Uçuş Durumu

Budapeşte Uçak Bileti

Macaristan'ın başkenti olan Budapeşte, Tuna Nehri'nin iki kıyısı olan Budin (Buda) ve Peşte bölgelerinin 1873 yılında birleşmesiyle oluşan bir kent. Köklü bir geçmişe sahip olan şehir, barok, neoklasik ve modern mimarinin en güzel örneklerini barındırmasıyla tanınıyor. Avrupa Birliğinden alınan fonlar yardımıyla İkinci Dünya Savaşı'nda zarar gören pek çok yapısı restore edilen ve edilmeye devam eden kent, Orta Avrupa'nın en büyük ikinci kenti olma unvanını da taşıyor. Tuna'nın büyüleyici atmosferi, bozulmamış tarihi dokusu, zengin mutfağı ve şık mekanları ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor. Keşfe çıkmak için beklemenize gerek yok, Budapeşte'ye planladığınız yolculuk için sitemizde uygun fiyatlı Budapeşte uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Fulltrip avantajları ile Budapeşte’yi gezmek çok kolay. Pegasus Havayolları ve THY’den alacağınız İstanbul Budapeşte ucuz uçak bileti ile Orta Avrupa’nın keyfine varın!

Budapeşte'de Gezilecek Yerler

Tuna Nehri'nin ikiye böldüğü Budapeşte, her adımı ile tarih kokan ender yerlerden biri. Budapeşte'de gezilecek yerler denince akla genel olarak Peşte yakası gelse de 13. yüzyılda yapımına başlanan Buda Kalesi kentin simgesi konumunda. Buda bölgesinin tepe kısmında yer alan kale, terasında muhteşem bir kent manzarası sunuyor. Beethoven ve Franz Liszt'in piyanolarının da sergilendiği Macaristan Ulusal Müzesi de Buda Kalesi sınırları içerisinde yer alıyor. Macaristan'ın bağımsızlığı ve gücünün bir sembolü olan Parlamento Binası, görmeden dönmemeniz gereken yapılar arasında bulunuyor. 96 metre uzunluğundaki yapısı ile Parlamento Binasındaki denge, bir nevi din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını da simgeliyor. Tuna Nehri kıyısında yer alan bina, gece aydınlatması ile birlikte insanı büyüleyen bir siluete kavuşuyor. Güzel Sanatlar Müzesi, Sanat Sarayı, Vajdahubyad Kalesi ve Binyıl Anıtını da barındıran Kahramanlar Meydanı diğer önemli duraklardan biri. Meydanda Macar tarihinde önemli başarılara imza atmış kahramanlarının heykelleri yükseliyor. Sırada Budapeşte'nin en büyük kilisesi unvanını elinde barındıran Aziz Stephen Bazilikası geliyor. Dünyanın en büyük ikinci sinagogu olan Dohany Sokağı Sinagogu ile şehrin kültürünü yakından tanıyabileceğiniz ve yöresel lezzetlerini tadabileceğiniz Budapeşte Büyük Kapalı Pazarı da turistlerin akınına uğrayan bölgeler içerisinde başı çekiyor. Gül Baba Türbesi, tarihi han, hamam ve diğer Osmanlı eserlerini de bulabileceğiniz Budapeşte'yi gezerken Tuna Nehri'nin muhteşem manzarasının tadını çıkarmayı da unutmayın.

Budapeşte'de Şehir İçi Ulaşım

Her yeri tarih kokan Budapeşte, gelişmiş metro ağı, tramvay ve otobüs hattı ile ziyaretçilerin işini oldukça kolaylaştırıyor. Pek çok gezi rotasının birbirine yürüyüş mesafesinde olması tarihi atmosferin içine girmenize yardım ediyor. Şehre iniş yapacağınız Ferenc Liszt Havaalanı'nın kent merkezine 25 km uzakta olması ise, belki de kent ulaşımının tek olumsuz yönü. Toplu taşıma kartı satın alarak şehri ekonomik bir şekilde dolaşabilirsiniz. Ayrıca Budapeşte'yi bütünüyle gezmek istiyorsanız, sitemizde bulunan Budapeşte araç kiralama modülünü kullanabilir, birbirine uzak gezi rotalarını gezerken zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Budapeşte ulaşım haritasından şehre daha detaylı bir bakış atabilirsiniz.

Budapeşte'de Konaklama

İki yakası olan Budapeşte, her bütçeye hitap eden farklı konaklama alternatiflerini de barındırıyor. Otel seçme işini gezilecek yerlerin yoğun olarak bulunduğu Peşte Bölgesi ile sınırlı tutmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer konaklama için iyi bir bütçe ayırabiliyorsanız Tuna Nehri kıyısı, Buda Kalesi civarı ve Andrassy Bulvarı civarındaki otelleri değerlendirebilirsiniz. Eğer bütçeniz kısıtlıysa daha ekonomik seçeneklere ulaşabilmek için Kahramanlar Meydanı, Terez ve Erszebet Bulvarı'na rotanızı çevirebilirsiniz. Sizin için en uygun otele karar vermeden evvel sitemizde yer alan Budapeşte otel arama modülünü kullanabilir, bütçeniz de başta olmak üzere belirlediğiniz kriterler üzerinden çok sayıdaki alternatifi görüntüleyebilirsiniz.

Budapeşte'de Hava Durumu

Sert karasal iklimin hakim olduğu Budapeşte, kış aylarında beyazlara bürünüyor. Pek çok turistik mekanın kapalı olduğu aralık ayı civarları en sert soğukların yaşandığı dönem oluyor. Gezmek için en ideal zaman ilkbahar ve sonbahar ayları olsa da, yaz boyunca kentte çok sayıda festival düzenleniyor. Ağustos ayının ilk haftası düzenlenen Sziget Müzik Festivali döneminde, kent ziyaret rekorları kırıyor.

Budapeşte uçak biletinizi satın almadan önce planladığınız yolculuk için tahmin aracımızı kullanarak ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz: