Uçuş Durumu

Kastamonu Uçak Bileti

Batı Karadeniz'de yer alan Kastamonu, çoğunlukla engebeli arazilerden oluşmaktadır. Kuzeyinde Batı Karadeniz Dağları yer almaktadır. İl merkezinin kuzeyinde İsfendiyar (Küre) Dağları, güneyinde ise Ilgaz Dağları yer alır. Türkiye'nin doğal ve tarihi güzellikleriyle önemli illerinden biri olan Kastamonu, büyük şehirlerin gürültüsünden uzak, dağları, ovaları, sahilleri ve çeşitli kültürel varlıklarıyla birçok alternatife sahip önemli bir turizm beldesidir. Osmanlı mimarisi örnekleriyle, geleneksel Türk evlerinin yoğun olarak bulunduğu nadir illerimizdendir. Kentsel sit kapsamına alınmış olan ilin, eski mahalleleri ve yapıları ziyaret edenlerde hayranlık uyandırıyor.

Kastamonu'da Gezilecek Yerler

Ilgaz ve Küre Dağları ile Batı Karadeniz’in incilerinden Kastamonu, yaz - kış, her mevsim farklı güzelliklere bürünür. Şehrin simgesi olan tarihi konakları, Osmanlı döneminden kalma Mahmut Bey Cami ve İsmail Bey Külliyesi, 12. yüzyıldan kalma Kastamonu Kalesi kentte görülmesi gereken tarihi yapıların başında geliyor. Şehirde yapılan arkeolojik kazılarda farklı dönemlere ait pek çok buluntu gün ışığına çıkarıldı. Bu arkeolojik eserleri Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde ve Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi’nde görebilirsiniz. Zımbıllı Tepe Höyüğü ve Kastamonu Pompeipolis Antik Kenti de görülmesi gereken yerlerdendir. Yaz aylarında da birbirinden güzel plaj ve koyları ile Karadeniz’in serin sularının ve güneşin keyfini yaşayabilirsiniz. Kastamonu plaj ve koyları arasında en popüler olanlar; Cide, Doğanyurt, Bozkurt, İnebolu, Abana ve Çatalzeytin’dir. Yayla turizminin en hareketli olduğu yerlerden biridir Kastamonu. Eşsiz doğası ve yeşiliyle Kastamonu yaylalarında doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Yılın her mevsimi ziyaretçilerini ağırlayan Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Küre Dağları Milli Parkı şehrin eşsiz doğal güzellikleridir. Eşi benzeri olmayan bitki ve hayvan türlerinin bulunduğu Ilgaz Dağı Milli Parkı’nı ve Küre Dağları Milli Parkı’nı görmeden Kastamonu’dan ayrılmayın. Eğer kış aylarında Kastamonu’da bulunuyorsanız ve kış sporlarına ilginiz varsa Ilgaz Kayak Merkezi’ni de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Kastamonu'da Ulaşım

Kastamonu şehir merkezinde, belediye otobüsleri ile tüm tarihî ve turistik yerlere ulaşım sağlanamadığı için, toplu taşımanın ulaşamadığı bölgelere taksi kullanılarak da ulaşabilirsiniz. Eğer araba kiralamak isterseniz şehirde farklı kiralama firmaları da bulunuyor. Araç kiralamak hem şehir içi hem de ilçe ve beldelere kolay ulaşım sağlaması açısından tercih edilebilir. Havaalanı ise şehir merkezine 11 km uzaklıkta yer alıyor. Otobüs ve taksiler ile kolay ulaşım sağlanabilmektedir.

Kastamonu'da Konaklama

Her mevsim konaklayabileceğiniz Kastamonu’da birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Yaylalarda yer alan Kastamonu otelleri, eski konakların restore edildiği şehir otelleri, kış aylarında kayak merkezine yakın oteller ziyaretçilerine birçok alternatif sunmaktadır. Kış döneminde oldukça rağbet gören kayak merkezi için Kastamonu otel rezervasyonunuzu erken yaptırmanızda fayda var, karın yağması ile birlikte fiyatları artış gösteriyor. 
Tatil anlayışınıza en uygun tesise Kastamonu otel arama aracımızı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Kastamonu'da Hava Durumu

Kastamonu’da iki ayrı iklim tipi görülmektedir. Kuzey tarafında Karadeniz iklimi, güneyinde İç Anadolu iklimi etkilerine rastlanmaktadır. Dağların yapısı nedeniyle iç kesimlere doğru İç Anadolu ikliminin sert ve karasal özellikleri görülmektedir. Merkezde yıllık sıcaklık ortalaması 9,8 °C'dir. En soğuk geçen aylar ocak ve şubat, en sıcak geçen aylar ise temmuz ve ağustostur.

Kastamonu uçak biletinizi satın almadan önce planladığınız yolculuk için ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz.