Uçuş Durumu

Edinburgh Uçak Bileti

Birleşik Krallık'ın yedinci, İskoçya'nın ise Glasgow'dan sonra ikinci büyük kenti ve 1437'den beri başkenti olan Edinburgh, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Şehirler listesinde. Avrupa'nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olarak bilinir. Edinburgh, dünyanın en iyi üniversiteleri arasına giren eğitim kurumlarıyla da ünlü. Her yıl bir milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayan kent, Londra'dan sonra Birleşik Krallık'ın en çok turist çeken bölgesi. Orta Çağ ve Gregoryen mimarisinin muhteşem eserleri ve bu eserlerin etkisini tamamlayan puslu havasıyla masal şehri görünümündeki Edinburg "Kuzeyin Atina'sı" olarak da adlandırılmakta. Keşfe çıkmak için beklemenize gerek yok, Edinburg'a planladığınız yolculuk için sitemizde uygun fiyatlı Edinburg uçak biletlerini bulabilirsiniz.

İskoçya’nın yemyeşil kenti Edinburgh’a, Fulltrip fırsatlarıyla gitmek çok kolay! THY ve British Airways’den alacağınız İstanbul Edinburgh ucuz uçak bileti ile yemyeşil ovalar ve çok daha fazlası sizleri bekliyor!

Edinburgh'ta Gezilecek Yerler

Gayda, kilt ve viskinin anavatanı Edinburgh seyahatinizi, kentin ayrılmış olduğu iki bölge üzerinden planlayabilirsiniz. Bunların ilki Edinburgh Kalesi'nin de bulunduğu Eski Şehir. Ortaçağ mimarisiyle örülü bölgenin en önemli yapısı, hiç fethedilmemiş olmasıyla ünlü Edinburgh Kalesi. Kaleden her gün saat 13:00'da bir top atışı yapılıyor (One O’Clock Gun). Buradan şehrin panoramik manzarasını seyretmek mümkün. Kaleden başlayıp Palace of Hollyroodhouse’a (İngiliz Kraliyet Ailesi'nin Edinburgh'ta konakladıkları saray) kadar uzanan Royal Mile yolu üzerindeki İskoç Viski müzesi ve St Giles Katedralini ziyaret etmek mümkün. Harry Potter romanın yazarı JK. Rowling‘in müdavimi olduğu pastane de bu yol üzerinde. Royal Mile yolunda gezerken dünyaca ünlü İskoç kumaşlarının satıldığı mağazalara uğrayabilir, hediyelik eşya dükkanlarından sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz. National Museum of Edinburgh ve National Museum of Scotland, kentin mutlaka görülmesi gereken noktalarından ikisi. Princes Street, kentin ikinci bölümü olan Yeni Şehir'in alışveriş merkezi. Cadde üzerinde dünyaca ünlü markaların mağazaları mevcut. Yaz ayları Edinburgh için festival zamanları. Şehir, dünyanın en büyük açık hava festivallerinden Fringe Festivali'ne de ev sahipliği yapıyor. İskoçların ulusal kahramanı William Wallace'ın ve 14 yıl boyunca sahibinin mezarı başında bekleyen sevimli Bobby'nin heykellerini de ziyaret etmenizi öneririz.

Edinburgh'ta Şehir İçi Ulaşım

Havaalanından şehre yarım saatlik bir otobüs vaya taksi yolculuğuyla ulaşmak mümkün. Taksi ücretlerinin biraz yüksek olmasına karşın otobüsler daha makul durumda. Şehir içi ulaşımda, tren ve otobüs önemli bir yere sahip. Toplu taşıma oldukça gelişmiş. Edinburgh'ta şehrin büyülü atmosferinin tadını çıkartmak isteyenler yürümeyi tercih edebilir. Şehrin bir çok noktasından diğerine yürüyerek ulaşmak mümkün. Trafiğe kapalı caddeler ve ara sokaklarda gezmek için yürümek mecburi. Yine de araçla seyahatin konforunu sevenler için Edinburgh araç kiralama hizmetleri bulunmakta.

Edinburgh ulaşım haritasından şehre daha detaylı bir bakış atabilirsiniz.

Edinburgh'ta Konaklama

Edinburgh'ta her bütçeye ve zevke uygun konaklama tesisleri mevcut. Ancak özellikle yaz aylarında talep yoğunluğu nedeniyle konaklama fiyatları biraz yüksek olabiliyor. Yine de oteller, butik oteller, hosteller ve pansiyonlar alternatif konaklama imkanları sağlıyor. Edinburg'a ulaştığınızda herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için rezervasyonunuzu mutlaka gitmeden kesinleştirmenizi tavsiye ederiz. Bunun için sitemizdeki Edinburgh otel arama modülü size yardımcı olacaktır. Yeme içme meraklıları için Michelin yıldızlı restoranların bulunduğu Edinburgh'ta, yemek konusunda çokça alternatif mevcut. İskoçların geleneksel yemeği Haggis'i deneyebilir, İngiltere'nin popüler menüsü fish&chips ile karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca fast food zincir markalarının da şubelerinin olduğunu belirtelim.

Edinburgh'ta Hava Durumu

Sıcak ve ılıman iklimin görüldüğü Edinburgh, kış ayları yoğun olmak üzere yılın hemen hemen her mevsimi yağış alır. Hangi mevsimde giderseniz gidin yanınızdan yağmurluğunuzu eksik etmeyin. Özellikle mayıs ve eylül ayları arasında kentin fotoğraflarınız için muhteşem bir fon olacağını hatırlatmakta fayda var.

Edinburgh uçak biletinizi satın almadan önce planladığınız yolculuk için tahmin aracımızı kullanarak ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz: