Uçuş Durumu

Macaristan Gezi Rehberi

Orta Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden Macaristan, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya, güneyde Sırbistan, batıda Slovenya, güneybatıda Hırvatistan, kuzeybatıda Avusturya ve kuzeydoğuda Ukrayna ile komşudur. Muhteşem doğası ve çok iyi korunmuş tarihî ve kültürel mirası sayesinde tam bir turizm cenneti olan Macaristan'da Ortaçağ'dan kalma yapıları ile Budapeşte, Aggtelek Milli Parkı’ndaki mağaralar, batıdaki Pannonhalma Manastırı gibi 8 yer UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Balaton Gölü ve civarı da mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasındadır. Macaristan, yüzyıllar boyu çok iyi korunmuş şatoları ile de dikkat çeker. Macaristan'ın baştan başa ikiye bölen Tuna Nehri ve Tisza Nehri, ülkenin hem coğrafi yapısını hem de yerleşimi belirlemiştir. Ilıman karasal iklime sahip ülkede yazın 39 derecelere kadar çıkabilen hava sıcaklıkları kışın -20 dereceye kadar düşer. Bu nedenle Macaristan'a seyahat etmek için en ideal mevsim ilkbahar ve yaz aylarıdır. 

Kökeni 9. yüzyılda göçebe topluluklara dayanan Macaristan'da 150 yıl boyunca Osmanlı hüküm sürmüştür. Fransız İhtimali'nin ardından bu bölgede hakimiyet kuran Avusturya - Macaristan birliği, I. Dünya Savaşı'nın ardından dağıldı. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ile birlik olan Macaristan, bunun ardından Sovyet Rusyası tarafından ele geçirildi ve 1947 ile 1989 yılları arasında komünist yönetimi benimsedi. Macaristan'da cumhuriyet ancak 1989'da ilan edilebildi. Macaristan, OECD, NATO, AB, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir.

Macaristan'da Konuşulan Diller:

Macarca, Macaristan'ın resmi dilidir. Yabancı dil olarak ise İngilizce ve Almanca konuşulur.

Macaristan'ın Para Birimi: 

Macar Forinti (HUF)

Macaristan'ın Nüfusu:

9821318

Macaristan'ın Turistik Şehirleri:

Budapeşte, Esztergom.

Macaristan'ın Yerel Yemekleri:

Gulaş, sığır et, sebzeler, paprika ve baharatlar eklenerek sirke veya şarapla pişirilen çok meşhur bir yemektir. Pirinç ve lahana ile yapılan Csango Gulaşı, domuz etinden yapılan Likocsi Gulaşı, lahana ve ekşi kremalı Szekely Gulaşı ve koyun eti ve kırmızı şarapla yapılan Birkagulaş, geleneksel Gulaş yemeğinin farklı versiyonlarından birkaçıdır. Kapuska, etli güveç, kıymalı lahana sarması, şnitzel Macar mufağında da karşımıza çıkabilecek yaygın yemeklerdendir. Paprikanın hemen hemen her yemeğe koyulduğu Macar mutfağının diğer bilinen yemekleri, Fözelek adı verilen bir sebze güveci, gulaşın bol paprikalı versiyonu Pörkölt, paprikalı balık çorbası Halaszle'dir. Kaz eti de sıkça tüketilir. İçki olarak ise en çok yerel şaraplar, Palinka adı verilen meyveli konyaklar ve yerel biralar içilir.

Ülke Telefon Kodu:

+36