Uçuş Durumu

Arjantin Gezi Rehberi

Güney Amerika Kıtası’nın güney kesiminde, And Dağları ve Atlantik Okyanusu arasında uzanan Arjantin, sahi olduğu topraklar bakımından kıtanın en büyük ikinci, dünyanın ise en büyük 8. ülkesidir. Kıyı şeridinin uzunluğu 4989 km’dir. Şili, Bolivya, Paraguay, Brezilya ve Uruguay'la sınırı bulunmaktadır. Amerika kıtasının keşfinin ardından 1536'da bugün Buenos Aires olarak bilinen yere gelen İspanyollar tarafından temelleri atılan ülke günümüzde başkanlık sistemli federal cumhuriyet ile yönetilmektedir. Başkenti Buenos Aires olan ülkenin diğer büyük şehirleri Catamarca, Chaco, Chubut, Córdoba, Corrientes, San Luis, Santa Cruz ve Santa Fe'dir. Eva Peron, Ernesto Che Guevera, büyük yazar Borges ve efsanevi futbolcu Maradona'nın ülkesi Arjantin, aynı zamanda tangonun anavatanıdır.

Arjantin'de Konuşulan Diller:

Arjantin'in resmi dili İspanyolca'dır. İspanyolca'yı İtalyanca takip eder. İngilizce gençler arasında ve çoğunlukla yalnızca çok turistik yerlerde konuşulmaktadır. 

Arjantin'in Para Birimi: 

Arjantin Pesosu (ARS / $)

Arjantin Nüfusu:

43847277

Arjantin'in Turistik Şehirler:

Buenos Aires, Mendoza, El Calafate, Puerto Iguazu, Cafayate.

Arjantin'in Yerel Yemekleri:

Arjantin mutfağı denince akla öncelikle kırmızı et, ülkenin ana besin maddeleri arasındadır. Zengin et yemeklerinin yanı sıra chimichurri isimli safranlı bir sosla marine edildikten sonra barbeküde pişirilen Arjantin bifteği (asado), ülkenin en popüler yemekleri arasındadır. Etlerin yanında patates, pirinç ve bulgur yemekleri servis edilir. İçine biftek, jambon, kıyma, tavuk gibi harçlar doldurularak hazırlanan yumuşacık hamurdan yarım ay şeklindeki pofuduk börekler (empanadas) ise, hem başlangıç olarak, hem de atıştırmalık olarak sıkça tüketilir. Arjantin mutfağının milli tatlısı ise dulce de leche (süt reçeli) adı verilen karamelize edilmiş süt tatlısı, kahvaltıdan akşam yemeğine her öğünde ağız tatlandırır. 
 
Tahtadan yapılmış özel fincanlarda ("mate") sıcak su ile demlendikten sonra demirden yapılan ve ucu süzgeçli kamışlar ile içilen yerba mate çayı ise siyah çaydan oldukça farklı ve sert bir aromaya sahiptir. Aynı çay gün boyunca 3-10 defa arasında demlenerek içilebilir. Bu nedenle Arjantinliler gün boyu yanlarında mate kaplarını taşıyarak çay içerler. 5 çayında bu çayın yanına atıştırmalık olarak içi karamel dolgulu tereyağlı bir kurabiye çeşidi olan alfajores'i tadabilirsiniz. 

Arjantin Telefon Kodu:

+54