Prag Hakkında

19.07.2017
Prag Hakkında

Rapunzelin şatosunu andıran kuleleri, katedralleri, sarayları, heykelleri, meydanları, nehir üzerine sıralanmış köprüleri, sarı, kızıl, pembe, yeşil, mavi renklere boyanmış dizi dizi tarihi evleri, yemyeşil tepelerden size göz kırpan kiliseleri ile sanki Ortaçağ’da yürüyormuşsunuz hissi uyandıran bir masal dünyası Prag.

Vlavta nehrinin iki yakasında kurulmuş Prag kiliselerinin çokluğu sebebi ile 100 kuleli kent olarak da adlandırılıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sadece bir bomba ile sıyrılabilmiş Prag, bu sayede mimari miraslarını çok iyi koruyabilmiş. Romanesk, Gotik, Rönesans, Barok, Rokoko, Neo-Rönesans, Neo-Gotik, Art Nouveau, Kubist, Neo-Klasik ve ultra modern… Dünyanın en iyi korunmuş ve farklı çeşitlerdeki mimari koleksiyonunu bu şehirde bir arada görebiliyorsunuz. Prag sanatla içiçe yaşayan adeta bir mimari açık hava müzesi gibi.

Nehir kenarında olması ise sislerin arasında güne başlamasına sebep oluyor, seyretmeye doyamadığınız buğulu bir rüya gibi adeta. Öyle dramatik manzaralar sunuyor ki Prag, sanki bir prenses pencerelerden birisinde beliriverecek, sihirli bir bir şövalye kılıcı ve pelerini ile at üzerinde köprüden geçecek, bir kafede Kafka karşınıza çıkıverecek, Kral’ın atlı arabası yanıbaşınızdan geçecek, köşe başında bir kılıç dövüşüne veya sihirli değneği ile bir büyücüye rastlayıverecekmişsiniz gibi…

Fakat Prag demir perdenin düşüşünden sonra Prag dünyanın en popüler turist merkezi haline gelmiş durumda. Bu masalsı tablo dünyada o kadar çok fotoğraflanmış, yazılıp çizilmiş ve duyulmuş ve de herşey öyle uygun fiyatlı ki, tüm dünya ülkelerinden genç, yaşlı herkes buraya geliyor. Meydanlar, köprüler, kiliseler, restoranlar turist kaynıyor, sokaklardan insan seli akıyor.

Tarihi meydanlar ve sokaklardaki restoranlar ve dükkanlar, ucuz turizm kurbanı olarak çok turistik ve kalitesiz ürünler sunuyor. Gençlerin üst üste yattığı hosteller, ucuz bira sunan bira evleri, otantik olmak için adeta sirklerine dönüşmüş ‘ne yersen X Kron’ sloganlı restoranlar, köhneleşmiş kafeler, sis bombaları ve dumanlar içindeki kulüpler, magnet, kupalar, kartpostal gibi özensiz ürünler satan dükkanlar, bıkkın ve tahammülsüz garsonlar ve tezgahtarlar, ucuz konaklama, yeme içme ve eğlence için gelmiş sabahlara kadar dağıtan sarhoş gençler…

Ancak moralinizi bozmayın, hala büyülü ve huzurlu bir Prag yaşamak mümkün.

Saatlerinizi ve rotalarınızı diğer turistlerden farklı ayarladığınız zaman hem zamanda geriye yolculuk yaparak Prag’ın romantik ve mistik atmosferini sindire sindire yaşayabiliyor, hem de Prag’ın orijinal yeni nesil mekanlarını, özgün butiklerini, yaratıcı şeflerini, umut dolu pozitif gençlerini keşfedebiliyorsunuz.

PRAG RUHU:

Büyük İmparatorlukların başkentleri olmuş Avrupa şehirlerinde karşılaştığınız kaliteli yaşam gustosu köklü gelenekler ve asil atmosfere Prag’da rastlayamıyorsunuz.

Oysa binlerce tarihi mimari ve sanat anıtını sokaklarında sergileyen şehir, yüzlerce yıl sanatçıların entelektüellerin sığınağı olmuş. Kültür ve sanat ile içiçe kafelerinde eserler yazılmış, felsefi ve sanatsal sohbetler yapılmış. 1348’de Avrupa’nın en eski üniversitesi Prag’da Karlova kurulmuş. Prag’lıların hepsi çok iyi eğitimli ve kültürlü, sokaktaki herkes İngilizce konuşuyor, 2 kişiden birisi piyano çalabiliyor…

Ancak komünizm ile sanat ile içiçe zarif ve stil sahibi yaşam sekteye uğramış. Sanki insanların yaşam sevincini ve hayattan keyif alma motivasyonunu yavaş yavaş yiyip bitirmiş. Rusya hegemonyasında soğuk savaş yıllarının sıradanlık ve yoksunluğu ile sinirli, katı ve bıkkın insanlara dönüşmüşler. Şimdi de şehirlerini basan kalabalıklara bir yandan kızgınlar bir yandan da muhtaçlar.

Ancak genç nesil daha umut dolu, cıvıl cıvıl. Yeni nesil özgün kafelerde karşılaştığınız bu gençler çok içten, sıcakkanlı ve pozitif. Ayrıca akıllı yatırımcıların açtığı modern, rafine ve yetişkin mekanlar da mevcut. Sanki bolca otantik ucuz işletmeler arasından sıyrılan bu yeni nesil konseptler bir vaha gibi.

Otantik yemekler ve rustik dekorun prim yaptığına inanan Prag esnafı, hepsi birbirinin aynısı ucuz, turistik, köhne restoran ve dükkanlar arasında sıkışıp kalmış. Yeni açılan restoranlar da İtalyan, İspanyol, Amerikan, Fransız lokantaları. Oysa varolan lezzetleri, zanaatleri yeniden yorumlayarak özgün biçimde sunan bir seçki olsa, Prag çok daha az hayal kırıklığına uğratır.

ÇEK CUMHURİYETİ VE PRAG TARİHİ:

1918’de Çekoslovakya bağımsızlığını ilan eder, Prag başkent olur. 1939-1945 arasında Çekoslovakya Nazi Almanları tarafından işgal edilir. 1945’de Prag Sovyet Ordusu tarafından Alman’lardan kurtarılır. 1948’de Çekoslovak hükümeti Rus’larında desteğini alan Komünist parti tarafından devrilir. Ve aslında bir nevi Rus himayesinde 40 yıl süren diktatörlük dönemi başlar. 1968’de Alexander Dubček’in ‘Prag Baharı’ liberalleşme ve komunizmi reforme etme çabaları, Rusların ve Varşova Paktı üyelerinin ülkeyi işgali ile sonuçlanır. 17 Kasım 1989’de öğrenci ve emekçilerin şiddet içermeyen gösteri ve protestoları ile başlayan ‘kadife devrim’, komünist partinin devrilmesi ve ülkenin parlementer demokrasiye geçmesi ile sonuçlanır. Ünlü Çek şair ve sanatçı Vaclav Havel ise Çek Cumhuriyeti başakın seçilir. 1990’da ise ilk demokratik ve özgür seçimler yapılır. 1992’de Unesco dünya kültür mirası ilan edilmesi ile birlikte ülke tüm dünyanın akın ettiği Avrupa şehri haline geldi.

PRAG’DA EDEBİYAT VE KLASİK MÜZİK İZİNDE:

Prag yetiştirdiği ve ev sahipliği yaptığı sanatçılarının değerli öyküleri, romanları, besteleri ve filmleri ile hem Çek Cumhuriyeti’nin hem de Orta Avrupa’nın en önemli kültür merkezi.

Biraz karanlık, biraz hüzün, biraz buğu, biraz yalnızlık…

Sisli bir Prag sabahında hissettiğiniz tüm bu duygular sanatçıların da sesizliğin cazibesi ve karanlığın davetkarlığına kapılmasına vesile olmuş.

Belli belirsiz çizgileri ile eski şehrin silüeti hayal dünyanızı mistik ve esrarengiz yolculuklara çıkartırken, varoluşun derinliklerine ve karanlık delhizlerine dalmak için ideal bir fon oluşturmuş.

Savaş, devrim ve demir perde yıllarının karanlık, kapalı ve ketum atmosferi sanatçıları kışkırtarak, şehri gizli bir hiciv kahramanı olarak canlandırmalarına sebep olmuş. Prag’ın köhne binaları ve loş sokakları bu yaratıcı ustaların sırlarına ortak olmuş…

Romanlarda, resimlerde, filmlerde ve senfonilerde bu buğulu ve sisli dünyaya ait absürd hikayeler, karakterler, imajlar, tonlar ve tınılar ortaya çıkmış.

Kafka’nın dönüşüm romanının kahramanı Gregor Samsa, uyanıp kendisinin bir böceğe dönüştüğünü fark ettiğinde, talihsiz değişime değil, geç kalktığı için hayatında ilk defa geç gideceğine hayıflanır. İşte insanın kendi varoluşunun reddini böyle absürd bir roman ile ortaya koyabilecek bir dehanın ev sahibidir Prag.

PRAG’DA GÖRSEL SANATLAR:

1930’larda Paris’te yayılan sürrealist akımı ile yakından haşır neşir olan Çekoslovakyalı sanatçılar hala bu ruhu Prag’da yaşatıyor sanki. Akımı ülkeye getirmekte öncü olan Vitezslav NezvalJindrich Styrsky ve grafik sanatçı Karel Teige, kendi sürrealist versiyonları olan ‘Devetsil’ akımını yarattılar. Rüya sekansları, çocukluk anıları ve şehrin yer altı dünyasına ait provakatif imajlar ve pornografik öğeler içeren bu resimler başkaldırıcı olarak nitelendirildi.

Demir perde döneminde de devam eden bu sürrealist yaklaşım, en güzel Eva Svankmajerova’nın sürrealist ve disopik Prag resminde yansıtılır. Şehir aynı anda bir metropol, bir mağara, bir kadın, bir yabancı ve rahatsız edici sahnelerin yaşandığı bir yer olarak resmedilmiştir. Eva’nın eşi efsanevi yönetmen Jan Svankmajer ise bu resmi ve akımı kısa filmlerinde sinemaya taşıdı. Özellikle Baradla Cave filminde, Prag’ın kendisi, sanki canlı bir karaktermiş gibi filmin başrolünde. Bu sanatsal yerme ve taşlamanın, komünizmin şehrin ve ülkenin üzerine çökerttiği kabus karanlığı delmek için ülkeye ilham verdiğine inanılıyor.

PRAG’DA MÜZİK VE OPERA:

Prag’ın müzik ve senfoni dolu sokakları Wolfgang Amadeus Mozart’a da ev sahipliği yapmış. Bir dönem Prag’da yaşayan ve şehri çok seven ünlü besteci Mozart, Figaro’nun Düğünü’nü bu kentte yazmış ve bunun üzerine tiyatro yönetmeni opera yazmasına izin vermiş. Sonuç olarak da ortaya Don Giovanni çıkmış. The Estates Theatre Tylovo Divadlo Mozart’ın birçok operalarını sahnelemiş.

Çek Cumhuriyeti son yüzyıllarda klasik müzik dünyasına da epey değerli katkılarda bulunmuş.

Besteci Bedrich Smetana, ‘Moldau’ eseri ile Prag’ın ortasından geçen nehre saygı duruşu sergilerken, Antonin Dvorak çarpıcı ve süslü besteleri ile şehrin güzelliğini taçlandırmış.

Günümüzde ise folk müzik grubu Traband ve efsanevi gitarist ve şarkıcı Jaromir Nohavica dünyaca ünlü müzisyenler.

Prag’a gidip de bir opera izlemeden veya Flarmoni Orkestrası’nın bir konserini dinlemeden dönmek olmaz. Klasik müziğin en güzel örneklerinden, jazz ve rock’a kadar pek çok seçeneği ile konser salonları sizleri bekliyor.

Prag sokaklarında karşınıza sürpriz heykeller ve enstelasyonlar çıkabiliyor. Mala Strana eski şehir bölgesindeki daracık sokaklarda gezerken aşağıda fotoğrafı bulunan bir çatıdan sarkan heykel bizi epey şaşırttı. Öğrendim ki David Cerny’in heykeli psikanalist Sigmund Freud’un ‘tutunmak ya da kendini bırakmak’ arasındaki çelişkisini yansıtıyormuş. Freud’un ölüm korkusunu ele alan sanatçı, bir yandan da ‘status quo’ yu sorgulamış.

PRAG’DA EDEBİYAT:

Franz Kafka uzun bir süre yaşadığı Prag’ın sokaklarından ilham aldı, başyapıtlarının satırlarını Prag kafelerinde kağıda döktü. Milan Kundera @Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği’ni 1968’in baharında Prag’da kaleme aldı. Bohumil HrabalJosef Skvorecky ve Vaclav Havel dünya edebiyatına isimlerini yazdırmış Prag’lı yazar ve şairler. Nazım Hikmet’de bir dönem Prag’da yaşadı ve dizelerini burada kaleme aldı.

EK BİLGİLER:

Para birimi Çek Kronu. Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği üyesi olduğu için oteller, restoranlar ve taksiler Euro’da kabul ediyor, ancak genelde düşük kurdan çeviriyorlar. Para bozdururken ise dikkat etmek gerekiyor, döviz büroları arasında bile farklı kur düzeyleri var. Biz gittiğimizde 1 Euro 25-27 Kron civarında idi. Gitmeden önce kuru öğrenip, iyi kuru yakalamak için birkaç farklı noktaya bakmakta fayda var.

Gezginler İçin Öneriler

Prag Hakkında

PRAG OTELLERİ:

TASARIM VE BUTİK OTELLER:

 • The Emblem, Platnerska 19, 1.Bölge / Tasarımcı Alison McNeil imzası taşıyan stil sahibi butik otel, retro mobilyaları modern dokunuşlar ile harmanlayan ferah ve zevkli bir atmosfer sunuyor. Merkezi konumu ile Prag’ın en ideal butik oteli.
 • Hotel Josef, Rybna 20, 1.Bölge/ Hotel Josef, Londra’da yaşayan Çek doğumlu ünlü mimar Eva Jiricna imzasını taşıyor. Design Hotel üyesi olan otel, konumu ve rahatlığıyla şüphesiz Prag’da kalmak için en iyi seçeneklerden biri. Kentin merkezinde, alışveriş caddesi Parizska’ya yürüme mesafesinde konumlanan bu modern otelde, konforunuzu oldukça makul fiyatlara sağlayacaksınız.
 • Icon Hotel, V jame 6, 1.Bölge / 19. yüzyıl binasında yer alan yenilikçi, yaratıcı ve modern butik otel Prag’ın gözdelerinden. Geniş ve ferah odaları, alt katındaki bistro restoran hamburgerleri ile meşhur/
 • Hotel UNIC Prague, Soukenická 25, 1.Bölge / Prag’ı Ortaçağ sokaklarında fiyat kalite oranı çok iyi olan karakterli ve çağdaş bir butik otel.
 • Barceló Old Town Praha, Na Strzi 32, Celetná 29/288, 1.Bölge / Eski şehir meydanı ile Barut Kulesi arasındaki merkezi konumdaki 17. yüzyıldan kalma tarihi bina 62 odalı zevkli ve modern bir butik otele dönüştürülmüş.
 • Maximilian Hotel, Haštalská 14, 1. Bölge /Eski şehrin saki bir meydanı olan Haštalské náměstí’de St. Hastal kilisesinin karşısında yer alan, 920lerde avant-garde stilde inşaa edilmiş bina renove edilerek modern bir butik otele dönüştürülmüş.
 • Aria Hotel, Trziste 9, Malá Strana, 1. Bölge / Prag’ın ilk butik oteli ünvanına sahip bu lüks otel Malá Strana’nın sakin ve sessiz bir sokağında yer alıyor. Müzik temalı otelin 4 katının her biri farklı bir müzik stiline adanmış: Caz, Opera, Klasik ve Çağdaş. Ve ses geçirmez odaların her birinde bir besteci ya da sanatçının eserlerinin yer aldığı CD’ler, hayatı hakkında bilgiler ve kitaplar, discografisini içeren bir bilgisayar yer alıyor.
 • Golden Well Hotel, Prag Kalesi / Aria otelin küçük kardeşi olan Golden Well, Prag Kalesinin içinde gül bahçelerinin arasındaki bir Rönesans binasında yer alıyor. Harika Prag eski şehir manzaraları sunan 19 odası klasik şıklığı yansıtacak stilde döşenmiş.
 • Hotel Yasmin, Politických Veznu 12/913, 1. Bölge / Wenceslas meydanı yakınlarındaki Yasmin minimalist tasarımlı zevkli bir modern butik otel.
 • One Room Hotel, Mahlerovy Sady 1, Zizkov, 3.Bölge / Prag televizyon kulesi olan Praf Tower’ın tepesinde yer alan 6 yıldızlı ‘One Room’ otel şehre 70 metre tepeden bakan geniş bir loft daire. Geceliği 1000-1500 Euro arası değişen odada konaklayanlara Prag seyahatleri boyunca eşlik etmek üzere şöförlü bir limuzin veriliyor.
 • Augustine Hotel, Letenská 12/33, Malá Strana, 1.Bölge / Eski bir manastırdan dönüştürülen şık & lüks butik otelin kendine özel bira evi ve geniş bir spa’sı var.
 • Neruda Hotel, Nerudova 44, Mala Strana, 1.Bölge / Design Hotel üyesi olan çağdaş ve minimalist tasarımlı butik otel Prag Kalesine 400 metre uzaklıkta yer alıyor.
 • Three Storks, Valdstejnske Naemsti 8, Malá Strana, 1. Bölge / Prag kalesinin gölgesinde yer alan 14.yy’dan kalma bir manastır birahanesi, Çek mimar Eva Jiřičná’nın imzası ile bir butik otele dönüştülmüş.
 • Buddha Bar Hotel, Jakubská 8, 1.Bölge / Buddha Bar zincirlerinin oryantal dokusunu taşıyan butik otel 
 • Andel’s Hotel, Stroupeznickeho 21, 5.Bölge / Londralı ünlü mimarlık ofisi Jestico+Whiles tarafından tasarlanan otel, ferah ve şık tasarımı ve de çok iyi servisi ile güzel bir konaklama alternatifi. Ağırlıklı olarak iş camiasına hitap ediyor.

Diğer Butik Oteller:

 • Absolutum Boutique Hotel, 7. Bölge
 • Belvedere Hotel, 7. Bölge
 • Mosaic House, 2. bölge
 • Hotel Ariston, 3. Bölge

 

BÜYÜK VE ŞIK OTELLER:

 • Four Seasons Hotel Prag, Veleslavinova 2a 1098, 1.Bölge / Vltava Nehri kıyısında eski şehrin en merkezi konumunda, Rönesans ve barok mimari özelliklerini taşıyan üç binada yer alan Four Seasons klasik şıklığı yansıtıyor.
 • Carlo IV Prague, Senovazne namesti, 1.Bölge / Boscolo oteller grubuna ait lüks otel tarihi bir posta binası ve bankada konumlanıyor.
 • Mandarin Oriental, Nebovidska 459/1, 1.Bölge / Charles Köprüsünün dibinde Malá Strana’da konumlanan 14. yüzyılda manastır olarak kullanılan tarihi binasında klasik şıklık ile Asya huzurunu harmanlıyor.
 • Hotel Radisson SAS Alcron, Stepanska 40, 1.Bölge / Wencesles Meydanı yakınındaki Art Deco stili otel
 • Kempinski Hybernska Prag, Hybernska 12, 1.Bölge / Belediye Binası ve Charles Köprüsü’ne yürüme mesafesinde 17. yüzyıldan kalma bir barok sarayda klasik ve modernin iç içe geçtiği şık otel.

Diğer Klasik Oteller:

 • Hotel Rott, Male Namesti 138, 1. Bölge
 • Mamaison Suite Hotel Pachtuv, Karoliny Svetle 34, 1. Bölge

 

UYGUN OTELLER:

 • Hotel Klarov, U železné lávky 567/12, Mala Strana / Prag kalesinin eteklerinde, 18. yüzyıldan kalma harika bir Art Nouveau binada yer alan otel lokasyon/atmosfer/servis/kalite/ fiyat dengesinde en sevdiğimiz otel oldu. Beyonce, Queen, Bob Dylan gibi efsaneleşmiş müzisyen ve şarkıcıların isimlerini taşıyan ve onların tarz ve ruhunu yansıtacak şekilde döşenmiş 16 odası, ya Prag’ın ünlü köprülerine ya da Prag kalesine nazır manzaralar sunuyor. Prag Kalesine tırmanan merdivenler otele sadece 100 metre, Charles Köprüsü 5 dakika yürüme mesafesinde ve Old Town Meydanı da 10 dakikalık mesafede.

Diğer Uygun Fiyatlı Oteller:

 • Hotel U Tri Bubnu, U Radnice 13/8, 1.Bölge
 • U Prince, Staromestske 29, 1.Bölge
 • Art Nouveau Palace, Panska 12, 1.Bölge
 • Cathedral Rooms, Tynska 11, 1.Bölge
 • Nicholas Hotel, Malostranske 5, Malá Strana, 1.Bölge
 • Designhotel Elephant, Na Florenci 29, 1. Bölge
 • Hotel Paris, U Obecniho Domu 1, 1. Bölge
Prag Hakkında

PRAG’DA KAFE VE ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ: 

Prag, Güney ve Batı Avrupa gibi önemli bir gastronomi merkezi olmasa da, sıcak ve samimi armosferli restoranlarında iç ısıtan çorbaları, bol kalorili et bazlı yemekleri, ve leziz zanaat işi biraları ile tatmin edici deneyimler sunuyor.

Yemekler biraz yağlı ve ağır olsa da av etleri, tavşan ve ördek etinde iddialılar. Eğer domuz eti konusunda hassassanız, yemeklerde domuz eti veya domuz yağı var mı diye sormanızda fayda var.

Prag’ın en meşhur tatlısı trdelnik. Bir çubuğun etrafına sarılan tatlı hamuru, ızgara üzerinde döndürülerek pişiriliyor, şeker, ceviz ve vanilya sos ile servis ediliyor.

Garsonlara bahşiş bırakmayı unutmayın, gerçekten çok bozuluyorlar.

 

KAHVALTI & KAHVE ADRESLERİ:

 • Au Gourmand, Dlouha 10 & Rytirska 22 & Palladium, Republiky 1, 1.Bölge / Eski bir kasap dükkanından dönüştürülen mekan, renkli orijinal yer karoları, yüksek tavanları ve duvar süslemeleri ile çok keyifli bir atmosfere sahip. Au Gourmand, güzel bir kahvaltı, kahve ya da hafif bir öğle yemeği için harika bir tercih. Diğer şubeleri de aynı lezzet geleneğini Prag’ın eski şehir bölgesinde farklı adreslere taşıyor.
 • Bakeshop Praha, Kozi 1 & Bakeshop Little Bakery, U Luzickeho Seminare 22, Malá Strana, 1.Bölge / Prag’ın yeni nesil fırın & pastanesi gerçekten enfes lezzetler sunuyor. Sabah 7’de açılan Bakeshop, eski şehir merkezinde veya Kafka Müzesi civarında dolaşırken güzel bir kahve ya da hepsi birbirinden lezzetli baget, sandviç, kurabiye ve browni’ler için doğru bir nokta.
 • Cukr Káva Limonáda, Lázeňská 7, 1. Bölge / Eski şehirdeki dünya tatlısı bir fırın & pastanenin taze pişmiş ekmekleri, kruvasanları, vişneli kekleri ve merengleri muhteşem.
 • Farm Urban Kitchen & Coffee, Korunovacni 17, 7. Bölge / Stil sahibi bu trendy ekolojik kafe kahvaltı ve brunchların gözde adresi. Pancake’leri ve kahveleri harika.
 • Muj Salek Kavy – Křižíkova 105, Karlin, 8.Bölge / Prag’ın yerlileri şehrin en iyi kahvaltılarının burada olduğunu iddia ediyor. Sadece 3. dalga kahve sunan bu kafe, kahvaltıda harika pancake, ev yapımı granola, omlet ve yumurta çeşitleri ve tostlar sunuyor. 

 

ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ:

 • Little Break?, U Sv. Ducha, 1.Bölge / 1.Bölge İspanyol Sinagoguna çıkan daracık caddede yer alan bu ufacık kafe Prag’daki en keyifli keşfimizdi. Gulaş ve köfte gibi geleneksel lezzetlerin yanı sıra salata, hamburger gibi lezzetleri bulabileceğiniz minik kafenin tatlıları gerçekten muhteşem.
 • Sovovy Mlýny, U Sovovych mlynu 2, Malá Strana, 1.Bölge / Kampa Müzenin kafesi son derece hoş bir iç dekorasyona, eski şehir manzaralarına nazır harika bir terasa sahip. Charles köprüsüne bakarak lokal lezzetlerin, bira ve kahvenin tadına varabilirsiniz.
 • TriCafe, Anensla 3, 1.Bölge / Eski şehrin Ulusal Tiyatro’ya yakın tarafından ara sokaklarda yer alan TriCafe, duvarlarındaki şehirli profil fotoğrafları, masalarındaki dantel örtüleri ve kristal sürahi & bardakları ile geçmişe sahip çıkan yeni nesil bir kafe.
 • Kafka Snob Food, Siroka 12, 1.Bölge / Yahudi mahallesinde yer alan Kafka, orijinal çiniler ile bezenmiş yüksek tavanlı tarihi bir binada retro ve modern dekoru ile bir ‘yeni nesil’ kafe örneği.
 • Cathedral Cafe, Tynska 11, 1.Bölge / Ufacık bir avluda taze günlük hafif lezzetler ve harika tatlılar
 • Clementin Cafe, Seminarska 4, 1.Bölge / Eski şehirde Clementin otelin girişinde cadde üzerinde yer alan keyifli kafe.
 • Creperie u Kajetana, Nerudova 17, Malá Strana, 1.Bölge / Kaleye tırmanırken göreceğiniz bu şirin ufacık krepçi şehrin en lezzetli trdelnik tatlılarını, kreplerini ve mücverlerini sunuyor.
 • Artisan Cafe Bistro, Vejvodova 1, 1.Bölge /Eski şehrin ara sokaklarında minicik bir köşebaşı meydanında yer alan mekan, harika tatlıları ile çok sevimli ve keyifli bir kahve & tatlı molası adresi.
 • Lobkowicz Palace Café, Jrska 3, Malá Strana, 1.Bölge / Lobkowicz Palace Café, Prag Kalesi ziyaretiniz sırasında muhteşem eski şehir manzaralarına nazır keyifli bir kahve veya öğle yemeği durağı.
 • KOGO Polpo, Vladislavova 2121/21, 1.Bölge / Modern atmosferde İtalyan lezzetleri
 • Polévkárna, Sokolovská 97, Karlin – 8. Bölge / Ufacık bir çorba evi olan kafenin mükemmel et ve sebze çorbaları var.
 • Aromi, Manesova 78, Vinohrady – 2.Bölge / Ev yapımı makarna ve ızgara balıkları ile ünlü İtalyan restoranı

 

GELENEKSEL KAFELER:

 • Grand Café Orient, Kübist Müzesi, Ovocny trh 19, 1.Bölge/ Prag’da kübist mimarinin ilk örneği olan ve bugün Kübizm Müzesine ev sahipliği yapan Black Madonna binası, 20. yüzyılın başlarında Josef Gocar tarafından tasarlanmış. 1911’de binanın içinde açılan kafe, 1925’te kapanmış, ancak 2005 yılında orijinal mobilya ve pirinç aydınlatmalarına sadık kalınarak renove edilmiş ve tekrar misafirlerini ağırlamaya başlamış.
 • Café Louvre, Narodni 22, 1.Bölge / 1902’den beri geleneksel hizmet anlayışı ile Prag sosyetesini buluşturan Café Louvre’a Prag’a yolu düşen herkes en azından bir kahve içmek için uğrar.
 • Kavarna Obecni dum, Namesti Republiky 5, 1.Bölge /Art Nouveau binanın ihtişamı görülmeye değer.
 • Cafe Kavarna Lucerna, Vodickova 36, 1.Bölge / Muazzam bir Art Nouveau stili örneği olan Lucarna Pasajı’nda Cafe Kavarna’nın yanı sıra butikler, sergi alanı ve sinema yer alıyor.
 • Cafe Savoy, Vítzná 5, Malá Strana, 5.Bölge / Muhteşem art-nouveau binasında gümüş çatal bıçaklar ve orjinal porselenler ile tarihi şıklığı yaşatan kafe.
 • Cafe Lounge, Plaská 8, Malá Strana, 5.Bölge / Art deco stili keyifli kafe

 

VEJETERYAN RESTORANLAR

 • Mama Coffee, Vodikova 6, 1.Bölge
 • My Raw Cafe, Dlouha 39, 1. Bölge
 • Estrella, Opatovicka 17,1. Bölge
 • Lehka Hlava, Borsov 2, 1. Bölge
 • Loveg, Nerydova 36, Malá Strana, 1. bölge

 

PRAG’DA AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ:

Prag, Güney ve Batı Avrupa gibi önemli bir gastronomi merkezi olmasa da, sıcak ve samimi armosferli restoranlarında iç ısıtan çorbaları, bol kalorili et bazlı yemekleri, ve leziz zanaat işi biraları ile tatmin edici deneyimler sunuyor.

Yemekler biraz yağlı ve ağır olsa da av etleri, tavşan ve ördek etinde iddialılar. Eğer domuz eti konusunda hassassanız, yemeklerde domuz eti veya domuz yağı var mı diye sormanızda fayda var.

Prag’ın en meşhur tatlısı trdelnik. Bir çubuğun etrafına sarılan tatlı hamuru, ızgara üzerinde döndürülerek pişiriliyor, şeker, ceviz ve vanilya sos ile servis ediliyor

Garsonlara bahşiş bırakmayı unutmayın, gerçekten çok bozuluyorlar.

 

MODERN & TRENDY RESTORANLAR (favorilerimiz yıldızlı):

Prag’lı sosyelitler nerede yiyor diye merak ediyorsanız, işte adresler:

 • School, Smetanovo Nambrezi 22, 1. Bölge / Geleneksel Çek mutfağına modern yorumlar getiren School Restoran & lounge, Vltava nehri manzaralı mekanı Pag’lı hip kalabalıkların yeni gözdesi. Gulaş, sarmısaklı çorba ve et tartar favori lezzetler.
 • La Finestra in Cuccina, Platnerska 13 & La Bottega Finestra, Platnerska 11, 1.Bölge / Prag’ın gözde İtalyan’ı her akşam dolup taşıyor. Yüksek tavanlı tuğla duvarlar arasında modern ve ferah bir atmosferde cam ile ayrılmış mutfakta harıl harıl hazırlanan yemekleri izleyerek ve de harika İtalyan lezzetlerinin tadına vararak keyifli bir akşam geçirmek için ideal. Yanıbaşında ise harika bir bistro ve şarap barI La Bottega Finestra olan yer alıyor. Prosciutto, ev yapımı makarna ve cannelloni tatlısı harika.
 • George Prime Steak, Platnerska 19, Prague 1 / Prag’ın gözde etçisi loş ve şık atmosferinde birbirinden zarif Praglılar ile dolup taşıyor. Amerikan stili etlerin yanı sıra deniz mahsülleri sunuyor. Barında ise kokteyl ve aşrap yanında eşleşecek harika bir hafif bar menüsü var.
 • Kalina, Dlouha 12, 1.Bölge / Ferah ve sade bir şıklığa sahip Kalina’da, şef Miroslav Kalina yeni nesil sağlıklı ve gurme Çek lezzetleri sunuyor.
 • Nuance Restaurant, Hotel Rott, Malé náměstí 4, 1.Bölge / Rott otelin içinde yer alan Nuance restoran Tavuk ciğer pate, tavşan pate, sığır dili, gulaş, lavantalı mus gibi gurme Çek lezzetleri ile son zamanların gözdesi.
 • Amade, Mamaison Suite Hotel Pachtuv, Karoliny Svetle 34, 1.Bölge / Charles köprüsünin ve eski şehrin harika manzaralarına nazır restoran gurme av etleri ve Çek lezzetleri ile çok gözde.
 • Čestr, Legerova 75/57, 1.Bölge / Çek topraklarında yaşayan benekli ineklerden ismini alan Čestr, bir et uzmanı. Marine edilmiş ve kuru dinlendiriilmiş etler, domuz sosileri ve hamburgerlerin hepsi tütsülenmiş kayın kerestesi üzerinde pişiriliyor ve ortaya mükemmel lezzetler çıkıyor.
 • V Zatisi, Lliova 1, 1.Bölge / 4 farklı tasarımcının tasarladığı 4 farklı salonda, şef Milan Horejš’in Çek ve dünya mutfaklarına ait degüstasyon menüsü sunuluyor.
 • Klub Architektů, Bethlehem Meydanı, Betlemske Namesti 5a, 1.Bölge / Bethlehem Şapeli yakınlarında 12.yydan kalma bir taş mahzen içinde yer alan restoranın atmosferi gerçekten orijinal. Zlaty-Basant birası, gulaş, domuz şinitzel, domuz ve lahanalı börek favori lezzetler.
 • Red Pif, Betlemska 9, 1.Bölge / Çek ve Fransız lezzetlerini sunan şarap temalı restoran son zamanların gözdesi. Çek tasarım stüdyosu Aulík Fišer Architekti tarafından çok orijinal bir mimaride tasarlanan mekan, küçük şarap üreticilerinden aldığı sülfür içermeyen organik şaraplardan oluşan güzel bir şarap menüsü ve eşleşen lezzetler sunuyor.
 • Fish, U Luzickeho seminare 42, 1.Bölge / Charles Nehri’nin kıyısında Philippe Starck imzalı restoran, deniz mahsülleri ve geleneksel Çek lezzetlerine modern yorumlar getiriyor.
 • KOGO Havelska, Havelska 499/27, Prag 1 & KOGO Slovansky Dum, Na Prikope 10, Praha 1 / Meşhur İtalyan restoranını, ağırlıklı olarak Prag’da çalışan yabancılar, iş adamları ve turistler tercih ediyor.
 • Nota Bene, Mikovcova 4, 2. Bölge / Prag’ın son zamanlardaki gözdesi olan bu yeni restoran New York Times’a kadar kendini duyurmayı başarmış. Kendi birasını üreten bira evi, aynı zamanda modern Çek lezzetleri sunan keyifli bir restoran.
 • U Kroka, Vratislavova 12, 2.Bölge / Modern ve minimalist ortamda elmalı ördek kızartma, sarmısaklı marine domuz kaburga gibi et yemeklerinin yanı sıra, fırında ıspanaklı kremalı gnocchi, karnıbaharlı gözleme, taze salata ve ev yapımı ekmekler, peynirli ve ızgara sebzeli patates püresi, mantar ragulu ve beyaz şaraplı ev yapımı makarnalar gibi harika vejeteryan lezzetler de sunuluyor.
 • Sansho, Petrská 25, Vinohrady – 2.bölge /sofistike ve deneysel tapas stili Asya lezzetleri.

