Uçuş Durumu

Kanada Gezi Rehberi

Kuzey Amerika kıtasında yer alan ve Büyük Okyanus ile Kuzey Arktic Denizi arasında 9.98 milyon kilometrekarelik alana yayılan Kanada, dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri ile arasındaki sınır, dünyanın en uzun kara sınırı olan Kanada'da, kuzeydeki buzul ve ormanlık arazinin fazla olması nedeniyle nüfusun büyük kısmı güneyde yaşamaktadır. Binlerce yıl öncesinde Aborjinlerin yaşadığı topraklara 17. yüzyıl sonlarında İngiliz ve Fransız kolonilerin başlattığı göç ile Avrupa'dan göç almaya başlamıştır. Günümüzde de dünyanın en yoğun göç alan ülkerinden biri olan Kanada'nın kültüründe halen İngiliz ve Fransız etkisi görülür. Ülkenin çok kültürlü yapısı özgürlükçü ve eşitlikçi bir yaşam biçimini beraberinde getirmiş; farklı etnik ve dinsel kökenden halk Kanadalı kimliği altında birleşmiştir. Güçlü ekonomisi ve sosyal devlet anlayışı ile Kanada, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir.
 
Kanada'nın başkenti Ottawa, en büyük kenti ise Toronto'dur. Ülke anayasal monarşi ile yönetilir. 10 eyalete (Britanya Kolumbiyası, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Ontario, Québec, New Brunswick, Prens Edward Adası, Yeni İskoçya ve Newfoundland & Labrador) ve 3 bölgeye (Yukon, Kuzeybatı Toprakları, Nunavut) ayrılmıştır. 
 
Ontario:  Kanada'nın en kalabalık ve ikinci en büyük eyaletidir. Başkenti, aynı zamanda ülkenin en kalabalık kenti olan Toronto'dur. Federal başkent olan Ottawa da, Ontario eyâletinde yer almaktadır.
Québec: Başkenti Québec City, en büyük kenti Montreal'dir.
Britanya Kolumbiyası (British Columbia): Başkanti Victoria, en büyük kenti Vancouver'dır.
Alberta: Başkenti Edmonton, en büyük kenti Calgary'dir.
 
Kanada'da kışlar oldukça sert geçse de özellikle güney kesimlerde yaz ayları bir o kadar sıcak geçer. Ülkenin kuzey kesimlerinde kutup iklimi görülürken sahil kesimi olan Britanya Kolumbiyası eyaletinde ılıman iklim hakimdir. Yaz mevsimi kısa sürse de güney kesimlerde sıcaklıklar 40 derecelerin üzerine çıkabilir. 

Kanada' da Konuşulan Diller: 

İngilizce ve Fransızca, Kanada'nın resmi dillerdir. Tüm Kanada vatandaşları bu iki dilden tercih ettiklerini konuşabilir ve resmi hizmeti diledikleri dilde alabilir. Halkın büyük çoğunluğu Kanada İngilizcesi konuşsa da Fransızca'nın en yoğun kullanıldığı yerler, Quebec, Ontario, New Brunswick ve güney Manitoba'dır. 

Kanada' nın Para Birimi: 

Kanada Doları (CAD / R$ -C$)

Kanada' nın Nüfusu:

36286378

Kanada' nın Turistik Şehirleri:

Toronto, Vancouver, Montreal, Quebec City, Ottawa, Calgary, Victoria.

Kanada' nın Yerel Yemekleri:

Kanada mutfağı, özgün ve zengin bir mutfak olmaktan çok ülkenin çokkültürlü yapısını yansıtan çeşitliliğe sahip bir mutfaktır. Ülkede yaşayan göçmenlerin kendi mutfak kültürlerinden esinlenerek geliştirdiği Kanada mutfağında Avrupa ve Asya mutfaklarının yanı sıra Kanada yerlilerinin mutfak geleneğinden izler de görülür. Kahvaltılarda reçel olarak, waffle ve tatlılara ise şerbet olarak kullanılan akçaağaç şurubu ("maple syrup") ülkenin geleneksel ürünüdür. Av etlerinin yanı sıra somon, morina balığı, turna balığı gibi balıklar, cheddar peyniri sık tüketilir. Çin, İspanyol, Fransız mutfakları oldukça popülerdir. 

Kanada' nın Telefon Kodu:

+1