Uçuş Durumu

Sofya Uçak Bileti

Sofya, Bulgaristan'ın başkenti olup aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Şehrin nüfusu 1 milyonun üzerindedir. Sofya, geçmişi M.Ö 8. yüzyıla dayanan bir şehir olduğundan her yıl binlerce turist çekmektedir. 13. yüzyıl sonlarından 19. yüzyıla kadar Osmanlı egemenliğinde kalmış olan Sofya'nın tarihi birikimi oldukça fazladır. Şehir maden bakımından da oldukça zengindir. Sofya'nın para birimi Lev, resmi dili ise Bulgarca'dır. Ülke 2007'de Avrupa Birliği'ne üye olmuş, ancak kendi para birimini kullanmaya devam etmiştir. Sofya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır. Bu nedenle seyahatinizin ardından yorgunluk hissetmezsiniz. Keşfe çıkmak için beklemenize gerek yok, Sofya'ya planladığınız yolculuk için sitemizde uygun fiyatlı Sofya uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Fulltrip, Sofya’da da yanınızda! THY’den alacağınız İstanbul Sofya ucuz uçak bileti ile Bulgaristan’ın başkentini keşfe çıkın!

Sofya  seyahatiniz için Bulgaristan  vizesine ihtiyacınız olucak, Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar ile bilgi ve başvuru için Bulgaristan Vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sofya'da Gezilecek Yerler

Sofya, tarihi mirası ve doğal güzellikleri ile en çok turist çeken şehirlerden biridir. Sofya seyahatinizde sizi etkileyecek duraklardan ilki, şehir merkezinin güneydoğusunda yer alan Borisova Gradina Parkı'dır. Bu uçsuz bucaksız parkta çeşitli heykeller ve çiçek bahçeleri bulunmaktadır. Parkın doğu çıkışında 1956 yılında inşa edilmiş, 42 metre yüksekliğindeki, Kardeşlik Tepesi olarak bilinen Komünizm Anıtı bulunmaktadır. Ayrıca park içerisinde iki adet stadyum, kafeler ve çocuk oyun alanları ile Borisova Gradina Televizyon Kulesi bulunmaktadır. Televizyon Kulesi ayrıca Sofya ve Bulgaristan'da yapılan ilk kuledir. Bulgaristan'ın sembollerinden biri olan Alexsander Nevsky Katedrali, Sofya'nın en çok turist çeken yapılarından biridir. Katedralde 12 ton ağırlığında, toplam 12 adet çan bulunmaktadır. Katedral her gün 07:00 ve 19: 00 saatleri arasında açıktır. 19. ve 20. yüzyıla ait birçok esere ev sahipliği yapan Ulusal Sanat Galerisi, aynı zamanda ülkenin en önemli sanat eserlerini de bünyesinde bulundurmaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 - 18:00 saatleri arasında açıktır ve girişler ücretlidir. Ülkenin en eski müzesi olan Ulusal Doğal Tarih Müzesi ise 1889 yılında inşa edilmiş olup şehrin en önemli yapıları arasında yer almaktadır. Müze 10: 00-18: 00 saatleri arasında açıktır ve girişler ücretlidir. Bir başka önemli yapı ise Ulusal Sanat Müzesi ile Etnografya Müzesi'ne ev sahipliği yapan Kral Sarayı'dır. Ayrıca şehirde Osmanlı döneminden kalma Kodi Seyfullah Efendi Camisi de yer almaktadır. Osmanlı'dan günümüze kadar varlığını koruyabilmiş tek camidir.

Sofya'da Şehir İçi Ulaşım

Sofya, şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir yerdir. Şehrin her noktasına otobüs, metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarıyla ulaşmanız mümkündür. Tüm toplu taşıma araçları 05:00 - 00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Şehirdeki metro, iki hattan oluşmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Sofya'da bilet fiyatları da oldukça uygundur. Şehirde taksileri tercih edecekseniz, dikkat etmeniz gereken en önemli husus korsan taksilerdir. Sofya'yı sakin sakin dolaşmak için sitemizdeki Sofya araç kiralama modülünden faydalanabilirsiniz.

Sofya ulaşım haritasından şehre daha detaylı bir bakış atabilirsiniz.

Sofya'da Konaklama

Sofya, konaklama alternatifleri açısından en zengin şehirdir. Şehirde lüks otellerin yanı sıra, butik oteller, hosteller, apart oteller, pansiyonlar ve kiralık evler de mevcuttur. Kiralık daireler için Vitosha ve Partiar Evtimii caddeleri en uygun caddelerdir. Otel işletmeleri daha fazla Aleksandar Dondukov, Vitosha ve Todor Aleksandrov Bulvar'ları üzerinde yoğunlaşmıştır. Şehrin ulusal bayram günleri, en uygun fiyata otel bulabileceğiniz günlerdendir. Bir başka alternatifse şehir merkezinden 8 kilometre uzaklıktaki Vranada'da bulabileceğiniz sakin ve doğayla iç içe olan kamp alanlarıdır. Sitemizdeki Sofya otel arama modülünü kullanarak bütçenize ve zevkinize göre en uygun otelleri kolaylıkla seçebilirsiniz.

Sofya'da Hava Durumu

Sofya, ılıman bir iklime sahip olduğundan yaz aylarında sıcaklıklar 30 dereceye kadar çıkmaktadır. Şehrin en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Tatil için en ideal aylar ise yine Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır.

Sofya uçak biletinizi satın almadan önce planladığınız yolculuk için tahmin aracımızı kullanarak ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz: