Uçuş Durumu

Meksika Gezi Rehberi

Kuzey Amerika'nın güneyinde yer alan Meksika, kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri, güneydoğuda Guatemala ve Belize ile komşudur. Ülke batıda Atlas Okyanusu, güneydoğuda Karayip Denizi ve doğuda Meksika Körfezi ile çevrilidir. 2 milyon kilometrekareye yakın yüzölçümü ile Amerika kıtasının 6., dünyanın ise 14. en büyük ülkesidir. Ülkenin başkenti Meksiko; diğer büyük şehirleri ise Guadalajara, Monterrey, Puebla, Toluca, Tijuana ve León'dur.
 
Başta Aztekler ve Mayalar olmak üzere insanlığın en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapan Meksika toprakları 1519'da İspanyol İmparatorluğu tarafından kolonileştirilmiş; üçyüz yıl aradan sonra Meksika adı ile bağımsızlığını ilan etmiştir. Ardından Amerika, Fransa gibi ülkeler ile yaptığı savaşlar, ekonomik ve siyasi çöküşler yaşamış, 2 imparatorluk ve bir diktatörlük rejimi tarafından yönetilmiştir. 1910 Meksika Devrimi'nin ardından diktatörlük rejimi yıkılmış ve 1917'de kabul edilen anayasa ile bugünkü yönetim şekli olan anayasal cumhuriyete geçiş yapılmıştır. Ressam Frida Kahlo ve Diego Rivera, oyuncu Salma Hayek ve Gael Garcia Bernal, yazar Carlos Fuentes ve Octavio Paz, yönetmen Luis Bunuel ve Alfonso Cuarón, dünyaca ünlü Meksikalılar arasındadır. 
 
Kuzeydeki Aztek kalıntıları, Maya Piramitleri gibi tarihi kalıntıları; Karayip Denizi'ne uzanan bembeyaz kumlu sahilleri; UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan 30'dan fazla değeri; Diego Rivera ve Frida Kahlo gibi sanatçıların bıraktığı eserleri görebileceğiniz müze ve yapıları ile Meksika her mevsim dünyanın en çok turist çeken ülkelerinin başında gelir. 

Meksika'da Konuşulan Diller:

Federal anlamda resmi dil olmasa da en çok konuşulan dil İspanyolca'dır.

Meksika Para Birimi:

Meksika Pesosu (MXN)

Meksika'nın Nüfusu:

128632004

Meksika'nın Turistik Şehirleri:

Mexico City, Chichén Itzá, Cancun, Playa del Carmen, Tulum, Puerto Vallarta, Mérida, Oaxaca, Cozumel adası.

Meksika'nın Yerel Yemekleri:

Meksika mutfağı diyince akla gelen ilk özellik kuşkusuz acı ve bol baharattır. "Chilli" (çili) denen acı biberin ana vatanı Meksika'dır. Genellikle sosların içine konan çili biber, bazı yemeklerde ana malzeme olarak da kullanılır. Et ağırlıklı yemekler tercih edilir. Meksika'da günün ana öğünü öğle yemeğidir. Genellikle çorba, pilav veya makarna, et yemeği ve tatlı ile zengin bir öğündür. Akşamları ise atıştırmalık ile geçiştirilir. Salsa sos, peynir sosu ve tortilla ekmekleri Meksika yemeklerinin vazgeçilmez malzemeleridir. Tortilla ekmekleri arasında et, ekşi krema, salsa sosu ve guakamole ile hazırlanan Quesadilla, döküm tavalarda kırmızı veya beyaz etle yapılan Fajita, etli tortilla dürümlerinin peynirle birlikte fırınlanması ile hazırlanan Enchilada, içine pilav da koyulan etli dürüm Burrito, tortillalı Meksika Çorbası, kırmızı fasulyeli Chili Con Carne yemeği, avokado ile yapılan Guacamole sosu, günümüzde en bilinen Meksika yemekleri arasındadır. Sanılanın aksine mısır cipsi gibi hazırlanan taco'ların üstüne kıyma ve peynir sosu koyularak hazırlanan Nachos ise Meksika değil, bir zamanlar Meksikalıların yaşadığı Teksas'tan çıkan bir Tex-Mex yemeğidir ve Meksika'da yaygın değildir. Tatlı olarak ise şekere bulanmış kızamış hamurların çikolata sosuna batırılarak yendiği Churros, kağıt helva ile yenen ve üstü kızartılmış tatlı keçi sütünden yapılan Cajeta, hindistan cevizi şekeri Cocada, fıstıklı Palanquetas barları tercih edilir. İçecek olarak ise tekila, Azteklerden kalma Pulque içkisi, Corona biraları Meksika'nın en popüler içecekleridir. 

Meksika'nın Telefon Kodu:

+52