Uçuş Durumu

Cidde Uçak Bileti

Cidde, Suudi Arabistan'ın Riyad'dan sonraki en büyük ikinci şehridir. Aynı zamanda ülkenin diplomatik merkezidir. 1947'de petrol üretiminin başlamasıyla gelişen şehir, turistlerin ilgisini çeken uğrak noktalardan biri haline gelmiştir. Şehirde kullanılan para birimi Suudi Arabistan Riyali'dir. Türkiye ile arasında 1 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Cidde'de, ülkenin resmi dili olan Arapça konuşulmaktadır. Ülkenin vize işlemleri alışılmışın biraz dışındadır. Suudi Arabistan 35 yaş altı bekar kadınlara vize vermemektedir. Ayrıca pasaportunda İsrail damgası olan ve İsrail'e giriş çıkış yapmış kişilere de vize verilmemektedir. Hac ve umre ziyaretlerinin yapıldığı ülkeye seyahat için vize işlemlerine en az 30 gün öncesinden başlanmalıdır.Keşfe çıkmak için beklemenize gerek yok, Cidde'ye planladığınız yolculuk için sitemizde uygun fiyatlı Cidde uçak biletlerini bulabilirsiniz.

İstanbul’dan Suudi Arabistan’a Fulltrip güvencesiyle gitmek çok avantajlı! THY’den alacağınız İstanbul Cidde ucuz uçak bileti ile liman kentinin keyfine varın!

Cidde'de Gezilecek Yerler

Cidde, modern ve dev binaları, alışveriş merkezleri ve antik kalıntıları ile dünya turizminin önemli noktalarından biridir. Şehrin en özel yerlerinden biri Kızıldeniz'in kıyısında yer alan Al- Balad semtidir. Mercan taşından yapılmış evleri, Cidde'nin en önemi simgeleri arasında yer almaktadır. Semt 2014'de UNESCO Dünya Miras Listesi'ne adını yazdırarak koruma altına alınmıştır. Semtin görülmesi gereken diğer bir yapısı ise Nasseef Evi'dir. 2009 yılından beri müze ve kültür merkezi olan yapı, Cumartesi günleri hariç haftanın her günü açıktır ve girişler ücretlidir. Şehrin bir başka önemli durağı ise, 312 metreye kadar su püskürtmesi ile dünyadaki en büyük fıskiye olma özelliğine sahip olan Kral Fahd Fıskiyesi'dir. Geceleri toplamda 500 spot lamba ile aydınlatılmasıyla bambaşka görsel şölene davetiye çıkarmaktadır. Ülkenin en uzun yapılarından biri olan ve Arap dünyasının en büyük bankası olarak kabul edilen AlAhli Bank (Ulusal Ticaret Bankası), aynı zamanda Suudi Arabistan'ın ilk bankasıdır. Şehirde yükselen bir diğer önemli yapı ise 2018 yılında tamamlanacak olan Cidde (Kraliyet) Kulesi'dir. Uzunluğu 1000 metreyi aşacak olan kule, dünyanın en yüksek binası olarak kabul edilen Burj Khalifa'nın elinden bu unvanı alacaktır. Mekke'nin giriş noktası olarak kabul edilen Mekke Kapısı'nı da görmenizi özellikle tavsiye ederiz.

Cidde'de Şehir İçi Ulaşım

Cidde'de de şehir içi ulaşım ağı Suudi Arabistan'ın diğer bölgelerine nazaran gelişmemiştir. Ulaşımda genel olarak taksi ve otobüsler kullanılmaktadır. Taksi tercihinizde özellikle dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü şehirde korsan taksicilik de yaygındır. Korsan taksilere genel olarak havalimanı çevresinde daha sık rastlanmaktadır. Diğer bir ulaşım aracı olan otobüsler belirli bir rotaları olmadığından turistler için tavsiye edilmemektedir. Daha çok merkezi noktalara kadar hizmet vermektedir. Cidde'yi sakin sakin dolaşmak istiyorsanız sitemizdeki Cidde araç kiralama modülünden faydalanabilirsiniz.

Cidde ulaşım haritasından şehre daha detaylı bir bakış atabilirsiniz.

Cidde'de Konaklama

Cidde iki, üç, dört, beş ve ultra lüks beş yıldızlı otellere sahip bir şehirdir. Toplamda 200 farklı otel alternatifi bulunmaktadır. Otel fiyatları genel olarak bakıldığında, başkent Riyad'a nazaran daha uygundur. En ideal konaklama alanları Filistin Caddesi ve bu caddenin kuzeyinde yer alan bölgededir. Bu cadde de yer alan otellerin çoğu ultra lüks konsepte sahiptir. Daha uygun bütçeli oteller ise Al Salamah ve Hera caddelerindedir. Al Hamra ve Al Tahlia caddelerinde ise hem lüks hem de ortalama bütçeli tüm otelleri bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan Cidde otel arama modülüne kriterlerinizi girerek zevkinize uygun pek çok konaklama noktasını sıralayabilir, aralarından en uygununu seçebilirsiniz.

Cidde'de Hava Durumu

Cidde, sahil şeridinde yer alan bir şehir olduğundan Suudi Arabistan'ın iç kesim şehirlerine oranla daha yumuşak ve nemli bir havaya sahiptir. Cidde'ye seyahat için en uygun zaman kış dönemidir. Çöl ikliminin etkisiyle yaz aylarında 40 dereceye çıkan hava sıcaklıkları, kış aylarında 20-25 dereceye düşmektedir.

Cidde uçak biletinizi satın almadan önce planladığınız yolculuk için tahmin aracımızı kullanarak ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz: