Suudi Arabistan

Riyal (SAR)
32157974
Vize konusunda önemle dikkate alınması gereken hususlar: 

Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye edilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır. Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir. 

Schengen bölgesi ülkeleri  (Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) ve diğer bazı ülkeler 10 yıldan daha eski pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. 

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.

GEREKLİ BELGELER(TİCARİ)

İŞ ZİYARETİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR (ELEKTRONIK DAVETİYE)
Davetiye Fotokopisi (Arabistan)
Şehadetname (Davetiye Gönderen Arap Şirketinin Ticari Sicil Belgesi rakam-ı sicil) (Arabistan)  
Davetiyeyi gönderen Arabistan firması ile Türkiye'de çalıştığı firma veya işçi arasında yapılan geçici iş
Sözleşmesi fotokopisi Suudi Arabistan Ticaret odasından onaylı olmalıdır. (Arabistan)
Pasaport Aslı (1 yıl sureli ve karşılıklı 2 boş sayfası olacak.)
Pasaport renkli fotokopisi (A4 Formatında ve 1 adet resim pasaport fotokopisi üzerine tutturulacaktır)
2 adet fotoğraf (Biyometrik zemın beyaz 4x6 ebatlarında olacaktır)
Vize Başvuru Formu ( Form bilgisayarda doldurulacaktır.Başvuru sahibi tarafından imzalanacak ve kurumu tarafından kaşelenecektir.
Şirket Antetli kağıdına S.Arabistan İstanbul Konsolosluğuna hitaben dilekçe ingilizce olarak yazılacak. Dilekçedeki ünvanla davetiyedeki ünvan örtüşmelidir. (İstanbul dışında faaliyet gösteren firmalar dilekçelerini bağlı bulundukları il Valiliğinden ve Ticaret odasından onaylatacaklar sonrasında aynı dilekçenin İstanbul İl valiliğinden onaylatılması gereklidir. İstanbul içerisinde faaliyet gösteren Şirketler dilekçelerini İstanbul Ticaret Odasına onaylatmaları yeterlidir.
Şirket evrakları ( ticaret veya sanayi odasından İngilizce alınmış faaliyet belgesi aslı, sicil gazetesi fotokopisi , imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası fotokopisi
Çalışanlar için işe giriş bildirgesi ve 4 aylık maaş bordrosu ( Şirket tarafından kaşeli olacak)
Mühendisler diplomalarının (Noter Tasdiklİ orjinal) başvuruda bulundurmak zorundadır.
Diplomaları olmayan Teknisyenler için Şirketleri Antetli kağıtlarına 2 yıllık tecrübe yazısı yazmaları gereklidir.
Kimlik fotokopisi renkli (A4 formatında olacaktır)
NOT: Yabancı Uyruklu kişiler başvuru anında ikame aslı + fotokopisini bulundurmak zorundadırlar.
+966