Uçuş Durumu

Elazığ Uçak Bileti

Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Havzası’nda bulunan Elazığ, M.Ö. 2000 yılına dayanan 4000 yıllık tarihiyle, ilk yerleşim bölgesi Harput’un devamı niteliğindedir. Elazığ’ın yerleşim yeri olarak tarihi yeni olmasına rağmen, bölgenin tarihi oldukça eskidir. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan il, UNESCO Dünya Kültür Mirası Temsili Listesi'ne kabul edilen ve kürsübaşı adıyla bilinen bir geleneğe sahiptir.

Elazığ'da Gezilecek Yerler

Elazığ, tarihi eserleri, doğal güzellikleri, son derece gelişmiş ulaşımı, haberleşme imkanları, sağlık merkezleri, ülkemizin önemli barajları arasında yer alan Keban Barajı’yla, Hazar Gölü’yle, doğa harikası Buzluk Mağarası’yla, dini turizm açısından önem taşıyan türbeleriyle, sağlık ve kaplıca turizmine uygun kaplıcalarıyla ve zengin folkloruyla, Türkiye’nin turizm sektörüne katkıda bulunabilen Doğu Anadolu’nun gelişen en büyük şehirlerinden biridir. Elazığ Müzesi, Harput Süryani Kilisesi, Harput Arslanlı Camii, Çırçır Şelalesi, Harput Kalesi, Meryem Ana Kilisesi görülmesi gereken diğer turistik yerlerdendir.

Elazığ'da Ulaşım

Şehirde toplu ulaşım özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve minibüsler ile yapılmaktadır. Taksiler şehir içi ulaşım için diğer bir alternatiftir. Keban Baraj Gölü üzerinden çevre ilçelere feribot seferleri de düzenlenmektedir. Havaalanına ulaşım konusunda birden fazla seçenek bulunmaktadır. HAVAŞ otobüsleri ve havaalanı servisleri bu seçeneklerin başında gelerek yolcular tarafından sıkça tercih edilmektedir.  Ticari taksi ile ulaşım da seçeneklerden bir tanesidir.

Elazığ'da Konaklama

Doğu Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biri olan Elazığ yılın dört mevsimi talep gören şehirlerimizden biridir. Kış mevsimi ile birlikte kayak severleri ağırlayan şehir, bahar ve yaz aylarında doğal güzellikleri ile ilgi çekmektedir. Doğu’nun incisi Elazığ’da her bütçeye uygun birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Otellerinin büyük bir bölümü şehir merkezinde yer almakltadır. Elazığ otelleri yılın her dönemi misafirlerine konforlu ve keyifli bir konaklama imkânı sağlamaktadır. Elazığ tarihî ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kaplıcaları ile de ünlü bir şehrimizdir. Hastalıkların tedavisi için her yıl pek çok kişi Elazığ’a gelerek termal otellere ve kaplıcalara uğramaktadır. Kamp yapmayı sevenler için baraj gölü çevresinde çadır kurmaya elverişli kamp alanları da mevcuttur. Tatil anlayışınıza en uygun tesise Elazığ otel arama aracımızı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Elazığ'da Hava Durumu

Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneybatısında yer alan Elazığ, bölgenin diğer bölümlerinden oldukça farklı ve karakteristik bir iklim ile dikkati çekmektedir. İlin gerek coğrafi konumu gerekse morfolojik özellikleri bu elverişli durumun ortaya çıkmasında en büyük etken olmuştur. İlde karasal iklim egemen olup, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Ancak il çevresinde oluşturulan baraj gölleri, iklimde değişikliklere yol açmaktadır.