Uçuş Durumu

Çanakkale Uçak Bileti

Avrupa ve Asya kıtalarının birleştiği, adını taşıyan Boğaz'ın iki yakasında kurulmuş ve her adım toprağında tarih fışkıran Çanakkale, Gelibolu Yarımadası ile Biga Yarımadası üzerinde toprakları bulunan bir ilimizdir. Çanakkale yalnız Türkiye’nin değil, birçok uygarlığın tarihine ışık tutan bir şehir olduğu için dünyanın birçok yerinden ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Tarihi zenginliğinin yanı sıra muhteşem doğasıyla da kendine hayran bırakıyor Çanakkale. 

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale’nin tarihi yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarına kadar inmekte ve bu topraklarda pek çok medeniyetin izleri bulunmaktadır. Dünya arkeoloji literatürünün önemli mekanlarından olan Truva, Neandria, Alexandria-Troas, Assos, Chryse, Dardanos ve Lampsakos, Çanakkale ili sınırları içindedir. Gerek Marmara gerek Ege’ye bakan kıyılarında pek çok doğal plaj vardır. Turistik yatırımlar daha çok Çanakkale-İntepe arasında, İzmir karayoluna yakın şeritte ve Edremit Körfezi kıyılarında yoğunlaşmıştır. Ormanlardaki çok sayıda dinlenme yeri ve kaplıca, iç turizm açısından önem taşır. 1973’te kurulmuş olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda birçok şehitlik, anıt ve müzenin yanı sıra bazı konaklama ve hizmet tesisleri de vardır. Balaban, Çam Burnu, Çamlık, Güzelyalı, Hemdemtepe, Kabatepe ve Yaykın başlıca orman içi dinlenme yerleridir.

Çanakkale'de Ulaşım

Çanakkale'de şehir içi toplu taşıma imkânı olarak otobüs ve minibüsler bulunmaktadır. Şehir içi ulaşım mesafelerinin çok uzun olmadığı Çanakkale'de belediye otobüsleri ve halk otobüsleri hattında birçok güzergah mevcuttur.  Şehrin hemen her yerinde kolayca toplu taşıma imkânlarına ulaşmak mümkündür. Belediye otobüslerinin yanı sıra dolmuş ve minibüsler de aktif bir şekilde hizmet vermekte ve ortalama 15 dakika gibi sık aralıklarla hareket etmektedir. Şehir içi ulaşımın bir diğer seçeneği ise taksilerdir. Şehrin üç bölgesinde, taksicilerden gelen talep üzerine bekleme noktaları oluşturulmuştur. Çanakkale Havalimanı’na ise taksi, otobüsler veya araç kiralama ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çanakkale'de Konaklama

Çanakkale’de birçok bölgede konaklama hizmeti verilmektedir. Şehir merkezi otelleri, merkezi konumları sayesinde gezilecek yerlere ulaşımı kolaylaştırıyor. Merkezdeki otellerde konakladığınızda şehrin modern yapısı hakkında kolayca fikir sahibi olabilir, müzeleri ve anıtları gezebilir, sahil kesiminde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Gökçeada ve Bozcaada kendine özgü doğal dokuları ve tarihleri ile Çanakkale’nin diğer bölgelerinden ayrılıyor. Adalarda 200’e yakın tesis hizmet veriyor. Şehir merkezindeki seçeneklere oranla daha huzurlu ve sessiz olan konaklama seçenekleri pansiyonlardan, butik otellerden ve bağ evlerinden oluşuyor. Tatil için seçiminizi Ege’nin tertemiz sularıyla çevrili Gökçeada veya Bozcaada’dan yana kullanırsanız dalış yapabilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilir, organik ve taptaze ürünlerden yapılan ada mutfağı yemeklerini tadabilirsiniz. Gelibolu ve Eceabat’a ise, özellikle yaz aylarında ve sonbaharda deneyimli tatilciler ilgi gösteriyor. Sessiz ve sakin bir tatil için tercih edebileceğiniz Gelibolu Yarımadası’ndaki ilçe merkezlerinde kent otelleri, pansiyonlar ve apartlar bulunuyor.  Tatil anlayışınıza en uygun tesise Çanakkale otel arama aracımızı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Çanakkale'de Hava Durumu

Çanakkale’nin iklimi, bulunduğu bölge nedeniyle geçiş iklimi özellikleri gösterir. Genel karakteriyle Akdeniz iklimi özelliklerini yansıtır. Bunun yanında kuzeyde bulunması nedeniyle kışları ortalama sıcaklık daha düşüktür. Minimum sıcaklık -4,2 °C ile şubat ayı, Maksimum sıcaklık +35,8 ile Ağustos ayındadır. Yıllık sıcaklık ortalaması 14.7, ortalama nem oranı ise %72,6′dır. İli çevre illerden ayıran diğer bir özelliği de yılın büyük bir kısmının rüzgârlı geçmesidir. Yıllık egemen rüzgâr kuzey rüzgarlarıdır. En çok, poyraz, yıldız, lodos, kıble eser. Yaz aylarında yağış miktarı oldukça düşüktür. Yağışların en fazla görüldüğü aylar Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Karla örtülü gün sayısı en fazla 8 gün kadardır.