Uçuş Durumu

Güney Afrika Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Afrika'nın güneyinin neredeyse yarısını kapsayan Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzeyde Namibya, Botswana ve Zimbabve, kuzeydoğuda Mozambik ve Swaziland ile komşudur. Kıtanın en yoğun nüfusa sahip ülkelerinden olan Güney Afrika Cumhuriyeti'nin yasama, yürütme ve yargı olmak üzere 3 farklı başkenti bulunur. Bunlar sırası ile Cape Town, Pretoria ve Bloemfontein’dir. Bu farklılığın sebeplerinden biri ülkenin üç farklı ülkenin birleşmesinden meydana gelmiş olması olup bu ülkelerin her birinin başkentine farklı bir işlev yüklenmiştir. Güneybatısındaki Atlas Okyanusu ve güneydoğusundaki Hinto Okyanusu sayesinde muhteşem plajlara sahip ülke, zengin bitki çeşitliliği ve yaban hayatı ile kıtanın en çok turist çeken ülkeleri arasındadır. Ülke topraklarına kurulu ulusal parklarda yaban hayat koruma altına alınmıştır. Afrika'nın Beş Büyüğü (Big Five) olarak bilinen Afrika mandası, Afrika leoparı, aslan, Afrika fili ve kara gergedanının yanı sıra antilop çeşitleri, zürafalar, su aygırıları, zebralar, çita ve sırtlanlar da bölgede görülecek yaban hayvanları arasındadır. Ülke genelinde 500'den fazla kuş çeşidinin yanı sıra flamingolar da yaşamaktadır. Kıyı kesimlerdeki adalar ise penguenlere ev sahipliği yapar. Ilıman, tropikal-subtropikal iklimi ile yılın her döneminde ziyaret edilebilecek Güney Afrika Cumhuriyeti'nin mevsimleri güney yarımkürenin en güneyinde olması nedeniyle Türkiye ile zıt olup Türkiye'de kış iken Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yaz mevsimi yaşanır. 

1488’de Bartholomeu Dias’ın Ümit Burnu’nu geçişine kadar Avrupalılar tarafından keşfedilmemiş olan bölge, Ümit Burnu'nun yeni ticari yol olarak önem kazanması ile sömürgecileri çekmeye başladı. Hollanda ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa devletleri tarafından sömürge haline getirilmeye başlayan ülkede siyahilere karşı ırkçılık her geçen gün artmaya başladı. 1920'lerde ise yönetime geçen beyazlar tarafından yasalar ile resmileştirildi. 1980'lere kadar yoğun bir şekilde devam eden, beyaz ırka mensup kişiler haricindeki tüm ırklara hem maddi hem manevi büyük zararlar veren ırkçı politikalar sonucu pek çok siyah yaşamını yitirdi. Siyahların özgürlük savaşının lideri Nelson Mandela'nın 1994'te devlet başkanı seçilmesi sonrasında sömürgecilik ve aphetheid karşıtı politikalar gelişmiş, çokkültürlülük benimsenmiştir. Modern yaşamın yanı sıra geleneksel kabile ve yerli yaşam tarzının izlerinin de görülebileceği Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en önemli şehirleri arasında Cape Town, Johannesburg, Sun City, Durban mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Konuşulan Diller:

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde on bir ulusal dil bulunmakta olup bunlar İngilizce, Afrikaanca, Güney Ndebelece, Güney Sothoca, Kuzey Sothoca, Svatice, Tsongaca, Tswanaca, Vendaca, Xhosaca ve Zuluca'dır. 

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Para Birimi:

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Nüfusu: 63261080

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Turistik Şehirleri: 

Cape Town, Johannesburg, Durban, Sun City.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Telefon Kodu: 

+27

Güney Afrika Randı (ZAR)