Uçuş Durumu

Brezilya Gezi Rehberi

Güney Amerika'da yer alan Brezilya, Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası ile komşudur. Başkenti Brasília olan ülkenin en büyük şehirleri Sao Paulo ve Rio de Janeiro'dur. Ülke, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı vardır; bu sayede tropik iklime sahiptir. 21 Nisan 1500 yılında Portekizli bir gemici olan Pedro Alvares Cabrol, Hindistan'a vardığını sanarak yanlışlıkla Brezilya topraklarına ayak basmış ve burayı Portekiz krallığı adına işgal ettiğini ilan etmiştir. Bir süre Portekiz'in himayesinde kalan topraklar daha sonra İspanya'nın hakimiyetine girmiştir. Portekiz ve İspanyolların yanı sıra 20. yüzyıla dek ülke topraklarına göç eden Almanlar, İtalyanlar, Polonyalılar, Japonlar Araplar ve Afrika'dan köle ticareti için getirilen Afrikalı siyahlar, etnik ve kültürel açıdan çok çeşitli ve birbiri ile iç içe geçmiş bir toplum yaratmıştır. Latin Amerika’nın en uzun süre krallıkla yönetilen ülkesi Brezilya, 1889'da cumhuriyeti ilan etmiş, günümüzde federal cumhuriyettir. Dünyanın en ünlü festivali Rio Karnavalı'na ev sahipliği yapan Brezilya, samba dansının, futbolun, hareketli sahillerin, yağmur ormanları ile kaplı Amazon Ormanları'nın ve eğlencenin anavatanıdır.

Brezilya' da Konuşulan Diller: 

Brezilya'nın resmi dili Portekizce'dir. Turistik bölgelerde ikinci dil olarak İngilizce ve İspanyolca da konuşulmaktadır. 

Brezilya' nın Para Birimi: 

Real (BRL / $R)

Brezilya' nın Nüfusu:

209567920

Brezilya' nın Turistik Şehirleri:

Rio de Janeiro, Iguacu, Sao Paulo, Recife, Manaus, Bahia, Amazonas.

Brezilya' nın Yerel Yemekleri:

Brezilya mutfağının ana besin maddeleri pirinç ve fasulyedir. Hindistan cevizi sütü, palmiye yağı, bamya, manyok unu ve patates sıklıkla tüketilir. Etler genellikle barbekü şeklinde pişirilir. Yüzyıllar boyu dünyanın çeşitli yerlerinden aldığı göçler ile şekillenen Brezilya mutfağını şeker, sarımsak, zeytinyağı ve sığır eti ile tanıştıranlar Portekizliler'dir. Deniz mahsulleri arasından yengeç, istakoz ve karides sıkça tüketilir. Ülke topraklarına ilk kahve tohumları da Portekizliler tarafından atılmış ve bu girişim Brezilya'yı günümüzde dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri haline getirmiştir. Şeker kamışından çıkan alkolle hazırlanan Cachaça, ülkenin yerel içkisidir. Cachaça ile hazırlanan kokteyllerin en ünlüsü Caipirinha'dır. Brezilya seyahatinizde tatmanız gereken diğer lezzetler ise bir tür soslu balık yemeği olan Moqueca, kızarmış karides ve siyah fasulye köftesi Acarajé,  salçalı domuz, sığır eti ve barbunya fasulyesi ile pişirilen Feijoada, Amazonlar'dan gelen enerji kaynağı Açai meyvesi ile hazırlanan smootie ve içecekler ve brigadeiros çikolatalarıdır. Brezilya'ya özgü kebap restoranları churrascaria'lar da mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

Brezilya' nın Telefon Kodu:

+55