Uçuş Durumu

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa'nın güneybatısında, İber Yarımadası'nda bulunan İspanya'nın güney ve doğusunda Akdeniz'e, kuzeyinde Atlantik Okyanusu, güneyde ise Cebelitarık Boğazı'na kıyıları bulunmaktadır. Komşuları batıda Portekiz, kuzeyde Fransa ve Andora'dır. Akdeniz'de Balear Adaları, Atlantik Okyanusu'nda Kanarya Adaları, Kuzey Afrika'da Ceuta ve Melilla adlı iki özerk şehir de İspanya'nın topraklarına dahildir. Başkenti Madrid'dir. 

İlk yerleşimin M.Ö. 1100 yıllarında Fenikeliler tarafından yapıldığı İspanya topraklarına daha sonra Keltler, Yunanlar ve Kartacalılar yerleşmiştir. Kartacalılar, Romalılar ve Vizigotlar tarafından yönetilen bölgede 711'de Afrika'dan gelen Müslümanlar tarafından Endülüs medeniyeti kuruldu. 8.-10. yüzyıllar arasında Endülüsler'in hakimiyetinde kalan topraklar, 1492'de tamamen Hıristiyanların eline geçti. Kristof Kolomb'un İspanyol hükümdarının maddi desteğiyle Amerika'yı keşfettiği yolculuğun ardından Amerika kıtasındaki yerlileri köleleştirmeleri sonucu, İspanya dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından biri haline geldi. 19. yüzyılın başlarında İspanyolların Amerika'daki bütün sömürgeleri bağımsızlıklarını kazandı. Günümüzde İspanya parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenmiş bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. 1986'dan beri Avrupa Birliği'nin, 1982'den beri NATO'nun bir üyesidir. 

Avrupa'nın en çok turist çeken ülkelerinden biri olan İspanya, Gaudi'nin sıradışı mimari eserleri ile süslü Barselona'dan gurme şehri San Sebastian'a, Endülüs medeniyetinin izlerini sürebileceğiniz Sevilla'dan eğlence adası İbiza'ya her zevke hitap eder. Hem kuzeyde, hem güneyde muhteşem sahillere, sahip ülkenin Rioja ve Ribera del Duero bölgeleri dünyaca ünlü şarap bağlarına, Endülüs bölgesi nefessiz izleyeceğiniz flamenko gösterilerine evsahipliği yapar. Pablo Picasso, Salvador Dalí, Joan Miró gibi sanatçıların yanı sıra Penélope Cruz, Antonio Banderas, Javiar Bardem, Jean Reno gibi oyuncular, Pedro Almadovar, Luis Bunuel gibi usta yönetmenler, José Carreras, Julio Iglesias, Enrique Iglesias, Paco de Lucia, Buika gibi müzisyenler İspanya doğumlu ünlüler arasındadır.

İspanya' da Konuşulan Diller: 

İspanya'nın resmi dili İspanyolca'dır; ancak günlük hayatta özerk bölgelerde farklı diller de konuşulur. Katalonya bölgesinde Katalanca, Bask bölgesinde Baskça, Galiçya bölgesinde Galiçyaca, Balear Adaları'nda Katalanca'nın bir lehçesi olan Mayorka lehçesi konuşulur. Yabancı dil olarak İngilizce ve Fransızca ağırlıklı konuşulan dillerdir.

İspanya' nın Para Birimi: 

Euro (EUR / €)

İspanya' nın Nüfusu:

46064604

İspanya' nın Turistik Şehirleri:

Barselona, Madrid, Valencia, Sevilla, Malaga, Cordoba, Granada, Bilbao, San Sebastian, Cadiz, Toledo, Girona, Balear Adaları'na bağlı Mayorka, İbiza ve Formentera adaları, Kanarya Adaları'na bağlı Tenerife, Fuerteventura ve La Palma adaları. 

İspanya' nın Yerel Yemekleri:

İspanya, hem geniş toprakları sayesinde coğrafi çeşitliliği, hem de tarih boyu aldığı göçler sayesinde çeşitli dünya mutfaklarından esinlenerek zenginleşmiş bir mutfak kültürüne sahiptir. Bölgelere göre özellikleri bulunan İspanyol mutfağı; Bask, Endülüs, Galiçya, Kanarya, Kastilya, Katalonya, Mayorka ve Valensiya olmak üzere sekiz büyük bölgesel mutfaktan oluşmaktadır. Akdeniz mutfağının etkisi görülen İspanyol mutfağının baş malzemesi zeytinyağıdır. Hem yemeklerde hem salatalarda zeytinyağı kullanılır. Diğer Avrupa mutfaklarına göre daha acılı ve çeşnili yemekleri vardır. Günün her saati yenen ve pek çok çeşidi bulunan Tapas, İspanyol mutfağının en meşhur yiyeceğidir. Sıcak ve soğuk mezeler ile hazırlanan ekmek üstü atıştırmalıklar olan Tapa'lar, hem barlarda içki yanına ikram olarak hem de restoranlarda yemek öğünü olarak tüketilir. Bir öğünde farklı çeşitler denemek açısından idealdir. Domuz eti ve domuz sosisi (chorizo) da yemek ve tapa'larda sıkça tüketilir. Özellikle deniz mahsulleri ile yapılan bir pilav çeşidi olan Paella, patates ve soğan ile yapılan İspanyol omleti Tortilla de Patates, yumurta ile servis edilen ekmekli baharatlı bir çorba olan Sopa de Ajo, bölgelere göre ek malzemeleri değişebilen Gazpacho çorbası, kıyma veya deniz mahsulleri dolgulu mayalı hamurdan yapılan Empanada börekleri, Albondigas köfteleri tatmanız gereken diğer İspanyol lezzetleri. Tatlı olarak ise en çok çikolata sosu ve toz şeker ile servis edilen kızarmış hamur tatlısı Churroz yenir. Sangria, Horchata ve Cava en sevilen içkileridir. 

İspanya' nın Telefon Kodu:

+34