Uçuş Durumu

Almanya Gezi Rehberi

Batı ve Orta Avrupa'da bulunan Almanya, kuzeyde Danimarka, doğuda Polonya ve Çekya, batıda Fransa, Lüksemburg ve Belçika ile komşudur. Avusturya, Hollanda ve İsviçre'ye de sınırı bulunan ülke , 16 eyalet ve 2 serbest şehirden oluşur. Başkenti Berlin'dir. Almanya Birleşmiş Milletler'e, NATO'ya, G8'e üyedir ve Kyoto Protokolünü imzalamıştır. Almanya 2007 yılına göre, GSYİH'ye göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat gerçekleştiren ülkesidir. Daha sonra adı Avrupa Birliği olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun 1957'deki kurucu üyelerinden olan Batı Almanya ile birleşme sonucu Doğu Almanya da 1993'te bu birliğe üye olmuştur. Schengen Bölgesi'nin bir parçası olan ülke Birleşmiş Milletler'e, NATO'ya, G8'e de üyedir. En yoğun göç alan Avrupa ülkelerinden olan Almanya'da yoğun bir Türk nüfusu da bulunur.  
 
Almanya'nın Eyalet ve Serbest Şehirleri:
Baden-Württemberg: Başkenti Stuttgart'tır.
Bavyera: Başkenti Münih'tir.
Berlin
Brandenburg: Başkenti Potsdam'dır.
Bremen: Başkenti Bremen'dir.
Hamburg
Hessen: Başkenti Wiesbaden'dir.
Mecklenburg-Vorpommern: Başkenti Schwerin'dir.
Aşağı Saksonya: Başkenti Hanover'dir.
Kuzey Ren-Vestfalya: Başkenti Düsseldorf'tur.
Rheinland-Pfalz: Başkenti Mainz'dir.
Saarland: Başkenti Saarbrücken'dir.
Saksonya: Başkenti Dresden'dir.
Sachsen-Anhalt: Başkenti Magdeburg'tur.
Schleswig-Holstein: Başkenti Kiel'dir.
Thüringen: Başkenti Erfurt'tur.
 

Almanya'da Konuşulan Diller:

Resmi dili Almanca olan ülkede halkın %67'si en az bir yabancı dil, %27'si ise en az iki yabancı dil konuşabilmektedir. Bu diller arasında İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Türkçe, Lehçe, Rusça ve Balkan dilleri sayılabilir. 
 

Almanya'nın Para Birimi:

Euro (EUR / €)
 

Almanya Nüfusu (km^2):

80682351
 

Almanya'nın Turistik Şehirleri:

Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Düsseldorf, Stuttgart, Baden-Baden, Dresden.
 

Almanya'nın Yerel Yemekleri:

Bölgelere göre farklılıklar bulunsa da, genellikle kırmızı ve beyaz et ağırlıklı Alman mutfağında domuz, sığır ve tavuktan yapılan yahniler, schnitzel'ler, rostolar başı çekmektedir. Sebze olarak en çok tüketilen sebze olan patatesin Kartoffelpüree (patates püresi), Pommes Frites (patates kızartması), Kartoffelsalat (patates salatası), Kartoffelknödel (patatesli hamur topları) ve Kartoffelpuffer – Reibekuchen (patates mücveri) gibi yemekleri etlere eşlik eder. Bu yemekleri taze orman meyvelerinden yapılan pastalar ve Alman çörekleri izler. Hamur işleri ve ekmek çeşitleri de oldukça başarılıdır. Almanya diyince akla gelen şeylerden biri de biradır. Ülkede 7500'den fazla farklı türde bira üretilmektedir. Bratwurst adı verilen dana ya da domuz sosisi, bratkartoffeln patates yemeği, bir tür simit olan Bretzel, Almanya seyahatiniz esnasında denemeniz gereken klasiklerden.

 

Almanya Telefon Kodu:

+49