dakika)
 • Kasbah du Toubkal, Jbel Toubkal, (Marakeş’e 60km. uzaklıkta)
Marakeş Hakkında

RESTORANLAR:

Kahve & Çay Molaları:

 • Henna Cafe, Kafenin alameti farikası yiyecek ve içecek menüsü dışında yerel sanatçılar tarafından yapılan işlere de yer veriliyor olması ve bunların satışından toplanan gelirin Faslı çocuklara ücretsiz eğitim ve yardım amaçlı kullanılıyor olması. 93 Arset Aouzal
 • Café Arabe, Ev yapımı tart ve pastalar gün içinde tatlı bir mola vermek isteyenlere hitap ediyor. İyi servis ve dinlendirici bir ortam sağlayan Cafe Arabe’nin neden popüler olduğunu anlamak zor değil. 184 rue el Mouassine, Medina
 • Tea Room Riad Yima, Renkli ve şehrin karmaşasına ara verebilme olanağı sunan mekan, aynı zamanda bir sanat galerisi. Rahbe Lakdima, 52 derb Aarjane
 • Café des épices, 75 Rahba Lakdima, Place de Epices
 • Café de France, Jemaa el Fnaa
 • Nomad Café, Rahba Kedima, Medina
 • Terasses de la Medersa, Souk Ahl Fes, Medina
 • Riad dar Tim Tam Café, Rahba Lakdima, Medina

 

ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ:

Medina Adresleri:

 • La Maison Arabe, Harika bir avluda Fas lezzetleri sunan otel restoranı sadece öğle yemekleri için değil akşam yemekleri için de etkileyici bir atmosfere sahip. 1 Derb Assehbe, Bab Doukkala
 • Café Arabe, İster terasında ister avlusunda İtalyan ve Fas mutfağı lezzetlerini tadabileceğiniz şehrin en güzel kafelerinden birisi. 184 rue Mouassine La Terrasse des épices, 15, Souk Cherifia, Sidi
 • Earth Cafe, Vegan ve vejetaryen alternatifler sunan kafe çok sevilen bir mekan. No 2, Derb Zawak, Riad Zitoun Kedim, Medina
 • Dar Zellij, Fas mutfağı, 1 Kaasour Sidi Ben Slimane, Medina
 • Le Foundouk, Fas mutfağı 55 Rue Souk El Fassi, Kat BennahÏd, Medina
 • Cafe des épices, Fas mutfağı, 75, Rahba Lakdima, 6 Derb Mernissi, near Bab Boujloud, Medina
 • Un Dejeuner a Marrakech, 2 & 4 Place Douar Graoua
 • La Villa Nomade, 7, derb El Marstane Zaouia El Abbassia, Bab Tarhzout
 • Dar Cherifa, 8 Derb Cherifa Lakhbir, Mouassine, Medina
 • Kosy Bar, Asya ve Fas mutfağı, Place des Ferblantiers, Kzadria, Medina
 • Gastro MK at Maison MK, Çağdaş Avrupa Mutfağı, 14 Derb Lafkih Sbaai, Quartier Ksour
 • Patisserie Al Jawdal, Rue Dabachi 16-18
 • Patisserie des Princes, 32 rue Bab Agnaou
 • Le Grand Balcon Café Glacier, Terasından Jemaa el-Fna meydan manzarası, Jemaa el-Fna Meydanı
 • LATITUDE31, Fas & Uluslararası Mutfak, 186 Rue El Gza Arset Ihiri, Bab Doukkala
 • P’tit Bistro by Cheese Me, 68 Rue de la Liberte
 • Souk Cafe, 11 Delb Souk Jeldid, Sidi Abdelaziz

 

Guéliz, Hivernage, Route de L’ourika Adresleri:

 • Kechmara, Eskiden bir otomobil tamircisine ait olan binada bugün ferah, aydınlık ve stil sahibi bir bistro cafe bulunuyor. Sade, Avrupai dekorasyonu, kuzeyin tasarım çizgilerini taşıyan mobilyaları ve yüksek tavanıyla Kechmara oldukça karakter sahibi bir mekan. Duvarlarında lokal sanatçıların işlerine yer verilen mekanın menüsünde özellikle Fas ve Akdeniz klasikleri başrolü kapıyor. Öğle ve akşam yemeklerinin keyifli olduğu mekanın ayrıca içki servisi yapılan terası da canlı müzik performanslarına sahne oluyor. 3 Rue de la Liberte Gueliz
 • Le Grand Café de la Poste, Fransız ve Akdeniz Mutfağı, Avenue Imam Malik ve El Mansour Eddahbi köşesi, Guéliz
 • Wok To Walk, Zincir restoran, vejetaryenler için sağlıklı lezzetler sunuyor. Carre Eden Gueliz
 • Kechmara Café, 3 rue de la liberté, Guéliz
 • Jardin Majorelle Garden Café, Jardin Majorelle, Avenue Yacoub el Mansour, Guéliz
 • Cafe au Livre, 44 rue Tarik Ibn Ziad, Guéliz
 • 16 Cafe, Trendy & & Modern Dekorasyon Place du 16 Novembre, Guéliz
 • Aqua Pazza, Akdeniz Mutfağı & Modern Dekorasyon, 89 Boulevard Zerktouni ve Boulevard Mohamed V, Guéliz
 • Gossip, Tapas & Meze, Avenue Mohamed, Résidence Al Mourad, Guéliz
 • Bab Hotel, Yaratıcı Fransız Mutfağı& Modern Dekorasyon, Mansour Eddahbi Bulvarı ve Rue Mohammed El Beqal kesişimi, Guéliz
 • Le Studio, Brasserie, 87, Avenue Moulay Rachid, Guéliz
 • Le Zinc, Brasserie, 517, Avenue principale – Quartier industriel Sidi Ghanem
 • Al Fassia Aguedal, Fas mutfağı. 9 bis, Zone Touristique de l’Aguedal, Km 2 route de l’Ourika
 • Cafe O2, 23 Rue Tarik Ibn Ziyad, Guéliz
 • Bazaar Cafe, Rue Sidi El Yamani 24, Derb Rokni 14
 • Evil Des Sens, 32 rue Ibn Atya, Guéliz
 • La Perle du Sud, 16/20 Prince Street

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ:

Trendy Restoranlar:

 • Azar, Bar ve kulüp olarak da gözde bir mekan olan bu restoran, Medina’nın dışında havalı bir bölge olan Gueliz’de konumlanmış. Mutfağından klasik Fas ve Fransız lezzetlerinin yanı sıra Lübnan’ın enfes lezzetlerinin çıktığı mekan tam bir gastronomi ve eğlence adresi. Azar’da yerel tasarımcılar hip ve bohem bir ortam oluşturmuş. Organik malzemelerle pişen güveçlere fırınlarından taptaze çıkan ekmekler eşlik ediyor. Oryantal müzik ve dans akşamın ilerleyen saatlerinde Azar’ın vazgeçilmezlerinden biri. Restoranın bar bölümünde ise çeşitli kokteyller ve nargile servisi yapılıyor. Gueliz, hip imajını doğunun eğlence kültürüyle harmanlamış bir mekan. Rue de Yougoslavie, Guéliz
 • Café Arabe, Hem restoran hem de brasserie olarak hizmet veren mekanın mutfağından İtalyan & Fas lezzetleri çıkıyor. Ev yapımı tart ve pastalar da gün içinde tatlı bir mola vermek isteyenlere hitap ediyor. İyi servis ve dinlendirici bir ortam sağlayan Cafe Arabe’nin neden popüler olduğunu anlamak zor değil. Şık tasarımlı avlusu, rengarenk aperatif salonu ve açık renk tentelerin serinlik verdiği terasıyla Marakeş’in en çekici adreslerinden. 184 rue el Mouassine, Medina
 • Bô-Zin, Asya ve Fas mutfakları sunan bu trendy restoran, ayrıca şehrin en iyi parti mekanlarından birisi. Modern ve sofistike tasarımı adeta New York’un bohem ruhuyla Fas’ın yeni yüzünü buluşturuyor. Çağdaş çizgilere sahip mekan chill out müzikleri ve kokteylleri ile oldukça cezbedici. Douar Lahna, Route de l’Ourika
 • Le Comptoir Darna, Michel Chiche’nin trendy Paris gece hayatında edindiği deneyimi aktardığı bu şık Arap stili dekora sahip Fas Mutfağı’nı Avrupa mutfağı ile birleştiren örneklerle sunan restoran, geçen yıllara rağmen yaşlanmayan, genç ve dinamik çizgisini sürdüren mekanlardan. Geniş kokteyl menüsüyle de göz dolduran ve keyifli gecelere imza atan Comptoir Darna’da yemek sonrası ister oryantal dans gösterisini, isterseniz üst kattaki lounge bar’da DJ performansını izleyebilirsiniz. Avenue Echouhada, Quartier Hivernage 
 • Djellabar, Hem bar hem restoran olarak hizmet veren Djellabar, Marakeş’in gece hayatına kattığı eklektik ve sanatsal çizgiyle adından söz ettiriyor. Paris’in müzik ve kulüp gurusu Claude Challe ve Stephane Atlas’ın imzasını taşıyan mekan, oryantal detayları post modern detaylar ile başarılı bir biçimde birleştiriyor. 2 rue Abou Hanifa, Villa Bougainvillee, Hivernage
 • JANA, Arap geceleri konseptinde açık havada gurme Fas mutfağı. Pacha Marrakech, Bd Mohammed VI. Zone Hôtellière de l’Aguedal
 • Palace Jad Mahal, Fransız ve Fas mutfağı. 10, Rue Haroun Errachid, Fontaine Mamounia
 • Narwama, Fas ve Tayland Füzyon Mutfağı. Hayzefriti 30 rue Koutoubia
 • Le Crystal, Elegan art deko ortamda Alain Ducasse tarafından yaratılmış Fas ve Fransız mutfakları menüsü. Boulevard Mohamed VI, Zone Hôtellière de l’Aguedal
 • L’Abyssin, Marakeş’in en şık restoranı. Palais Rhoul. Route de Fès, Km6, Dar Tounsi, La Palmeraie

 

Şık ve Gurme Restoranlar:

