Uçuş Durumu

İsviçre Gezi Rehberi

Batı Avrupa'nın en önemli ülkelerinden İsviçre; Almanya, Fransa, İtalya, Avusturya ve Lihtenştayn ile komşudur. Yaklaşık 42 bin kilometrekarelik küçük bir ülke olmasına rağmen dünyanın en zengin ve yaşam kalitesi açısından dünyanın en gelişmiş ülkelerindendir. Ülkenin iki büyük şehri olan Zürih ve Cenevre, dünyanın önemli küresel kentlerinden ve ekonomik merkezlerindendir. 26 kantona ayrılmış ülke, doğrudan demokrasi unsurları da taşıyan parlamenter demokrasi ile yönetilir. Alpler'in kuzey ve güney yamaçları ile Jura Dağları arasındaki İsviçre platosu, nüfusun büyük çoğunluğunun yaşadığı bölgedir. Yüze yakını 4000 metreden yüksek dağları, 1500'e yakın gölü ve nehirleri ile muhteşem bir doğaya sahip İsviçre, kayak turizminin merkezlerindendir. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği üyesidir.

İsviçre'de Konuşulan Diller: 

Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça, İsviçre'nin resmi dilleridir.

İsviçre'nin Para Birimi: 

İsviçre Frangı (CHF)

İsviçre'nin Nüfusu:

8379477

İsviçre'nin Turistik Şehirleri:

Zürih, Cenevre, Basel, Lugano, Lucerne, Bern, Montrö. İsviçre'nin en ünlü kayak merkezleri St. Moritz, Zermatt, Saas-fee, Verbier, Davos'tur.

İsviçre' nin Yerel Yemekleri:

İsviçre mutfağı dendiğinde akıllara tabii ki peynir ve çikolata gelir. Alpler'in temiz doğası sayesinde lezzetini koruyan taze sütle yapılan 450'den fazla peynir çeşidi ile İsviçre tam bir peynir cenneti. Gravyer ve Emmental, bu peynir çeşitlerinin en ünlüleri. Özellikle Alpler civarında yenen fondülerde bu peynir çeşitleri mutlaka yer alır. Ufak portatif ocakların üstüne koyulan tencerelerde eritilen yöresel peynirler, özel çatallar ile küp küp kesilmiş ekmek parçaları batırılarak yenir. Paylaşımlı yenen bir yemek olması sayesinde fondü, hem damağa hitap eder, hem de hoş sohbetlere vesile olur. Peynirin yanı sıra kurutulmuş et ve meyve parçaları batırılan çikolata ile de hazırlanır. Dana jambon, tavuk eti ve peynirle hazırlanan Cordon Bleu, soslu dana eti yemeği Dana Emense, eritilmiş peynirle yapılan raclette, patatesten yapılan rösti de İsviçre mutfağının meşhur yemekleridir. Günün her saati damağınızı tatlandırmak için dünyanın en meşhur çikolatalarının tadına bakmayı unutmayın.

İsviçre' nin Telefon Kodu:

+41