Uçuş Durumu

Danimarka Gezi Rehberi

Kuzey Avrupa'da İskandinavya ülkelerinden biri olan Danimarka'nın güneyinde Almanya, batısında Kuzey Denizi, doğusunda İsveç ve Baltık Denizi bulunur. Dünyanın en büyük adası olan Grönland da dahil olmak üzere, 406 adaya sahip ülkenin sahil şeridinin uzunluğu 7314 km'dir. Ülkenin başkenti Kopenhag, "En Yaşanabilir Şehirler" listesinde en üst sıralarda yer almaktadır. 8.-11. yüzyıllar arasında Vikingler'in hakim olduğu Danimarka toprakları, 980 yılında İskandinavyalı 1. Harald tarafından krallığa dönüştürülmüştür. Almanya'nın Protestan Reformu ve sonrasında Napolyon Savaşları ile sarsılan Danimarka, I. ve II. Dünya Savaşları'nda tarafsız kalsa da büyük zarar görmüştür. Günümüzde mutlak monarşi ile yönetilen Danimarka, NATO'nun kurucu üyelerindendir. 1973'te Avrupa Birliği'ne katılan ülke, gelir eşitliği, yüksek gelir seviyesi ve sosyal devlet olma özellikleri ile dikkat çeker. Topraklarının büyük kısmının deniz seviyesinden 31 metre olan Danimarka'da soğuk kışları ılık yaz ayları takip eder. Bu nedenle Danimarka için en uygun seyahat dönemi yaz aylarıdır. Ülkenin kuzeyi ise kutup iklimi etkisi ile gün ışığının kışın çok kısa, yazın ise uzun görüldüğü bir bölgedir. Danimarka'nın en çok turist çeken bölgelerinden biri Billund'daki Legoland, Lego markasının eğlence merkezidir. Kopenhag'daki Tivoli Bahçeleri de Disneyland eğlence parklarının yapımında esin kaynağı olmuştur.
 

Danimarka' da Konuşulan Diller:

Danimarka'nın resmi dili Danca'dır. İngilizce ise en çok konuşulan yabancı dildir. İngilizce'yi Almanca ve Fransızca izler.
 

Danimarka' nın Para Birimi:

Danimarka Kronu (DKK / kr)
 

Danimarka' nın Nüfusu:

5690750
 

Danimarka' nın Turistik Şehirleri:

Kopenhag, Aalborg.
 

Danimarka' nın Yerel Yemekleri:

Danimarka mutfağı, et, balık ve patates ağırlıklı yemekleri ile bilinse de son yıllarda gelişen Nordik yeme kültürünün de etkisi ile ödüllü restoranlar ve gurme restoranları ile gelişmeye başlamıştır. Deniz mahsulleri oldukça sık tüketilir. Sosis, en sevilen sokak yemeğidir. Kahvaltıların vazgeçilmezi ise reçellerle yoğurulan tatlı bir hamurdan yapılan Wienerbrod'dur. Smørrebrød adı verilen ve Danimarkalıların özellikle öğle yemeklerinde vazgeçilmezi olan açık sandviçler, tereyağı sürülmüş çavdar ekmeği (Rugbrød) üzerine balık veya et dilimleri, peynir, salata ve garnitürle hazırlanır. Kringle çörekleri, bademli keklerle hazırlanan kransekage ve tereyağlı kurabiyeler, Danimarka'nın en meşhur pastane ürünleridir. Dünyaca ünlü Carlsberg biralarının ana vatanı ülkede envai çeşit biranın yanı sıra meyveli şaraplar, patatesten yapılan baharatlı akvavit içkisi, Vikinglerden kalma bal likörü mjød, tatmanız gereken diğer içkilerdir.
 

Danimarka' nın Telefon Kodu:

+45