 • Dar Yacout, Marakeş’in klasikleşmiş yeme içme adreslerinden Dar Yacout, Binbir Gece Masalları’nın dekorunu andıran bir restoran. Terasından panoramik Medina ve Koutoubia Camii manzaralarına bakan mekan, Medina sokaklarına gizlenmiş konumu ile gizemli imajını güçlendiriyor. Büyülü atmosferini yerel mutfak, müzik ve danslarla birleştiren mekan, egzotizmin Marakeş’teki karşılığı. 79 rue Sidi Ahmed Soussi, Arset Ihiri, Bab Doukkala, Medina
 • Le Salama, Jamaa el Fnaa Meydanı’nın yakınlarındaki Le Salama, kolonyal mimari örneği bir yapıyı mesken tutuyor. Merkezi konumu ve samimi atmosferi sayesinde Marakeş’in popüler restoranlarından biri haline gelen mekan iç tasarımının ilhamını eski bir kütüphaneden aldığı izlenimini veriyor. Romantik ve nostaljik bir şıklığın koyu mobilyalar ve mum ışığı ile yaratıldığı mekan, özellikle gün batımı saatlerinde ziyaretçilerine müthiş bir panorama sunuyor. Menüsünde Fas’ın farklı bölgelerinden tatlara yer veren restoranın alt katında oryantal dans şovları sergileniyor. Lounge bölümündeyse eklektik bir ortam ziyaretçileri bekliyor. 40, rue des Banques
 • Al Fassia, Kuzey Medina ile Guéliz arasında konumlanmış, Marakeş’in en iyi otantik Fas mutfakları arasında yer alan bu restoranda a la carte Fas mutfağı sunuluyor. Kesinlikle rezervasyon yaptırmak gerekiyor. 55, Boulevard Zerktouni, Guéliz
 • Dar Marjana, Eski bir malikanede egzotik bir dekorasyonda otantik Fas lezzetleri sunan mekan rezervasyon almıyor.15, Derb Sidi Ali Tair, Bab Doukkala, Medina
 • Dar Moha, Moda ikonu Pierre Balmain’in eskiden oturduğu ev, yıllardır Marakeş’in en ünlü restoranlarından biri. Geleneksel otantik çizgiler burada bir evin sıcaklığı ve samimiyetiyle buluşarak kendine özgü bir kimliği ve müşteri kitlesi bulunan karakter sahibi bir restorana dönüşmüş 19. yy’dan kalma bu şık riad’da gurme Fas lezzetleri müthiş bir sunumla masaya geliyor. Yemek kalitesinin Marakeş’in en iddialı otelleri ile yarışacak kadar iyi olduğu belirtiliyor. 81 rue Dar el Bacha, Medina
 • Le Tobsil, Geleneksel Fas mutfağı. 22 Derb Moulay Abdellah Ben Hessaien, Bab Ksour
 • Le Stylia, Gurme Fas Mutfağı. 34, rue Ksour – Marrakech
 • Palais Gharnata, Gurme Fas Mutfağı. 5, derb Al Arsa – Riad Zitoun Jdid – Marrakech
 • La Cour Des Lions, Gurme Fas Mutfağı Rue Ibrahim El Mazini
 • Dar Zellij, Geleneksel Fas Mutfağı 1, Kaasour Sidi Ben Slimane
 • Ksar El Hamra, Geleneksel Fas Mutfağı. 28, Riad Zitoun Kedim, Sabt Ben Daoud
 • Palais Soleiman, Geleneksel Fas Mutfağı. Dar Layadi, Kaa Machraa, Bd 11 janvier (face à la Wilaya)
 • Palais Rhoul, Geleneksel Fas Mutfağı, Km 5, Route de Fès, Dar Tounsi
 • Les Jardins de la Medina, Geleneksel Fas Mutfağı, 21, derb Chtouka – La Kasbah
 • Le Sabal, Eski bir villada harika bahçelerde Fas mutfağı. Mohamed V Ave, Guéliz
 • La Table Al Badia, 135 Derb Ahl Souss
 • Pepe Nero, 17 derb Cherkaoui, Rue Douar Graoua

 

Samimi ve Rahat Restoranlar:

 • La Tanjia, Terasından manzaralarını izleyebileceğiniz restoranda Fas ve uluslararası mutfaklardan lezzetler sunuluyor. Koutoubia Camii, 14 Derb J’did, Hay Essalam Mellah, Medina
 • Grand Cafe de la Poste Zamanda bir yolculuk yapıp Fas’ın kolonyal dönemini keşfetmek isteyenler Grand Cafe de la Poste’ye buyrun. Tarihi 1920’lere dayanan yapı eskiden postane binası olarak hizmet veriyormuş. Bugünkü haliyle Casablanca filmini anımsatan dekoru ile caz müziğin ruhunu yaşatan keyifli mekan günün her saati için uygun. Burada Hollywood ünlüleri ile karşılaşmak ta olası. Boulevard el Mansour Eddahbi
 • Le Foundouk, Terasta Fas mutfağı. 55 Rue Souk El Fassi, Kat BennahÏd, Medina
 • Riad 72, Geleneksel Fas Mutfağı. 72 Arset Awsel, Bab Doukkala
 • Dar Fez, Geleneksel Fas Mutfağı. Riad Laarous, 8 derb Boussouni
 • Dar Essalam, Geleneksel Fas Mutfağı. 170, Riad Zitoune El Kedim
 • Riad Des Mers, Geleneksel Fas Mutfağı ve deniz mahsülleri. 411, derb Sidi Messaoud, Bab Yacout (Bab Doukkala)
 • Riad Monceau, Geleneksel Fas Mutfağı. 7/8, derb Chaabane, Riad Zitoune Lakdim
 • Dar Rhizlane, Geleneksel Fas Mutfağı. Rue Jnane El Harti
 • Chez Chegrouni, Geleneksel Fas Mutfağı. Jemaa-el-Fna, Medina
 • Libzar, 28 Rue Moulay Ali, Guéliz

