Azerbaycan Rehberi

Azerbaycan, Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan bir ülkedir. Güney Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan'ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de 17 km'lik sınırı bulunmaktadır. Nüfus çoğunluğunu Türk halkı olan Azeriler oluşturuyor. Azerbaycan, üniter bir anayasal cumhuriyettir. 1992'den bu yana Birleşmiş Milletler'e üyedir. Diğer Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile karşılaştırıldığında Azerbaycan, sosyal ve ekonomik gelişme ile okuryazarlık oranında yüksek seviyelere ulaşmıştır.
Konuşulan Diller: Azerbaycan'ın resmi dili Azerice olup nüfusun %92'sinin ana dilidir. Azerice, Türk dil ailesine bağlı olup Türkçe, Kaşkayca ve Türkmence ile yakından ilgilidir. Rusça ve İngilizce yaygın olarak konuşulan diğer dillerdir. 
Para Birimi: Manat (AZN / ман) Nüfus Sayısı (km^2): 9868447
Vize Bilgileri:

Vize konusunda önemle dikkate alınması gereken hususlar: 
 
Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye edilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır. Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir. 
 
Schengen bölgesi ülkeleri  (Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) ve diğer bazı ülkeler 10 yıldan daha eski pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. 
 
Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.
 
Havayolu ile seyehat edecek misafrilerimiz vizelerini sınır kapısında temin edebilirler, yanlarında yeni çekilmiş 2 adet fotoğraf bulundurmaları gerekmektedir.
 
Yeşil,gri ve kırmızı pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
10 yıldan eski normal yada yeşil pasaportlar ile yurtdışına seyahat edilememektedir. 
Turistik Şehirler: Bakü
Yerel Yemekler:
Ortadoğu ve Avrupa mutfaklarından etkilenmiş Azeri mutfağı,  Kafkas, Türk, İran, Arap, Çin ve Hint mutfaklarından da esinlenmiştir. Azeri mutfağı genellikle etli, sebzeli, sütlü, hamur işli yemekler ve pilavlarla ile çorbalardan oluşur. Her yemek türünün (örneğin çorbalar, dolmalar, pilavlar) pek çok farklı yapılışı ve çeşidi vardır. Kuzu eti, kayısı kurusu, erik kurusu, kuru üzüm, kestane ve pirinçten yapılan Şah pilavı, çok özel bir etli güveç yemeği olan Piti, Azeri mantısı Düşbere, bir börek çeşidi olan Qoğal, Badambura, Şekerbura ve Paxlava tatlıları, Azerbaycan'ın en ünlü yemeklerindendir.
Ülke Telefon Kodu: +994