Uçuş Durumu

Portekiz Gezi Rehberi

Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan Portekiz, Avrupa Kıtası'nın en batısındaki ülkedir. Kuzeyinde ve doğusunda İspanya, güneyinde ve batısıdan Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Atlas Okyanusu'nda bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in birer parçasıdır. Başta  Fenikeliler, Yunanlar, Romalılar, Cermenler ve Endülüs Emevileri olmak üzere pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü Portekiz toprakları, 15. ve 16. yüzyılda Portekiz İmparatorluğu'nun dünyanın en büyük imparatorluklarından biri haline geldiği dönemde, Portekizli kaşiflerin dünyayı keşfe çıktıkları yer haline gelmişti. Bugün Keşifler Çağı olarak adlandırılan bu dönemde, Portekiz kralı II. João'nın emri ile Hindistan'ı keşfetmek amacıyla yola çıkan denizci Bartolomeu Dias Afrika kıtasının güney ucu olan Ümit Burnu'nu, Vasco de Gama ise Brezilya'yı keşfetmiştir. Bu sayede Portekiz'in sömürgeleri bu kıtalara yayılmıştır. 20. yüzyılda imparatorluğun sona ermesiyle Avrupa'ya dönen Portekiz, günümüzde demokratik bir cumhuriyet devleti olup Avrupa Birliği ve NATO üyesidir. Başkenti Lizbon'dur. Yedi tepeli tarihi şehri Lizbon, kimilerince İstanbul'a benzetilir. Daracık sokakları tırmanan tramvayları, el işi çinilerle süslü tarihi binaları, akşamları sokaklarda yankılanan Fado müziği ile büyülü bir şehirdir. Duoro Nehri kenarındaki Porto ise şarapları ile ünlüdür. Yumuşak Akdeniz ikliminin hakim olduğu Portekiz'in ufak sahil kasabaları da deniz tatili için tercih edilebilir.

Portekiz'de Konuşulan Diller:

Portekiz'in resmi dili Portekizce'dir. İki dilin benzerliği sayesinde Portekiz halkının bir kısmı İspanyolca anlayabilir ve konuşabilir. Ülkede konuşulan diğer yabancı dil ise İngilizce'dir.

Portekiz'in Para Birimi: 

Euro (EUR / €)

Portekiz'in Nüfusu:

10304434

Portekiz'in Turistik Şehirleri:

Lizbon, Porto, Cascais, Evora, Sintra, Fatima, Madeira Adası.

Portekiz'in Yerel Yemekleri:

Başta komşusu İspanya ve Güney Amerika ve Afrika'daki sömürgeleri yerli halklar olmak üzere pek çok ülkenin mutfak kültüründen esinlenen Portekiz mutfağı, bol malzemeli ve doyurucu yemeklerden oluşur. Pirinç, patates, ekmek, et, deniz ürünleri ve balığın ağırlıklı kullanıldığı yemeklerde kimi zaman balık ve et birlikte kullanılabilir. En sık tüketilen deniz mahsullerinden morina balığından yapılan ve "bacalhau" adı verilen yüzlerce yemeğin arasında Pastéis de Bacalhau, Bacalhau à Brás ve Bacalhau à Gomes de Sá en popülerleridir. Diğer balık yemekleri arasında ızgara sardalya ve Caldeirada sayılabilir. Geleneksel yöntemlerle yapılan pasta ve hamur işleri, Portekiz mutfağının en önemli unsurlarındandır. Pasteis de Belem denen Belem turtası, kızamış milföy hamuru içine özel krema doldurularak yapılan dünyaca ünlü bir tatlıdır. Öyle ki bu turtayı ilk yapan pastanede bu muhteşem lezzeti tatmak isteyenler her gün uzun kuyruklar oluşturur. Başta Vinho Verde olmak üzere pek çok şarap markası ile dünyada önemli bir yere sahip Portekiz'e gittiğinizde şarap bağlarını gezmeli ve meşhur şarapları tatmalısınız.

Portekiz'in Telefon Kodu:

+351