 

Medina Tezgahlarda Sokak Yemeği:

Marakeş’in ünlü meydanı Jemaa El-Fna zamanın durduğu bir Ortaçağ panayırını andırıyor. Gündüz de hareketli olan meydanda perde akşamüstü beş gibi iniyor, güneşin batışıyla beraber belki de dünyanın en büyük açık mutfağı kuruluyor. Meydan tam bir karnaval havasına bürünüyor. Her türlü yemeği pişirip satan seyyar satıcılar, müzisyenler falcılar, akrobatlar, şifalı ot satıcıları, yılan oynatıcıları, sokak bahisçileri baş aktörler olarak sahnedeki yerini alıyor. 100’den fazla standın kurulduğu meydandaki her satıcı neredeyse tek bir yemek üzerine uzmanlaşmış. Merguez ya da harira olarak adlandırılan baharatlı sosisler, kuzu eti çorbası, mercimek, nohut ve sebzeler bulabileceğiniz yiyeceklerden sadece birkaçı. Üstelik meydanda yemek yemek için yabancı dil bilmenize de gerek yok, yemekler ve fiyat listeleri çoğu standın önünde asılı.

BARLAR:

 • Cafe Arabe Terrace, 184 rue Mouassine, Medina
 • Kosy Bar, 47 Place des Ferblantiers, Kzadria, Medina
 • Djellabar, 2 rue Abou Hanifa, Villa Bougainvillee, Hivernage
 • Le Comptoir Darna, 37 Avenue Echouhada Hivernage
 • Bô-Zin, Douar Lahna, Route de l’Ourika
 • Kechmara Café, 3 rue de la liberté, Guéliz
 • Azar, Rue de Yougoslavie, Guéliz
 • Palace Jad Mahal, 10, rue H. Errachid Fontaine Mamounia
 • Lotus Club, Rue Ahmed Chawki
 • Le Blokk, Circuit de la palmeraie
 • Queen Atlantic, Place du 16 Novembre, Gueliz/ Canlı Müzik

 

GECE KULÜPLERİ:

 • So Lounge, Rue Haroun Errachid, Quartier Hivernage, Sofitel Marrakech Lounge & Spa
 • Le Pacha, Boulevard Mohamed VI, Zone hôtelière de l’Aguedal Marrakech
 • Le Theatro, Hotel Es Saadi – Avenue El Quadissia, Hivernage
 • La Suite, Hotel Le Meridian N’Fis’, Avenue Mohamed VI
 • Bô-Zin, Douar Lahna, Route de l’Ourika
 • Palace Jad Mahal, 10, rue H. Errachid Fontaine Mamounia
 • Le Pacha, Boulevard Mohamed VI, Zone hôtelière de l’Aguedal Marrakech

 

YAZ GÜNLERİ:

 • Nikki Beach, Circuit de la Palmeraie (Kazablanka yolu)
 • La Plage Rouge, Km10, Route de l’Ourika
Marakeş Hakkında

ALIŞVERİŞ:

Giyim:

 • Beldi, 9-11 rue Mouassine, rue Laksour, Bab Ftouh
 • Kulchi, 1 Rue Ksour, Rue Sidi El Yamani, Bab El Ksour
 • Kif Kif, 8 Rue Ksour, Bab El Ksour
 • Ministro Del Gusto, 22 DebAzouz, El Mouassine
 • Kasbek, 216, rue riad zitoun jdid, Medina
 • Keep It Secret (KiS), 36 Mouassine
 • Femmes de Marrakech, 67 Souk el Kchachbia, Medina
 • 33 Rue Majorelle Shoes, 33 Rue Yves Saint Laurent, Majorelle Bahçeleri

 

Giyim & Aksesuar:

 • Aya’s, 11 Bis, Derb Jdid Bab Mellah, Medina
 • Warda la Mounche, 127 Rue Kennaria, Medina
 • Lalla, Souk Cherifia

 

Giyim & Ev dekor:

 • Atelier Moro, Place de la Fontaine, Médina

 

Deri Çanta, Ayakkabı ve Aksesuar Mağazaları:

 • La Galerie des Tanneurs, 4, Rue Moulay Rachid Guéliz.
 • Attika, Rue de la Liberté, Guéliz
 • Sergio Balantcia, Boulevard el Mansour Eddahbi, Guéliz.
 • Place Vendôme, Avenue Mohammed V, Guéliz

 

Yastık, Çanta (El işi):

 • Al Kawtar, Rue Laksour

 

Çanta & Aksesuar:

 • Lalla, Souk Cherifia – 1.kat, Sidi Abdelazziz, Dar El Bacha girişi

 

Çanta:

 • Place Vendôme, 141, avenue Mohammed V Gueliz

 

Mücevher & Takı:

 • Stephanie Jewels, Kissaria Chrifia N°60, Mouassine
 • Amazonite, 94 Bd El Mansour Eddahbi, Guéliz

 

Takı ve Aksesuar:

 • Boutique Bel Hadj, 22 & 33 Souk Fondouk Louarzazi

 

Kaftan:

 • La Maison du Kaftan, Avenue Med V
 • Kasbek, 216 rue riad zitoun jdid, Medina

 

Kaftan ve Yastık Kılıfı:

 • Beldi, 9–11 rue Mouassine, Medina

 

Kumaş & Aksesuar:

 • Akbar Delights, Place Bab Fteuh, Medina

 

Antika:

 • Khalid Art Gallery

 

Ev dekor:

 • Mustapha Blaoui, 142-144 rue Dar el Bacha, Bab Doukkala
 • Ministro Del Gusto, Derb Azouz 22 El Mouassine
 • Riad Tamsna, Djemaa el-Fna
 • La maison de l’Orient, 165, Avenue Mohamed V, Gueliz Marrakech
 • Bladi Design, 35 Jbel Lakhdar, Medina

 

Ev dekor Outlet:

 • Akkal/Mia Zia, 322 Zone Industriel Sidi Ghanem, route de Safi
 • La Medina, Quartier Industriel Sidi Ghanem No. 24, route de Safi
 • Amira, 277 Zone Industriel Sidi Ghanem, route de Safi
 • Via Notti, 278 Zone Industriel Sidi Ghanem, route de Safi
 • Loun, 504 Zone Industriel Sidi Ghanem, route de Safi
 • 16 Bis, Zone Industriel Sidi Ghanem, route de Safi

 

Ev tekstil:

 • Scènes De Lin, 70 rue de la Liberté, Guéliz
 • Halı ve El işi: Ensemble Artisanal, Avenue Mohammed V
 • Halı ve El işi: Entreprise Bouchaib Complexe d’Artisanat, 7 Derb Baissi Kasbah

 

Gümüş ve Elişi:

 • Abdellatif Bellawi, 56 & 103 Kissariat Lossta

 

Lamba:

 • Cherkaoui Artisanat Export, 120-122 Mouassine
 • Yahya, 61 Rue de Yugoslavie, Guéliz

 

Mum:

 • Côté Bougies, Lot n°: 457, Q.I Sidi Ghanem, BP:12638

 

Sanat Galerisi:

 • Khalid Art Gallery, 14, rue dar el bacha, Marrakech Medina

 

Doğal Kozmetik: 

 • Aromatimri, 27 rue des banques kennaria, Medina

HAMAM VE SPALAR:

 • Les Bains de Marrakech, 2 Derb Sedra, Bab Agnaou, Kasbah
 • Angsana Spa, Medina
 • Riad Isis SPA, Riad Isis, Derb Dabachi, Derb Jdid, N°12, Médina
 • La Mamounia Spa, Medina
 • Amanjena Spa, Palmerie
 • Mandarin Oriental Jnan Rahma – Spa
 • Palais Rhoul & SPA, Dar Tounsi km5, route de Fès, Palmeraie
Marakeş Hakkında

MARAKEŞ ROTALARI:

