Uçuş Durumu

Fransa Gezi Rehberi

Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinin başında gelen Fransa; Belçika, Almanya, Monako, İtalya, Andorra, Lüksemburg, İspanya ve İsviçre ile komşu bir Batı Avrupa ülkesidir. Ülke, 1994 yılında Manş Denizi'nin altına açılan bir yeraltı tüneli ile İngiltere'ye bağlanmıştır. Başkent Paris, dünyanın en romantik şehirleri arasında gösterilir. Paris'te bulunan Eiffel Kulesi ülkenin simgesi gibidir. Dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarının yer aldığı müzeleri, dünyaca ünlü restoranları ve kafeleri ile Paris, her mevsim canlı ve ilgi çekicidir. Cote d'Azur adı verilen ülkenin güney sahilleri ise dünya jetset'inin Akdeniz'deki gözde tatil yerlerinin başında gelir. Her yıl düzenlenen film festivali ile ünlü Cannes, lavanta tarlaları ile ünlü Aix-En-Provence'in yanı sıra dünyanın en küçük ülkelerinden Monako Prensliği de Fransız Rivierası içinde yer alır. Fransa ile İtalya arasında doğal bir sınır oluşturan Alp Dağları içindeki Mont Blanc ise kayak tutkunlarının gözde kayak merkezlerine ev sahipliği yapar. Bordeaux ve Burgonya bölgeleri şarapları, Champagne bölgesi ise şampanyaları ile dünyada büyük öneme sahip bölgelerdir. 

M.Ö. 51 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine giren Fransa topraklarında daha sonra Frenkler tarafından Fransa Krallığı kuruldu. Yüzyıl Savaşları ve 16. yüzyıldaki mezhep savaşlarından yara alan krallık, 1789 yılında Fransız Devrimi ile yıkıldı. Ülke tarihinin yanı sıra dünya tarihinde de önemli bir sayfa açan bu olay sonrası kurulan cumhuriyet devleti, dünyanın ilk cumhuriyetlerinden biridir. 1799'da Napolyon Bonapart tarafından yeniden imparatorluğa dönüştürülen Fransa, bir dizi yönetim değişikliğinden sonra tekrar cumhuriyete geçti. Özellikle 17. ve 18. yüzyılda dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından biri olan Fransa'nın halen dünyanın farklı yerlerinde toprakları bulunmaktadır. Yarı başkanlık sistemi ile yönetilen üniter bir devlet olan Fransa, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'in kurucu üyelerindendir. Bunun yanı sıra NATO, G8 ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerindendir.

Fransa' da Konuşulan Diller: 

Fransa'nın resmi dili Fransızca'dır. Pek çok kişi başta İngilizce olmak üzere ikinci bir dil bilmesine rağmen Fransız halkı ana dilini kullanmayı tercih eder.

Fransa' nın Para Birimi: 

Euro (EUR / €)

Fransa' nın Nüfusu:

64668129

Fransa' nın Turistik Şehirleri:

Dünyanın en önemli şehirlerinden Paris; Colmar, Strasbourg gibi masallardan çıkmışa benzeyen köy ve şehirleri ile Alsace bölgesi; Nice, Marsilya, Avignon gibi şehirleri ve Cannes, St. Tropez, Antibes gibi sahil kasabaları ve dağ köyleri ile dünya sosyetesinin gözde tatil bölgesi Cote d'Azur ve Provence bölgesi; Courchevel, Val d'Isere, Chamonix, Megeve gibi kayak merkezlerini kapsayan Fransız Alpleri bölgesi; şarapları ile ünlü Bordeaux bölgesi.

Fransa' nın Yerel Yemekleri:

"Somut Olmayan Kültürel Miras” kabul edilen Fransız mutfağı, tarih boyunca hem diğer ülkelerden etkilenmiş, hem de özel araştırma ve çalışmalar ile geliştirilerek zenginleşmiştir. Fransız mutfağı dendiğinde akla önce peynir ve şarap gelir. Ülke çapında Alsace, Burgonya, Korsika başta olmak üzere 10'a yakın şarap üretim bölgesi vardır. Peynirin ise 1000'den fazla çeşidi üretilmektedir. Bunların arasında Brie, Camembert ve Rokfor en bilinen çeşitlerdir. Şarap ve peynir hem tek başlarına, hem de yemeklerin içinde malzeme olarak sıkça tüketilir. Yemekler baharat yerine özel soslarla lezzetlendirilir. Zeytinin yaygın üretimi olmadığı için tereyağı kullanılır. Bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte kıyı bölgelerinde deniz mahsulleri ve balıklar, iç kesimlerde ise av hayvanları ve sığır etleri tüketilir. Domuz etinin yanı sıra salyangoz, kurbağa gibi hayvanların etleri de Fransız mutfağında kullanılan ürünlerdir. Aksi özellikle belirtilmediği müddetçe etler az pişmiş olarak servis edilir. Château Briand, Beef Bourguignon, Coq au Vin en bilinen et yemeklerindendir. Steak Tartare ise çiğ et yemeğidir. Kaz ciğerinden yapılan bir tür püre olan Foie Gras, aperatif olarak sunulur. Soğan ve et suyundan yapılan ve peynir ile servis edilen Soupe à l’oignon ise geleneksel bir Fransız çorbasıdır. Bir tür sebze yahnisi olan Ratatouille ise filmlere konu olmuş geleneksel bir yemektir. Fransızların tipik sabah kahvaltısı gelenekselleşmiş ve dünyaya yayılmış kruvasan ve kahveden oluşur. Baget ekmekleri de oldukça lezzetlidir. Ton balığı ve yumurta ile hazırlanan Salade Nocoise salatası, çok meşhurdur. Rengarenk makaron'lar, çikolatalı sufleler, creme caramel, krep süzet ve içi çikolata dolgulu Pain au Chocolat pastaları ise Fransız mutfağının dünyaya yayılmış tatlılarından birkaçıdır.

Fransa' nın Telefon Kodu:

+33