Uçuş Durumu

Mauritius Gezi Rehberi

Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi olan Mauritius, Madagaskar'ın doğusunda Hint Okyanusu'nun güneybatı kısmında yer almaktadır. Ülkenin başkenti Port Louis'dir. Fransa ve İngiltere'nin sömürgesi olan adada halen özellikle Fransızların etkisi görülmektedir. 15. yüzyılda Arapların keşfettiği adaya 16. yy’da Portekizliler, 17. yy’da Hollandalılar, 18. yy’da Fransızlar ve 19. yy’da ise İngilizler hakim olmaya çalışıyor. Tüm bu sömürgeci ülkelerin asıl hedefi, adayı Hindistan'a geçişte bir ara durak olarak kullanmak. Bu stratejik konumu nedeniyle de o dönemde Mauritius'a “Hint Okyanusu’nun anahtarı ve yıldızı” adı veriliyor. 1968’den bu yana cumhuriyetle yönetilen ülke, din, dil ve ırk farklılıklarına birbiri ile uyum içinde yaşamaya çabalayan Mauritiusluların ana vatanı. Koruma altındaki mercan resifleri, uzaktan bembeyaz köpükler gibi gözüken ada kıyıları, rengarenk balıklarla dolu denizaltı, Mauritius'u bölgenin gözde tatil destinasyonlarından biri yapıyor. Hindistan cevizi, mango, papaya, ananas ve muz gibi meyve ağaçlarının yanı sıra bambu ağaçları, şeker kamışı plantasyonları, muhteşem kokulu beyaz ve sarı renkli frangipani çiçeği, pembe güvercin ve gri papağan türleri, adanın muhteşem doğasını yansıtıyor. Alize rüzgarları sayesinde yılın her mevsimi nemli ve daima sıcak olan Mauritius'u ziyaret etmek için en uygun dönem Mayıs-Kasım ayları arasında kalan dönemdir. Ocak-Şubat ayları, tropik fırtına ve kasırgalar dönemidir. Temmuz-Ağustos ise sıcaklığın 23 derecelere düştüğü kış aylarıdır. 

Mauritius'ta Konuşulan Diller:

Mauritius'un resmi bir dili yoktur. Resmi kurumlarda Fransızca ve İngilizce konuşulurken eğitim de bu dillerde verilmektedir. Mauritius halkının büyük çoğunluğu, Afrika dilleri ile Fransızca'nın karması Mauritian Creole dilini konuşur. 

Mauritius'un Para Birimi: 

Mauritius Rupisi (MUR)

Mauritius'un Nüfusu:

1277459

Mauritius' un Turistik Şehirleri:

Port Louis.

Mauritius' un Yerel Yemekleri:

Egzotik meyveler, sebzeler ve deniz mahsullerinden oluşan Mauritius mutfağı, Fransa, Hindistan, Çin ve Afrika mutfaklarından etkilenmiştir. Adadaki şef restoranlarında Fransız mutfağı ağırlıklı yemekler sunulurken yerel halkın gittiği kafe ve restoranlarda daha çok Hint ve Afrika mutfağından esinlenerek yapılan yerel yemekler sunuluyor. Ada ülkesi olması nedeniyle kırmızı et ve kümes hayvanlarının kullanılmadığı yemekler deniz mahsulleri ile hazırlanıyor. Neredeyse tüm yemeklere acı soslar ve bol baharat ekleniyor. Ülkeye özgü bir acı sos olan Mazavaroo, acı sevenlerin denemesi gereken bir sos. Capati adı verilen Hint usulü bir dürüm ekmeği ile yenen bol baharatlı Hint yemekleri (dholl puri), salatası yapılan palmiye kalbi, Çin usulü sebzeli pilav, meyve turşuları ve acılı kekler deneyebileceğiniz diğer popüler yiyeceklerdir. Mauritius'ta olmanın keyfine asıl deniz kenarında sıcaktan bunaldığınızda taptaze ananasları tattığınızda veya nefis hindistancevizi sularını içtiğinizde varacaksınız. Vanilya cenneti Mauritius'un tropik meyveli dondurma ve tatlılarının lezzetini de unutamayacaksınız. Dilerseniz adanın meşhur romları ile hazırlanan kokteyllerden de tadabilirsiniz.

Mauritius'unTelefon Kodu:

+230