Uçuş Durumu

Avustralya Gezi Rehberi

Güney Yarımküre'de yer alan kıta ülkesi Avustralya, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda'dır; ancak bu ülkelerin hiçbiri ile kara sınırı bulunmamaktadır. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney'dir. 8.617.930 km² karada, 80.920 km² sularda olmak üzere toplam 8.698.850 km²'lik yüzölçümüne sahip ülke, dünyanın 7. en büyü ülkesidir. 18. yüzyıla dek Aborjin halkına ev sahipliği yapmış topraklar, 1788-1868 yılları arasında Birleşik Krallık'ın başlattığı zorunlu göç sonucu Avrupa'dan aldığı göç ile sömürgeleştirilmiş ve 19. yüzyıl ortalarında 5 yeni Kraliyet kolonisi kurulmuştur. 1 Ocak 1901'de 6 koloni birleşerek Federal yapı halini almış ve Avustralya Federal Devletleri'ni oluşturmuştur. Günümüzde meşruti monarşi ile yönetilen ülkede nüfusun büyük çoğunluğu doğu kıyılarında yaşamaktadır. Dünyanın her yerinden aldığı göçler sayesinde çokkültürlü bir yapıya sahiptir. Melbourne, Perth, Adelaide ve Sidney gibi kentleri dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında üst sıralarda gösterilmektedir. 
 

Avustralya'da Konuşulan Diller: 

Avustralya'nın resmi dili İngilizce'dir. Ayrıca %12 oranında Aborjin yerlilerinin yerel dili konuşulmaktadır. Bu dilleri azınlıkların konuştuğu İtalyanca, Arapça, Yunanca ve Vietnamca izler.
 

Avustralya'nın Para Birimi:

Avustralya Doları (AUD / $)
 

Avustralya'nın Nüfusu:

24309330

Avustralya'nın Turistik Şehirleri:

Melbourne, Sidney, Adelaide, Perth, Brisbane, Canberra.

Avustralya'nın Yerel Yemekleri:

Özellikle Avrupa'dan aldığı göçlerle şekillenen nüfusu sayesinde dünya mutfaklarından ilham alan Avustralya mutfağı, et ve deniz mahsullerinin ağırlıklı olduğu bir mutfaktır. Balığın yanı sıra kabuklu deniz mahsulleri de tüketilmektedir. Kırmızı et ise daha çok barbeküde pişirilir. Taze meyve ve sebze tüketimi de oldukça fazladır. Bu nedenle, Avustralya mutfağı sağlıklı ve Akdeniz mutfağına yakın bir mutfaktır. Kanguru eti içeren etli turtalar (meat pie), ülkenin Aborjin mutfağından gelen geleneklerini yansıtan yerel yemekleri arasındadır. Taze meyveler ve krema ile hazırlanan Pavlova tatlısı, Yeni Zelanda ile Avustralya'nın paylaşamadığı bir yerel lezzettir. Anzak bisküvileri, konsantre maya özünden yapılan ve sabah kahvaltılarında ekmeğe sürülerek yenen Vegemite, fish & chips deneyebileceğiniz diğer gelenekselleşmiş yiyecekler arasındadır.

Avustralya Telefon Kodu:

+61