Çin

Yuan (CNY / ¥) 1382323332
Vize konusunda önemle dikkate alınması gereken hususlar: 

Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye edilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır. Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir. 

Schengen bölgesi ülkeleri  (Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) ve diğer bazı ülkeler 10 yıldan daha eski pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. 

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.TURİSTİK GRUP VİZESİ ALIRKEN PASAPORTUNDA DAHA ÖNCE ÇİN VİZESİ OLMAYANLAR İÇİN EVRAK LİSTESİ(TURA KATILAN MİSAFİRLER İÇİN)
en az altı geçerli ve en az iki adet boş vize sayfası olan pasaport
net olarak okunaklı mümkünse renkli çekilmiş nüfus cüzdan fotokopisi
18 yaşından küçük olup yanlız veya ebeveynlerden birisi ile seyahat eden yolcularımız seyahate katılmayan velisinden muvafakatname gerekmektedir.
2 adet arka fon beyaz fotoğraf (sayfa başındaki örneğe uygun olarak çekilmiş)
vize başvuru formu(sayfa başında)
e devletten alınmış arşiv kaydı yoktur ibareli adli sicil kaydı
SGK lı çalışanlar için sgk işe giriş, İşyerindeki görevi ve Çine seyahat edeceğine dair şirketten NOTER onaylı yazı, e devletten adli sicil kaydı arşiv kaydı yoktur ibareli, işyeri imza sirküleri, son altı ay içerisinde alınmış orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, sayfa başında örnekte olduğu gibi şirketten dilekçe
emekliler için emeklilik dökümü e devletten
şirket sahipleri için e devletten 4b hizmet dökümü
şirket sahipleri için NOTER onaylı Çine seyahat edeceklerine dair yazı , faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküler
PASAPORTUNDA DAHA ÖNCE ALINMIŞ ÇİN VİZESİ OLANLAR İÇİN( IRAK, SURİYE VE PAKİSTAN GİRİŞİ OLMAYANLAR)
E devletten adli sicil kaydı arşiv kaydı yoktur ibareli
çalışanlar için 4a hizmet dökümü e devletten, sgk işe giriş
emekliler için 4b hizmet dökümü e devletten


Ticari vize için gerekli evraklar

Antetli kağıda yazılmış dilekçe.Dilekçe örneği sayfa başında( form 2).örnekte belirtilen dışında yazılan dilekçeler kabul edilmez.
Çin'de ki resmi makamlardan onaylı barkodlu davet mektubu, davet mektubunu gönderen firma faaliyet belgesi ve faaliyet belgesinde ismi geçen yetkililin kimlik fotokopisi ilaveten istenebilir,
Faaliyet belgesi orijinali (son 6 ay içersinde alınmış olmalı.)
ilgili yıla ait Vergi levhası fotokopisi. (şu an 2015 yılına ait olanlar geçerlidir)
2 adet fotoğraf. (sayfa başındaki örneğe uygun olarak çekilmiş)
vize müracaat formu  sayfa başında form 1.
net olarak okunaklı mümkün ise renkli çekilmiş nüfus cüzdan fotokopisi
şirket sahipleri için 4B hizmet dökümü, çalışanlar için 4a hizmet hizmet dökümü
e devletten adli sicil kaydı arşiv kaydı yoktur ibareli
pasaportunda daha önce alınmış Çin vizesi yok ise Seyahat edecek kişi için NOTER den onaylı şirket yazısı
+86