Hindistan

Vize konusunda önemle dikkate alınması gereken hususlar: 

Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye edilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır. Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir. 

Schengen bölgesi ülkeleri  (Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) ve diğer bazı ülkeler 10 yıldan daha eski pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. 

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.


GEREKLI BELGELER TURİSTİK

1-      En az altı ya geçerli olan pasaport, (altı aydan az olduğunda kesinlikle kabul etmiyorlar,)

2-      Nüfus müdürlüğünden alınmış ikametgah yada kişi adına kayıtlı fatura (elektrik, telefon, su, vs)

3-      İngilizce olarak yazılmış vize talep yazısı

4-      Kişi başı en az 5.000 TL banka hesap cüzdanı yada kaşeli imzalı hesap ekstresi

5-      Nüfus cüzdan fotokopisi,

6-       Son altı ay içersinde çekilmiş 50 mm x 50 mm ebatlarından arka fonu beyaz 2 adet fotoğraf

7-      Var ise eski pasaportlar

TİCARİ

İngilizce olarak yazılmış şirkette imza yetkisi olan kişilerden tarafından kaşelenip imzalanmış seyehat amacınızı içeren yazı
imza sirküleri
vergi levhası
sicil gazetesi
faaliyet belgesi
6-ssk lı ise ssk işe giriş bildirgesi
son 3 aylık maaş bordrosu
görüşmeye gideceğiniz firmadan adınıza gelmiş davet mektubu(Davet mektubu ile birlikte Hindistandaki firmanın Incorporation certificate belgesi getirilmeli(sicil kayıt no) yada firma antetli kağıdına registration numarasını yazılı olmalı eğer bu şekilde de yok ise davetiye altına Bu firma Hindistana kayıtlıdır ve sicil numarası ........ bu dur şeklinde not düşülmelidir.)
nüfus müdürlüğünden alınmış ikametgah yada isme kayıtlı fatura
müracaatlar şahsen yapılmaktadır.
nüfus cüzdan fotokopisi
vize formu konsolosluk Web sitesinden doldurulmalıdır.http://indianvisaonline.gov.in/visa/indianVisaReg.jsp
şirkete ait banka hesap cüzdanı, hesap dökümü orijinal ıslak imzalı olmalıdır,
var ise eski pasaportlar,
en az altı ay geçerliliği ve vize basılacak boş sayfası olan pasaport
+91
Hindistan Rupisi (INR)