 

MANZARALI GURME ADRESLER:

 • Hergetova Cihelna, Cihelna 2b, Malá Strana, 1.Bölge / Charles Köprüsü boyunca uzanan eski bir tuğla fabrikasının, ultra modern bir tasarımla yenilenerek restorana dönüştürüldüğü mekanda, hangi mevsim hangi öğünü yerseniz yiyin, inanılmaz bir deneyimin sizi beklediğinden emin olabilirsiniz.
 • Kampa Park, Na Kampe, 8b, Malá Strana, 1.Bölge / Charles Köprüsü’nün hemen ayağında, Kampa Müzesi’nin yanında yer alan restoranın menüsünde leziz deniz ürünleri mevcut ve her saati keyifli ve hareketli.
 • Restaurant Čertovka, U Lužického semináře 24, Malá Strana, 1.Bölge / Yine Charles Köprüsü’nün yanıbaşında yer alan Čertovka, Kampa Park veya Hergetova Cihelna restoranlarında yer bulamazsanız deneyebileceğiniz bir alternatif. Rafine Çek lezzetleri sunuyor.
 • Bellevue, Smetanovo nabrezi 18, 1.Bölge / Fransız mutfağından ağırlığının hissedildiği dünyadan lezzetleri şık bir ambiyans, iyi bir servis eşliğinde alacaksınız. Lezzetler, pencerelerinden görünen Prag panoraması kadar etkileyici.
 • Villa Richter, Stare zamacke schody 6, Prag Kalesi, 1.Bölge / Prag Kalesi’nin hemen altında yer alan Villa Richter, 20 yıl boyunca kapalı kaldıktan sonra, eskiye sadık kalarak renove edilmiş ve 2008 yazında açılarak içindeli 3 restoranıyla Praglılar’a geleneksel Çek mutfağından lezzetlerin sunulduğu bir restoran haline gelmiş.
 • Terasa u Zlate Studne, Golden Well Hotel 66/4, 1.Bölge / Butik otel Golden Well’in 4. Katında yer alan şık restoran Italian mimar Lorenzo Carmelini ve Katrin Herden imzasını taşıyor, şef ördek ciğer terrine ve armut reçelli marine ördek fuagra, domuz eklemi gibi rafine lezzetler sunuyor.

 

MICHELIN YILDIZLI GURMELER:

 • Mlýnec, Novotného Lávka 9, 1.Bölge / Çek mutfağına modern ve yaratıcı yorumlar getiren Michelin yıldızlı restoranın terası yaz günlerinde mükemmel Charles Köprüsü ve eski şehir manzaraları sunuyor.
 • La Degustation Boheme Bourgeoise, Hastalska 18, 1.Bölge / Michelin yıldızlı restoranın iki farklı tadım menüsü var: ‘La Degustation Boheme Bourgeoise’ Çek mutfağına modern yorumlar getiren füzyon lezzetler sunarken, “Degustation Terre et Eau” geleneksel Çek mutfağından sebze ve balık ağırlıklı lezzetler sunuyor. Tarihi binada, koyu ahşap mobilayalar ile döşenmiş klasik atmosferinde yer alan açık mutfak modern bir hava yaratıyor.
 • The Alcron, Stepanska 40, 1.Bölge / 1932’de art-deco mimaride inşaa edilmiş muhteşem binada gurme lezzetler sizi bekliyor. Tamara de Lempicka’nın duvar resmi ve art deco mobilyalar çok elegan bir ortam yaratırken, şef Roman Paulus’un Çek ve uluslararası mutfaklara ait Michelin yıldızlı tadım menüleri damaklarınızda şenlik yaratıyor.
 • Aureole, City Tower 27, Hvezdova 1716/2b, 4. Bölge / Çek Cumhuriyeti’nin en yüksek binasının tepesinde yer alan restoran, Siyah, beyaz ve kırmızı ağırlıklı şık dekoru ve loş ortamında, ünlü şef Jirí Král’ın Michelin yıldızlı Avrupa ve Asya füzyon lezzetlerini sunuyor. Restoran, lounge, bar, şarap evi ve teras bölümlerinden oluşan Aureole’nin muhteşem şehir manzaraları var.

  

RAHAT VE SAMİMİ GELENEKSEL ÇEK RESTORANLARI:

 • U Medvídků, Na Perstyne 7, 1.Bölge / 1466’da bira evi olarak açılan U Medvídků beş yüzyıl sonra restoran olarak da hizmet veren bir birahaneye dönüştürülmüş. Çorbalar, et yemekleri geleneksel tlačenka peyniri gibi klasik Çek yemeklerini ve çeşit çeşit Çek biralarını tadabileceğiniz U Medvidku’da yemeğinizi büyük ahşap masalarda litrelik biralarınızı yudumlayarak yiyorsunuz. Favori birası X-Beer 33, bu koyu ve hafif acı ancak yumuşacık bira, 6 ay meşe fıçıda fermente edilerek %11.8 alkol oranına ulaşıyormış.
 • Mlejnice Kozna Kozna 14 & Mlejnice Zatecka, Zatecka 7, 1.Bölge / Prag ile özdeşleşmir bir isim olan Mlejnice, illk önce daracık bir sokakta yer alan Mlejnice Kozna ile ünlenmiş. Ahşap bir çiftlik evi gibi döşenmiş mekanda, tarla sürmekten inek sağmaya, koyun kırpmaktan yoğurt yapmaya dair tüm alet edavatlar ve antikalar ile rustik bir atmosfer yaratılmış. Gulaş çorbası, domuz ve lahana gözlemeleri, domuz eklemi gibi otantik Çek lezzetleri sunuluyor. Daha sonra açılan Mlejnice Zatecka, aynı menüyü ve lezzetleri sunarken, biraz daha ferah ambiyansa sahip.
 • Luka Lu, Újezd 33 Malá Strana, 1.Bölge/ Izgara etler, balıklar, çorba ve salatalar, yöresel peynirler ve ekmekler ile çok keyifli bir Balkan lokantası.
 • U Spirku, Kožná 12, Praha 1/ Geleneksel Çek lezzetleri sunan rustik restoran
 • U Zajice, Michalska 12, Praha 1 / Geleneksel Çek lezzetleri sunan rustik restoran
 • Pivovarský Dům, Ječná/Lípová 15, 2.Bölge & Pivovarský Klub, Krizikova 17, Karlin, 8.Bölge / Lokallerin favorisi bira evinde 240 çeşit şişe bira ve 6 çeşit craft biranın yanı sıra geleneksel Çek lezzetleri sunuluyor. Favori birası ‘Stepan’, favori lezzetleri ise gulaş ve svickova (kremalı sebzeli bonfile)
 • Restaurant Pod Slavin, Svobodova 144/4, 2. Bölge / Geleneksel Çek lezzetleri sunan restoran
 • U Slovanske Lipy, Tachovske namesti 6, 3. Bölge / Geleneksel Çek lezzetleri sunan restoran

 

TRENDY BÖLGE HOLESOVİCE (7. BÖLGE) RESTORANLARI:

 • Bistro 8, Veverkova 8, 7.Bölge / Mevsimine göre taze yerel mahsüllerden hazırlanmış hergün değişen günlük menüsünde Çek ve uluslararası lezzetler sunan Bistro 8 lokallerin favorisi. Siyah beyaz minimalist dekorasyonu ahşap mobilayaları modern aydınlatmaları ile modern bir bistro atmosferine sahip bu ufak restoranın favori lezzetleri Portobello mantarlı kremalı fesleğenli kuskus dolması, tatlıları ve soy chai latte.
 • Kidó Bistro, Šmeralova 22, 7.Bölge / Bohem bistro geleneksel Çek lezzetlerine modern yorumlar getiriyor. Karabuğday, yulaf, pancar, lahana gibi malzemeler ile çorba, salata, markana, vejeteryan meyveli turta gibi sağlıklı vejeteryan lezzetler, bagel, pancake ve yulaf lapası gibi kahvaltı seçenekleri sunan bistro, La Boheme café’nin kahvelerini ve Harney & Sons’ın çaylarını sunuyor. Renkli çiniler ile bezenmiş duvarlarında çağdaş sanat eserlerinin bulunduğu bohem ortamda, gurme, sanat, müzik ve çevre konularında sohbetler de gerçekleşiyor.
 • Molo 22, U Průhonu 22, 7.Bölge / Kendini modern mutfağın cenneti olarak tanımlayan Molo, çağdaş Akdeniz lezzetleri sunan bir kafe, bar ve restoran. Yeşil ve kahve tonlarındaki dekorasyonu, ahşap ile içiçe geçmiş bitkileri ile doğa dostu bir atmosfer sergiliyor. Şef Jan Matӗjcӗk taze malzemeler ile mevsimklik değişen bir menü sunuyor.
 • SaSazu, Bubenské Nábřeží 306, 7.Bölge / Trendy bölge Holešovice’nin River Town pazarında yer alan Şef Shahaf Shabtay’ın GüneyDoğu Asya lezzetleri çok gözde. Açıldığı 2009 yılından beri birçok ödüle layık görülen restoran Michelin rehberinde Bib Gourmand kategorisinde yerini korumayı başarıyor.
 • Lokál Nad Stromovkou, Nad Královskou oborou 31, 7.Bölge / Eski şehirde turistik restoranlarda otantik ev yapımı Çek lezzetlerinin tadına bakmak biraz zor, ancak Lokal Nad Stromovkou’nun şefi Jakub Vŕana, günlük yerel malzemeler ile yüzyılların geleneği olan reçeteleri yaşatıyor. Přeštice domuzu sosisi, lahana ve elmalı kızarmış ördek favori lezzetler. Şehirde birkaç farklı şubesi bulunan restoranın, Stromovka parkının yeşillikleri arasındaki şubesi lokallerin favorilerisi. Ahşap parkeleri, tuğla duvarları ve endüstriyel barı ile modern ve gelenekseli buluşturan keyifli bir atmosferi var.
 • Pivovar Marina, Jankocova 12, 7.Bölge / Kendi biralarını üreten bira evi tamamen ahşap kaplı tavanı ve yerleri ile dev bir kayıkhaneyi andırıyor. Kuskuslu somon, patates püreli tavuk şinitzel gibi Çek lezzetlerinin yanı sıra Akdeniz lezzetleri de sunuyor.
 • Restaurace Vozovna Stromovka, Královska obora 2, 7.Bölge / Yemyeşil bir park olan Stromovka Park’ın içinde yer alan Vozovna, Akdeniz lezzetleri sunan harika bir al-fresco restoran.
 • Restaurant Belcredi, Letenský Zámeček, Letenské Sady 341, 7.Bölge / Şato Letenský Zámaček’in içindeki 4 restorandan birisi olan Belcredi, Panaromik eski şehir manzaralarına nazır atmosferinde gurme Avrupa ve Çek lezzetleri sunuyor.
 • Hanavský Pavilon, Letenské Sady 173, 7.Bölge / Yemyeşil Letná Park’in içinde yer alan Hanavský Pavilon, 1891 tarihli muhteşem barok binasında Çek ve Avrupa lezzetleri sunuyor. Terasında yemek yerken, Vltava nehri ve Prag köprülerinin harika manzaralarını izleyebilirsiniz.

PRAG’DA BİRA EVLERİ VE GECE HAYATI:

‘Kaç çeşit bira olabilir ki?’…

Prag’a gidince bu sorunun cevabının ‘sonsuz’ olduğunu görüyorsunuz.

Prag’ın kendine özgü çok gelişmiş bir bira kültürü var. Adım başı bir mikro biraevi, özel bir bira dükkanı veya farklı biralar tadabileceğiniz kafeler bulabiliyorsunuz.

Prag’da tadabileceğiniz diğer içkiler ise en yüsek alkol oranına sahip olması ile ünlü Absinth, Prag’ın yerel içkisi, şurup tadındaki Becherovka ve kış dönemlerinde tatlı sıcak şarap. Van Gogh’un kulağını kesmeden önce içtiği Absinth’i dikkatle içmek gerekiyor.

 

PUBLAR VE BİRA EVLERİ:

 • U Vejvodů, Jilská 4, 1.Bölge / Geleneksel Çek bira evi deneyimi için adresiniz eski şehir merkezinde yer alan U Vejvodů. 14. Yüzyıldan kalma tarihi bir mikro bira evi olan U Vejvodů, bohem atmosferinde aklınız almayacağı sayıda bira çeşidi sunuyor. 1800’lerden beri Çeklerin meşhur birası olan Pilsner Urquell ve Gambrinus, Kozel ve Krusovice Dark Beer gibi biraların tadına bakabilirsiniz.
 • U Fleků, Křemencova 11, 1.Bölge / 1499’den kalma bu gelenesel biraevi, 8 farklı bölmesinde ahşap uzun masaları ile rustik ve yerel bir atmosfer sunuyor. Dev mekanın en keyifli yeri avlu bahçesi. Turistik gözükse de mekanın ünlü yumuşak ve kolay içimli köpüklü siyah birasını içmeye gelen çok. Geceleri canlı orkestraları Çek müziği de sunuyor.
 • U Medvidku, Na Perstyne 7, 1.Bölge / Eski şehir merkezinde ünlü mikro biraevi. Alt kattaki turistik dev restoranı pas geçip üst kattaki mikro biraevini bulmak için tabelaları takip edin. Buram buram mayşe kokan bu ufacık bölümde bira yapılıyor, şanslıysanız şetbetçiotlarının çıkarılışı, ahşap fıçılarda biranın fermente oluşu, hidrometre ölçümü gibi adımları takip edebileceğiniz bira ustalarının çalışmasını izleyebilirsiniz.
 • Alkolün tamamı malttan geldiği yani katkısız olarak elde edilen en yüksek alkollü bira X33 favorimiz oldu. Koyu kahve renkli, dolgun köpüklü, kuru incir, kuru üzüm, pekmez kokulu, yoğun ve gövdeli biranın güzel tadı uzun süre damaklarınızda kalıyor.
 • U Tri Ruzi, Husova 10, 1.Bölge / Eski şehir merkezinde yer alan harika duvar resimleri ile bezenmiş pub’ın 5 farklı biradan oluşan bir birayı tadım menüsü var. Gazlı ve kolay içimli lager Pilsner birası favori.
 • U Zlatiko Tygra, Husova 17, 1.Bölge / Bu klasik Çek pub’ından turist dolu ve kalabalık bir saate mi yoksa Praglılar’la dolu bir saate mi rast geleceğiniz tamamen şansınıza kalmış.
 • U Pinkasu, Jungmannovo Namesti 16, 1.Bölge / Prag’ın en eski Pilsner Pub’ı olduğu iddia edilen U Pinkasu’nun üst katında yerel halkın “hladinky” ismini verdiği mayalanmamış biralarını tadabilirsiniz.
 • Lokál, Dlouhá 33, 1.Bölge & Míšeňská 12, Malá Strana, 1.Bölge / Şehrin farklı bölgelerinde şubeleri bulunan Lokal’in özelliği özel tanklarla saklanan biralarının üretim fıçısından içiyormuşcasına taze bira içme deneyimi sunuyor olması. Şehirdeki en iyi pilsner burada.
 • Prag Bira Müzesi, Dlouha 46, 1. Bölge / Herkesin tavsiye ettiği mekan biraz karanlık ve iç kapayıcı bir atmosfere sahip ve oldukça kalabalık.
 • Klasterni Pivovar Strahov, Strahovské nádvoří 301, Malá Strana, 1. Bölge / Kalenin hemen arkasında yer alan bira evinde Buğday, Amber, Dark, Red Ale gibi farklı tür biraları tadabiliyorsunuz.
 • U Cernova Vola, Loretanske Namesti 1, Malá Strana, 1.Bölge / Prag Kalesi yakınlarında kalabalık, gürültülü, dumanlı, rustik mekan yerel halkın gözdesi olan gerçek bir Çek pub’ı.
 • Pivovarský Dům, Ječná/Lípová 15, 2.Bölge & Pivovarský Klub, Krizikova 17, Karlin, 8.Bölge / Lokallerin favorisi mikro biraevi, 6 çeşit craft bira ve 240 çeşit şişe bira sunuyor. Kendi özel üretimi olan favori bira ‘Stepan’ın, geleneksel dark lager Çek birası Černovar veya Hintli pale ale Sherpa 16°’nın tadına bakabilirsiniz. Biraların yanı sıra geleneksel Çek lezzetleri de sunuluyor ve favori lezzetleri ise gulaş ve svickova (kremalı sebzeli bonfile)
 • Letna Park Beer Garden, Letna Park, 7.Bölge / Yazın sıcak günleri ve akşamlarında Letna Parkı içinde yer alan Bira Bahçesinde Çek biralarının tadına bakabilirsiniz.
   

KOKTEYL BARLAR:

 • Black Angel’s, Staromӗstské námӗstí 29, 1. Bölge
 • Hemingway Bar, Karolíny Svӗtle 26, 1. Bölge
 • Vinárnu U Sudu, Vodičkova 10, 1. Bölge
 • Nebe Cocktail Bar, Kremencova 10, 1. Bölge
 • Bugsy’s, Parizska 10, 1. Bölge

 

TRENDY BARLAR:

 • Café NoD, Dlouhá 33, 1.Bölge
 • AnonymouS Bar, Michalská 12, 1.Bölge
 • Hangar Bar, Dusni 9, 1.Bölge
 • Aloha Cocktail Bar, Dusni 11, 1.Bölge
 • Cloud 9 Sky Bar, Hilton Prague, Pobřežní 1, 7.Bölge
 • Veltlin Bar, Křižíkova 115, Karlin, 8. Bölge

 

CAZ BARLAR:

 • Reduta Jazz Club, Národní třída 20
 • Jazz Boat, Gate 5, Cechuv Bridge
 • AghaRTA Jazz Centrum, Železná 16
 • Jazz and Blues Club Ungelt, Týn 2
 • Jazz Club U Staré Paní, Michalská 9
 • Jazz Dock, Janáčkovo nábřeži 2
 • Jazz Republic, 28. Října 1, Prague
 • Jazz Time, Krakovská 19, Prague
 • The Loop Jazz Club, Občanska plovárna, U plovárny
 • U Malého Glena, Karmelitská 23

 

GECE KULÜPLERİ:

 • Duplex, Vaclavske Namesti 21, 1. Bölge
 • Karlovy Lazne Club, Novetneho Lavka 5, 1. Bölge
 • Cross Club, Plynární 23, Holešovice, 7.Bölge
 • Mecca, U Pruhonu 3, 7.Bölge
 • M1 Lounge, Masna 1, 1. Bölge
Prag Hakkında

PRAG’DA ALIŞVERİŞ VE SANAT GALERİLERİ:

Prag eski şehir’de Stare Mesto ve Malá Strana’nın sokakları hediyelik eşya dükkanları ile dolup taşıyor. Yahudi Mahallesi şık alışverişin adresi, D&G, Prada, Rolex, Bvlgari, Gucci, Louis Vouitton, Dior, Hugo Boss gibi lüks markalar Parizska Caddesi üzerinde yer alıyor.

Prikope Caddesi ise Zara, H&M, Adidas, Mango gibi markaların mağazalarının yer aldığı cadde. Avrupa’nın şehrileriyle yarışacak yaratıcılıkta mobilya, ev tasarım, aksesuar ve aydınlatma tasarımları bulabileceğiniz Prag’ın ev tasarım merkezi 7. Bölge olan Holešovice.

Prag klasik mücevher, taş, cam, kristal, seramik ve porselen işçiliği ile bilinen bir şehir. Ancak geçtiğimiz son 10 senede genç cam ve seramik tasarımcıları öyle şiirsel ve yaratıcı tasarımlar ortaya çıkarttı ki, tüm dünya bu çağdaş tasarımları alkışlamaya başladı. Ayrıca moda tasarımları ile sesini dünyaya duyuran tasarımcıların da sayısı artıyor.

Endüstriyel tasarımcı Lucie Koldova’nın mobilyaları, cam heykelleri ve aydınlatmaları, Daniel Pirsc’in kurduğu Studio Pirsc Porcelain’in porselenleri, sanatçı Martin Zampach’ın cam tasarımları, Eva Polachová ve Marcel Mochal’ın kurduğu LLEV stüdyonun cam, mücevher ve mobilya tasarımları, tasarımcı Blanka Matragi’nin heykelleri, cam ve seramik tasarımları, ve tekstil tasarımları, tasarımcı ve fotoğrafçı Markéta Dlouhá-Márová’nın kurduğu Antipearle’nin, Zdenek Vacek ve Daniel Posta’nın kurduğu Zorya’nın ve Vera Novakova’nın mücevher tasarımları, moda tasarımcısı Jakub Polanka’nın kıyafetleri, Klara Nademlynska’nın moda, aksesuar ve bijuteri tasarımları en güzel örnekler.

 

SERAMİK VE CAM ADRESLERİ:

Kült tasarımlardan modern klasiklere, çağdaş yorumlardan genç cevherlere seramik, cam ve kristal deryası olan şehirde, geleneksel tasarımların yanı sıra harika kübist ve fütürist formlarda tasarımlar bulabilirsiniz.

 • Kristal & Cam: Artel, U Luzickeho Seminare 7, 1.bölge
 • Seramik & Cam & Takı & Ev tasarım: Qubus, Rámová 3, 1.bölge
 • Aksesuar & Ev tasarım: Qubus @ DOX Çağdaş Sanat Galerisi, Poupetova 1, 7.bölge
 • Seramik ve Ahşap: Manufaktura, Nám. Republiky 1078 & Zlatá ulička u Daliborky 21 & Melantrichova 11 & Mostechka 17, 1.bölge
 • Seramik& Ev tasarım: Kubista @ Çek Kübizm Müzesi (Dům U Černé Matky Boží), Ovocný trh 19, 1.bölge
 • Cam & Seramik: Futurista, Futurista, Soukenická 8, 1.bölge
 • Seramik & Ev tasarım: Modernista, Celetna 12, Praha 1, 1.bölge
 • Seramik & Ev tasarım: Modernista Pavilon, Vinohradská 50, 2.Bölge
 • Seramik & Ev tasarım: Modernista @ Municipal house, náměstí Republiky 5, 1.Bölge
 • Seramik & Ev tasarım: Modernista @ Uměleckoprůmyslové (Dekoratif Sanatlar Müzesi), ulice 17. listopadu 2, 1.Bölge
 • Seramik & Ev tasarım: Modernista @ Galerie Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, 1.Bölge
 • Aksesuar & Ev tasarım: Museum of Young Art: AmoYa Prag Karlova 189/2, 1.bölge
 • Mücevher, Cam ve Porselen: Belda Factory, Mikulandska 10, Praha 1
 • En çok seçeneği bir arada görebileceğiniz ortam fuarlar: Designblok Ekim’de, Design Supermarket ise Aralık’ta gerçekleşiyor.

  

TASARIM GİYİM ADRESLERİ:

 • Konsept Mağaza: Artel, Celetna 29, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: Alysi, Dusni, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: Icône, Vězeňská 6, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: Space Praga, Vězeňská 6, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: La Gallery Novesta, Elišky Krásnohorské 9, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: Obession Boutique, Široká 7, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: Kurator, Karoliny Světlé 17, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: Dusni3, Dušní 3, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: Boheme, Dusni 8, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: Klara Nademlynska, Dlouha 3, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: Denisa Nova, Naprstkova 4, 1.Bölge
 • Tasarım & Kadın Giyim: Jane Bond Special, Francouzská 592/7, 2.Bölge

 

EV TASARIM ADRESLERİ:

 • Ev Tasarım & Mobilya: Holport, Komunardů 32, 7.Bölge
 • Ev Tasarım & Mobilya: Orsei design studio, 7.Bölge
 • Ev tasarım & obje: Konsepti, Komunardů 32, 7.Bölge
 • Ev tasarım & obje: Pavilon, Vinohradská 1200/50, 2.Bölge
 • Ev Tasarım & Mobilya: Paletky, Žižkov
 • Ev tasarım & obje: Prague Kabinet, 1.Bölge
 • Ev tasarım & obje: Le Patio Lifestyle: Jungmannova 30 & Dušní 8, 1.Bölge
 • Aydınlatma: Bulb, Jankovcova 1037 / 49, 7.Bölge

  

DİĞER MAĞAZA & PAZARLAR:

 • Kukla: Obchod Loutkami, Nerudova 51, 1.Bölge
 • Kurabiye: Gingerbread, Nerudova 9, Malá Strana, 1.Bölge 
 • Pasaj: Luverna Passage, Vodickova 36, Wenceslas meydanının yakınında yer alan Art Nouveau pasaj butikler, kafeler, caz bar, sanat galerisi ve sinemaya ev sahipliği yapıyor
 • Pazar yeri: Holosevicka Triznice (Bubenske Nabrezi 13, 7.Bölge) pazar yeri ise sebze, meyve tazgahları, hediyelik eşya dükkanları, antikacılar ve butikler ile çok renkli.

PRAG ETKİNLİKLERİ:

Ulusal Marionette Tiyatrosu (National Marionette Theatre, Žatecká 98/1 1.Bölge): Prag’ın en popüler etkinliklerinden birisi de kukla performansı. Ulusal Marionette Tiyatrosu akşam saatlerinde Mozart’ın Prag için bestelediği Don Giovanni operasının kukla performansı uyarlaması harika bir performans. Dev kuklalar kostümleri ile gerçekten çok etkileyici.

Black Light Theater: Başka bir popüler etkinlik ise Black Light Theater performansı. Renkli kostümler, enerji dolu danslar, pandomimler, kuklalar, özel ışık ve ses efektleri ile hem çocuklara hem de yetişkinlere görsel bir şölen yaşatan tiyatro Black Light. Operalar ve hikayelerden yola çıkılarak yaratılan senaryo, kurgu ve kareografiler, size masalsı, sihirli ve kesinlikle sıradışı bir deneyim yaşatıyor. Ta Fantastika Theatre, Srnec Theatre, Black Box Image Theatre, Metro Theatre, All Colours Theatre, Laterna Magika Theatre, HILT Theater ve Theater Blanik gibi birçok farklı tiyatro her akşam farklı oyunlar sahneliyor. Biraz turistik bir etkinlik olsa da çocuklarınız var ise gitmeye değebilir.

 

SANAT GALERİLERİ:

 • Museum Montanelli, Nerudova 13
 • Galerie Jiří Ŝvestka, Biskupský dvů 6
 • FUTURA Centre for Contemporary Art, Holeĉkova 49
 • Leica Gallery Prague, Ŝkolská 28
 • Dvorak Sec Contemporary, Dlouhá 5
 • MeetFactory, Ke Sklárně 3213/15
 • Hunt Kastner Gallery, Bořivojova 85
 • Galerie 35M2, Vita Nejedlého 23
 • The Chemistry Gallery, Bubenská 1
 • Galerie Rudolfinum, Alšovo nábřeží 79/12
 • DOX Centre for Contemporary Art, Poupětova 1
 • AmoYa – Museum of Young Art, Karlova 2
 • Art & Antiques Prague, Benediktská 3
 • Top Coins and Fine Arts, Jiraskova 275

PRAG TAKVİMİ:

Mart sonunda Prag’da Febiofest Uluslararası Film Festivali, Mercedes Benz Moda HaftasıArt Prag sanat festivali ve BachFestivali düzenleniyor. Mart sonu Nisan başı arasında 3 hafta süresince Prag’ın 4 farklı meydanında Paskalya Pazarı kuruluyor.

Her yıl 30 Nisan akşamı tüm Prag halkı, Kampa adası ve civarında Walpurgisnacht cadıları yakma törenine katılıyor. Tabii günümüzde ateş yakılmıyor, havai fişek gösterileri ile Prag bir renk cümbüşüne dönüyor. Kutlamalar bu kadarla da kalmıyor, yine Nisan ve Mayıs ayı boyunca “Prazske jaroPrag’da Bahar” eğlenceleri düzenleniyor. Mayıs ayında Uluslararası Prag Kitap Fuarı gerçekleşiyor. Haziran ayında Jan Hus Festivali, Temmuz ayında Uluslararası Caz Festivali ve Erken Dönem Klasik Müzik Festivali, Eylül ayında Dvorak Klasik Müzik Festivali ve de Ekim ayında Signal Işık ve Ses Festivali düzenleniyor.

Seramik, cam ve kristal deryası olan şehirde modern ve geleneksel tasarımlar ile en çok seçeneği bir arada görebileceğiniz ortam fuarlar: Designblok Ekim’de, Design Supermarket ise Aralık’ta gerçekleşiyor.

Christmas zamanı Prag tam bir şenlik alanına dönüşüyor. Birçok meydanında kurulan Christmas Pazarları, ahşap oyuncaklar, cam ve kristaller, kurabiye kalıpları, mutfak aksesuarları, danteller ve yılbaşı süslemeleri satan renk renk tezgahlar ile festival alanları gibi oluyor. Gece aydınlatmaları ile ışıl ışıl olan meydanlarda bal şarabını ve lokal lezzetleri tadabilirsiniz.

Prag Hakkında

PRAG ROTALARI:

İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş Prag birçok 10 bölgeden oluşuyor. Tepeleri, yokuşları ile biraz inişli çıkışlı, ancak kondisyonunuz iyi ise her yeri yürünebiliyor. Yollarda yürürken fantastik kıyafetli şöförlerin kullandığı üstü açık klasik otomobiller ile şehri turlayanları göreceksiniz, meraklısıysanız kırmızı arabalardan birisine atlayabilirisniz. Veya nostaljik fayronlar ile şehir turu yapmak ta mümkün. Yokuşlar için tramvay, metro ve taksi kullanmak da çok kolay. Taksiler zaten çok çok uygun fiyatlı.

Ancak bizce en iyisi sokaklara kendinizi vurmanız. Özellikle ara sokaklarda sürpriz heykeller, sokak lambaları, saatler, harika binalar, şirin kafeler, renkli avlular, minik butikler, hoş restoranlar keşfetmeniz.

Prag’da tarihi şehir 1. Bölge olarak adlandırılıyor ve 2 ana bölümden oluşuyor. Staré Město isimli eski şehir bölgesi; gotik ve barok binaları ile eski şehir meydanına, Tarihi Orloj astronomik saatine, 14. yy’dan kalma 70 metrelik kuleleri olan gotik Kostel Matky Meryem Ana kilisesine, rönesans ve barok stili eski Belediye Binasına, Tylovo Divadlo tiyatrosuna, eski şehir kapısı ve gotik kulesi olan Prašná Brána Barut Kulesine, Art Nouveau, Kubist ve Art Deco stilde geniş bir kristal, cam, ev tekstili ve mobilya koleksiyonuna ve dünyaca ünlü Bohemian camına ev sahipliği yapan Dekoratif Sanatlar müzesine, 1713’den kalma barok Clam-Gallas Sarayına ev sahipliği yapıyor. Staré Město’nun yanıbaşındaki Yahudi mahallesi Josefov’da, 1270 yılında inşaa edilmiş, dünyanın en eski işleyen gotik tonozlu Staronová Sinagogu tarihi Yahudi mezarlığı, nefis iç dekoru ile İspanyol Sinagogu ve sinagogun hemen yanıbaşında Franz Kafka heykeli yer alıyor.

Zaten ufacık bir eski şehir bölgesi olan Staré Město’nun size sunacağı sürprizleri yürüyerek keşfetmenizi tavsiye ederiz. Sokaklar labirent gibi kıvrıla kıvrıla ilerlese de Prag’da kaybolma tasası yaşamanıza gerek yok. Yollar sizi ya eski şehri çevreleyen nehre ya da ortadaki ana meydana çıkartıyor, bunların arasındaki ufacık sokaklarda mekik dokuyarak, sadece ana caddelerde yürüyen turist kafilelerinden kaçabiliyorsunuz, elinizde bir harita ile yolunuzu tekrar buluyorsunuz.

Karlův Most yani Charles Köprüsünden geçerek ulaştığınız Lesser Town bölgesi ise Hradčany ve Malá Strana bölümlerinden oluşuyor. Köprüden geçer geçmez tırmandığınız yol üzerinde barok St Nicholas kilisesi, tepenin üzerinde ise Prag kalesi yer alıyor. Kale ihtişamlı gotik St. Vitus Katedraline, Çek kraliyet mücevherlerine ev sahipliği yapan İmparatorluk Sarayına ve sarayın duvarının yanı başında zanaatkar ve sanatçıların yaşadığı ufacık evleri ile Golden Lane’e ev sahipliği yapıyor. Kalenin biraz yukarısında Strahov manastırı yer alıyor. Charles köprüsünün hemen altında sağ kolda Franz Kafka Müzesi, sol kolda ise Kampa adası ve Kampa Çağdaş Sanat müzesi yer alıyor. Yine bu bölgede yer alan, Prag’ın enfes panaromik manzaralarını seyredebileceğiniz Petřín tepesinde yer alan Petřín manzara kulesine, Petřín füniküleri ile çıkabiliyorsunuz. Şehrin surlarından tek ayakta kalan bölümü barok Písek Kapısı, Mirror Maze ve Lennon duvarı Malá Strana’da yer alıyor.

Lesser Town bölgesi tepelik ve dik yokuşlu olduğu için ve de nefesinizi kalede yer alan St. Vitus katedralinin 80 metre yüksekliğindeki kuleye tırmanış için saklamak istiyorsanız, dilerseniz şöförlü klasik otomobillerden kiralayıp gidebilirsiniz. Ancak sürpriz bir manzara noktası, çiçekleri açmış harika bir ağaç, orijinal bir ev, minik bir bahçe gibi sürpriz keşifler yürüyerek yapılıyor. Biz bölgenin her tarafını yürüyebildik; hem St Vitus kulesine hem de Strahov Manastırına tırmanabildik.

2.bölge olan Nové Město, yani Yeni Şehir bölgesi ise, tarihi Wenceslas bulvarı ve meydanına, neo-rönesans Ulusal Müze binasına, Art nouveau Belediye binası ve konser salonuna, Vltava nehri kıyısındaki altın çatılı neo-rönesans Ulusal Tiyatroya, Milunić ve Gehry’nin yapıbozumculu modern binası Dancing House’a, Avupa’nın en büyük Ortaçağ meydanı olan Charles Square parkına, Emmaus manastırına ve sanatçı Alfons Mucha’nın art Nouveau eserlerini sergileyen Mucha müzesine ev sahipliği yapıyor.

3.bölge Žižkov yeni nesil kafe, restoran ve dükkanlara ev sahipliği yapan trendy bölgelerden birisi. Bu bölgede Vítkov Parkı, Jan Žižka’nın at üzerindeki dev bronz heykeli, Náměstí Míru barış meydanı, neo-gotik mimarideki St. Ludmila kilisesi, barış müzesi ile Riegrovy Sady arasında yanyana dizilmiş 20’yyın başlarına ait ihtişamlı art-nouveau apartmanlar, Žižkov Televizyon kulesi ve kule üzerinde emekleyen bebek heykelleri ve Franz Kafka’nın mezarının bulunduğu Olšany Yahudi mezarlığı gezilebilecek yerler arasında yer alıyor.

100 metre uzunluğundaki Televiznivysilac Praha televizyon kulesi, Prag’ın her yerinden görülebiliyor. 1970 yılında inşa edilen ve modern mimarinin örneği olan bina, batıdan gelen TV sinyallerini bozmak amacıyla yapılmış. Zizkov Anıtı ise dünya üzerindeki en büyük at heykel.

7.bölge Holešovice ise son yılların en gözde ve trendy bölgesi. Tüm artizan kafeler, yeni nesil restoranlar, tasarım butikler burada açılıyor. 2008’de açılan DOX Çağdaş Sanat Müzesi (Poupetova 1) de bu trendy bölgede. 7. bölgedeki Holosevicka Triznice (Bubenske Nabrezi 13) pazar yeri ise sebze, meyve tazgahları, hediyelik eşya dükkanları, antikacılar ve butikler ile çok renkli.- Zeynep Boneval / Yolculuk Terapisi

En Popüler Gezgin Notları

Londra Hakkında

32 bölgeye ayrılmış 1.500 kilometrekarelik alanda, 8,5 milyon insanın yaşadığı Londra şaşırtıcı bü...

Roma Hakkında

Dünyanın en büyük imparatorluklarından birisi olan Roma İmparatorluğunun merkezi büyüleyici Roma, ...

Paris Hakkında

Paris içinde binlerce çeşitliliği ve tarzı barındırabilecek dehaya sahip, modası hiçbir zaman geçm...

New York Hakkında

Hiç uyumadan 24 saat yaşayan, dünyanın kesişim ve kültürlerin erime noktası New York, sonsuz enerj...

Dubai Hakkında

Las Vegastan sonra çölün ortasında kurulmuş en büyük şehir olan Dubainin çok genç bir şehir olması...