Uçuş Durumu

Bosna-Hersek Gezi Rehberi

Güneydoğu Avrupa'da yer alan Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ve Adriyatik Denizi'ne sınırı bulunan bir Balkan ülkesidir. Başkenti Saraybosna'dır. Bosna, ülkenin kuzey bölgesine, Hersek ise güney bölgesine verilen isim olup ülke vatandaşları Bosnalı ve Hersekli olarak ikiye ayrılır. Ülke halkı ayrıca etnik olarak Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar olarak da ayrılmaktadır. Eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin altı federe cumhuriyetinden biri olan Bosna-Hersek, bağımsızlığını 1990'lı yıllardaki Yugoslavya'nın çözüldüğü yıllarda kazanmıştır; ancak 1992-1995 yılları arasında aşırı milliyetçi Slobodan Miloşeviç ve onun desteklediği militanların Büyük Sırbistan'ı kurma hayali ile gerçekleştirdiği sistematik katliam 100 binden fazla Boşnak'ın katledilmesine neden oldu. Tüm bu saldırıların izleri başta Saraybosna olmak üzere tüm ülkede binalar ve anıtlar üzerinde halen görülebilmektedir. İç savaşın ardından ülke, Bosna-Hersek Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti olarak siyasi ve ekonomik yapılanması birbirinden farklı iki devletçiğe ayrılmıştır.  

Bosna-Hersek' te Konuşulan Diller: 

Boşnak, Sırp ve Hırvat olmak üzere üç etnik grubun yaşadığı Bosna-Hersek'in resmi dilleri Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça'dır. Bu diller Çekçe ve Slovakça ile pek çok ortak özelliğe sahiptir. İngilizce de oldukça yaygın bir şekilde kullanılır.

Bosna-Hersek' in Para Birimi: 

Marka (BAM / KM)

Bosna-Hersek' in Nüfusu:

3802134

Bosna-Hersek' in Turistik Şehirleri: 

Saraybosna, Mostar.

Bosna-Hersek' in Yerel Yemekleri:

Bosna-Hersek mutfağının en önemli aktörleri ekmekler, sebze ile sotelenen etler ve süt ürünleridir. Tekirdağ köftesine benzeyen Cevapi köftesi; kıymalı , peynirli , patatesli ve ıspanaklı çeşitleri yapılan açma börekler (Burek); tavuk, bamya, havuç, bezelye ve pirinçten yapılan bir çorba olan Begova Çorbası; Klepe makarnası, ülkeye özgü lezzetlerdendir. 

Bosna-Hersek' in Telefon Kodu:

+387