Uçuş Durumu

Belçika Gezi Rehberi

Batı Avrupa'da yer alan Belçika, kuzeybatıda Atlas Okyanusu, kuzeydoğuda Hollanda, doğuda Almanya, güneybatıda Fransa ve güneyde Lüksemburg ile komşudur. Federal bir devlet yapısına sahip olan Belçika'da, Felemenkçe'nin resmî dil olduğu Flaman Bölgesi, Fransızca'nın resmi dil olduğu Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmî dil sıfatını taşıdıkları Brüksel Başkent Bölgesi bulunur. Ayrıca tamamı Valon Bölgesi'nin sınırları içinde kalan ve Almanya'ya komşu Almanca konuşan küçük bir topluluk, Valon bölgesine bağlı olmakla birlikte bazı alanlarda özerkliğe sahiptir ve yaşadıkları bölgede Almanca resmi dildir. Avrupa Birliği'nin ve NATO'nun kurucu üyelerinden olan Belçika, Hollanda ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks devler grubunun üyesidir. 

Belçika' da Konuşulan Diller: 

Belçika'da Felemenkçe, Fransızca ve Almanca resmi dillerdir. Resmi dil, bulunulan bölgeye göre değişir. Valon bölgesinde Fransızca, Flaman bölgesinde Felemenkçe konuşulur. İngilizce ise yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Belçika' nın Para Birimi: 

Euro (EUR / €)

Belçika' nın Nüfusu:

11371928

Belçika' nın Turistik Şehirleri:

Brüksel, Antwerp, Bruges, Gent. 

Belçika' nın Yerel Yemekleri:

Soslu patates kızartmaları, çikolata ve waffle'ları, patatesli midyeleri Belçika mutfağı diyince akla ilk gelen lezzetlerdir. Stoofvlees adı verilen ve patates eşliğinde servis edilen biftekleri, ünlü Belçika biraları eşliğinde tadabilirsiniz. Yemeklerde genelde domuz eti, tavuk ve dana eti kullanılır. Tavşan eti ile pişirilen yemekleri ve yahnileri de meşhurdur. Tarihi ilk Haçlı Seferleri'ne dayanan biraları dünyaca ünlü olup 18 çeşit Belçika birası bulunmaktadır.

Belçika' nın Telefon Kodu:

+32