 • Ben Youssef Medersa, Place Ben Youssef, Medina /14 yüzyıla ait bir Kuran okulu olan Ben Youssef medresesi, Ali ibn Yusuf adına inşaa edilmiş. Bu dini okulda 900 kadar öğrenci hem yaşıyor hem de eğitim görüyormuş. 1990’larda özenle restore edilerek bir müze olarak hizmet vermeye başlamış. Olağanüstü bir iç mimariye sahip mekanda, çiniler ve oymalarla süslenmiş girişi, fıskiyeli havuzu ve üst katlarda labirent gibi yan yana yer alan kuran odaları gerçekten etkileyici.
 • Musée de Marrakech, Place Ben Youssef, Medina / Soylu bir Marakeş ailesine ait, 20. yüzyıldan inşaa edilmiş bir malikaneden restore edilerek dönüştürülen Musée de Marrakech, Medina’nın tam merkezinde yer alıyor. Müzede eski saray seramikleri, avlu çinileri, aşiretlere ait kumaşlar, giysiler, takılar, el dokumaları gibi Fas ve İslam el sanatı eserleri sergileniyor. Sergiler müze arşivindeki eserler arasında dönüşümlü olarak değişiyor. Müzenin kendisi ise ayrı bir başyapıt, çok renkli çiniler ile döşenmiş ana avlusu görülmeye değer. Müzenin avlusunda oldukça hoş bir kafe ve çok iyi bir kitabevi var.
 • Qoubba Almoravide, Medresenin hemen yanında açık alanda yer alan 1064’de yapılmış bu kubbe, şu anda neredeyse bir yıkıntı olarak kalmış olsa da altında girdiğinizde tavanındaki süslemeleri görmeye değer.
 • Dar Cherifa, 8 Derb Charfa Lakbir Mouassine, Rue Mouassine, Medina / Pazar yerinin içinde restore edilmiş eski bir belediye binası olan Dar Cherifa’nın yeniden yapılandırılmasında rol alan ve aynı zamanda binanın sahibi olan Abdelatif Ben Abdellah, dar Cherifa’nın lokal ve yabancı sanatçılar tarafından açılan sergiler için kullanılabilmesi için oldukça büyük çaba sarfetmiş. Zaman zaman Sufi müzisyenlere ev sahipliği yapan bina, ayrıca küçük bir kütüphaneye de sahip. Herkesin rahatlıkla girebildiği bu otantik mekanda ayrıca çay ve kahve servisi yapılan bir kafe bölümü de var.
 • Koutoubia Masque, Avenue Mohammed V / 69 metre yüksekliğinde minaresi Marakeş’in her yerinden görünen bu cami, 1100’lerde Almohad hanedanlığı döneminde inşaa edilmiş. Marakeş’in en büyük cami olan Koutoubia’nın minaresi Avrupa’da birçok kilise kulesi tasarımına ilham vermiş. Ayrıca Sevilla’da yer alan Giralda Cami’nin minaresi Koutoubia minaresinin replikasıdır.
 • Palais El Badi, 1578 ‘de inşaa edilmiş sarayın sadece kalıntıları kalmış, ancak sarayın bahçeleri gerçekten çok güzel.
 • Bahia Palace, Riad Zitoun El Jedid / 19. yüzyıla ait olan Bahia Palace, o kadar gösterişli ve şaşaalı dekore edilmişki, neredeyse “kiç” sayılabilecek durumda. Yine de görülmeye değer.
 • Musee Dar Si Said, Riad Zitoun El Jedid
 • Majorelle Garden, Avenue Yacoub el-Mansour, Gueliz / 1920’lerde Fransız baba oğul sanatçılar Louis ve Jacques Majorelle’nin bir yandan atölye stüdyolarına diğer yandan da geniş bitki koleksiyonunu ev sahipliği yapmak amaçlı tasarlanan ve 1947’de halka açılan Majorelle Bahçeleri, Jacques Majorelle’nin hayatını kaybettiği 1962’den sonra Pierre Bergé ve Yves Saint Laurent tarafından desteklenerek restore edilmiş. Boy boy bambuşlar, kaktüsler ve palmiyeler, nilüferler ile bezenmiş havuzlar, mavinin birçok farklı göz alıcı tonunda vazolar, kanalları ve çeşmeler arasında yürürken sanki bir Gaugin tablosunda yaşıyormuşsunuz hissini uyandırıyor. Bahçenin içinde yer alan sanatçıların eski stüdyosu bugün İslam Eserleri müzesine ev sahipliği yapıyor. (Musée d'Art Islamique) Müzede Majorelle'nin litografları ve de antika Berber eserleri yer alıyor. Uzun bir sure ünlü modacı Yves Saint Laurent’in sahip olduğu bahçeler ve içinde yer alan stüdyo, eskinin oryantalizmi ile günümüze ait enteresan tasarımda mobilyaları ve duvarlardaki ilginç renkler görülmeye değer.
 • Les Bains de Marrakech, Riad Mehdi, 2 Derb Sedra, Bab Agnaou Son derece elegan bir spa merkezi olan Les Bains de Marrrakech; shiatsu ile yapılan su masajı, geleneksel hamamı, içindeki buhar banyosu ve kokteyl servisiyle gün boyu mükemmel bir hizmet alabileceğiniz bir adres.
 • Şehir Surları ve Kapılar / Şehri yabancı akınlarına karşı korumak üzere 12 yüzyılda kum ve çamurdan inşaa edilmiş 19km’lik duvarlarlar, Medina’yı çevreliyor. İçeriye 20 kapı’dan giriliyor ve surların üzerinde 200 gözlem kulesi yer alıyor. En ihtişamlı kapı Bab Agnaou. 2 metre kalınlığında ve 9 metre yüksekliğindeki duvarların en güzel bölümlerini görmek için ise Bab Jedid ile Bab er-Rob ve Bab Agnaou arasında yürünebilir.
 • Şehir Dışı Keşifler: Atlas Dağları, Sahara Çölü, sahil kasabası Essaouira sadece birkaç saat uzaklıkta yer alan keşifler. Atlas Dağlarında hiking ve trekking keşfileri için konaklamak gerekiyor: Kasbah Agafay, Kasbah Tamadot, Kasbah du Toukbal Atlas Dağlarındaki keşifler için en güzel oteller. Ourika vadisi dağ köyleri, Lalla Takerkoust gölü, Oukaimeden kayak merkezi, Zagora ve Skoura üzerinden geçen 1000 Kasbah yolu, Ait Ben Haddou, Dara Vadisi, Dades Vadisi ise birkaç gece konaklayarak daha uzun süreli keşifler sunuyor. 

NE ZAMAN GİDİLİR?

Marakeşte çöl iklimi hüküm sürdüğü için Haziran – Ağustos arası çok sıcak olabiliyor. Nisan – Mayıs arası, Eylül – Kasım arası ziyaret için en güzel aylar. Ramazan ayında ve Bayramında ve de Kurban Bayramı’nda her yer kapalı olduğu için doğru zamanlar değil. Haziran – Temmuz’da Marrakech Popular Arts Festivali ve de Aralık ayında Marrakech Film Festivali yer alıyor.


- Zeynep Boneval / Yolculuk Terapisi

En Popüler Gezgin Notları

Londra Hakkında

32 bölgeye ayrılmış 1.500 kilometrekarelik alanda, 8,5 milyon insanın yaşadığı Londra şaşırtıcı bü...

Roma Hakkında

Dünyanın en büyük imparatorluklarından birisi olan Roma İmparatorluğunun merkezi büyüleyici Roma, ...

Paris Hakkında

Paris içinde binlerce çeşitliliği ve tarzı barındırabilecek dehaya sahip, modası hiçbir zaman geçm...

New York Hakkında

Hiç uyumadan 24 saat yaşayan, dünyanın kesişim ve kültürlerin erime noktası New York, sonsuz enerj...

Dubai Hakkında

Las Vegastan sonra çölün ortasında kurulmuş en büyük şehir olan Dubainin çok genç bir şehir olması...