Uçuş Durumu

Bulgaristan Gezi Rehberi

Güneydoğu Avrupa'da, Karadeniz kıyısında bulunan Bulgaristan; kuzeyde Romanya, batıda Sırbistan ve Makedonya Cumhuriyeti, güneyde Yunanistan ve güneydoğuda Türkiye ile komşu bir Balkan ülkesidir. Yüzölçümü olarak Avrupa'nın en büyük 16. ülkesi olan Bulgaristan'ın başkenti ve en büyük şehri Sofya'dır. İlk yerleşimlerin Neolitik Çağ'a dayandığı ülke topraklarında antik çağlarda Traklar, Yunanlar, Romalılar ve 500 yıl boyunca Osmanlılar hüküm sürmüştür. 93 Harbi'nin ardından 1908 yılında Osmanlı'dan ayrılarak bağımsız çarlık olmuştur. I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı, II. Dünya Savaşı'nda ise Almanya ile müttefik olan Bulgaristan her iki savaşta da yenilmiştir. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Georgi Dimitrov önderliğinde sosyalist rejime geçen ülke, Soğuk Savaş döneminde Varşova Paktı'nın üyesi olmuştur. 1990 yılında sosyalist rejimden çıkan Bulgaristan, günümüzde parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. 2007'den beri Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan, NATO ve Avrupa Konseyi'ne de üyedir. Tarihi ve ekonomik açıdan Türkiye ile yakın ilişkileri bulunan ülkede pek çok Türk asıllı Bulgar yaşamaktadır. Coğrafi yapısı sayesinde hem Karadeniz sahillerinde deniz turizmi, hem de dağlık bölgelerde kayak turizmi yapılabilmektedir. Bansko ve Pomporava ülkenin bilinen kayak merkezleridir. Sofya'da bulunan ve Bulgaristan'ın sembolü sayılan Alexsander Nevsky Katedrali ise dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olup Kültür Anıtı listesinde yer alır.

Bulgaristan' da Konuşulan Diller: 

Bulgaristan'ın resmi dili Bulgarca'dır. Balkan dillerinin yanı sıra Türkçe de ülkede konuşulan yabancı diller arasındadır.

Bulgaristan' ın Para Birimi: 

Leva (BGN)

Bulgaristan' ın Nüfusu:

7097796

Bulgaristan' ın Turistik Şehirleri:

Sofya, Plovdiv, Varna, Bansko, Burgaz.

Bulgaristan' ın Yerel Yemekleri:

Hem komşusu olduğu Balkan ve Avrupa ülkelerinin mutfaklarından, hem de yüzyıllar boyu birlikte yaşadığı Osmanlı'dan esinlenerek zenginleşen Bulgar mutfağı, sebze ve meyvenin bolca kullanıldığı, sağlıklı bir mutfaktır. Genellikle haşlama veya fırınlama yöntemi kullanılan yemeklerin yanında salatalar, soğuk meze ve çorbalar servis edilir. Bulgaristan, yoğurdun anavatanı sayılır. Süt ve peynir de bolca tüketilir. Kaşkaval ve sirene dünyaca bilinen yerel peynir çeşitleridir. Tavuktan yapılan pileşka çorbası, kuru fasulyeden yapılan manastirska çorbası, biber ve yumurta ile yapılan chushki byurek böreği, mişmaş ülkenin ünlü yemekleridir. Marmelatlı bir börek çeşidi olan ponichka ve Kişa ise tatmanız gereken hamur işleridir. Bulgar rakısı rakiya ise ülkenin meşhur içkisidir.

Bulgaristan' ın Telefon Kodu:

+359