Uçuş Durumu

Yunanistan Gezi Rehberi

Resmi adı Helen Cumhuriyeti olan Yunanistan, Avrupa'nın güneydoğusunda; Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarının kesiştiği noktada yer alır. Kuzeyinda Makedonya Cumhuriyeti ve Bulgaristan, kuzeybatısında Arnavutluk, kuzeydoğusunda ise Türkiye ile komşudur. Başkenti ve en büyük şehri Atina'dır. İkinci en büyük şehri Selanik, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğum yeri olup halen evi müze olarak ziyarete açıktır. Doğusunda Ege Denizi, batısında İyonya Denizi, güneyinde Akdeniz ile çevrelenen Yunanistan, 13.676 km'lik sahil şeridine ve yaklaşık 6.000 ada ve adacığa sahiptir. Bu adaların yalnızca 227 tanesinde yerleşim vardır. 
 
İlk insan izlerinin Yontma Taş Devri'nden kaldığı Yunanistan topraklarında, M.Ö. 756 ile M.Ö. 146 yılları arasında hüküm süren Antik Yunan döneminde kurulan ilk şehir devletleri ("polis") demokrasinin temellerinin atıldığı yerlerdir. Antik Yunan'da yaşamış filozoflar Aristo, Eflatun, Sokrates; tarihçi Herodot; tıp alimi Hipokrates ve komedya yazarı Aristofanes Batı uygarlığına yön veren önemli isimlerdir. Antik Yunan şehir devletlerini yönetimi altında birleştirip Pers İmparatorluğu'nu ele geçirerek Antik Yunan uygarlığının Doğu'da Hindistan'a kadar yayılarak tarihin en büyük uygarlıklardan biri seviyesine gelmesini sağlayan Makedonya kralı Büyük İskender de tarihin en büyük imparatorlarından biridir. Çoktanrılı dinlere inanılan Antik Yunan'dan çıkan Yunan mitolojisi, edebiyattan güzel sanatlara, gösteri sanatlarından mimariye tüm sanat dallarında yüzyıllardır etkisini sürdürmektedir. İnanışa göre Zeus, Afrodit, Apollon gibi Yunan tanrılarının yaşadığı Olimpos Dağı, Yunanistan'ın en yüksek dağıdır. Adını bu dağdan alan Olimpiyat Oyunları da ilk kez Antik Yunan'da oynanmıştır. Antik Yunan'ın ardından Roma ve Bizans İmparatorlukları'nın hüküm sürdüğü topraklar, 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girmiş ve 300 yıl Osmanlı yönetiminde kalmıştır. 1830 yılında bağımsızlığını ilan eden Yunanistan, parlamenter demokrasi ile yönetilir. Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, OECD, Dünya Ticaret Örgütü ve NATO üyesi olan Yunanistan, Birleşmiş Milletler'in bir kurucu üyesidir.
 
Dünyanın en çok turist çeken bölgelerinden olan Yunan Adaları, Ege ve Akdeniz'in berrak sularında farklı konseptlerde tatil yapma imkanı sunuyor. Eğlence adası Mykonos, muhteşem günbatımları ile ünlü Santorini, Akdeniz'in 5. en büyük adası Girit, Mamma Mia filmi ile ünlünen Skopelos gibi turistik adaların yanı sıra yerel Yunan yaşamını yansıtan, irili ufaklı pek çok ada bulunuyor. Yunan Adaları; İyon Adaları, 12 Ada (Dodecanese), Girit, Kuzeydoğu Ege Adaları, Sporades, Argosaronik, Kiklades ve Evia olmak üzere 8 coğrafi gruba ayrılır. Yunanistan ile İtalya arasında kalan İyon Denizi'nde yer alan İyon Adaları'nın en bilinenleri Zakintos, İthaka, Korfu, Kefalonya; 12 Ada (Dodekanisi) adalarının en bilinenleri Astipalea, Kalimnos, Kastelorizo (Meis), Kos, Lipsi, Leros, Patmos, Rodos, Simi, Tilos ve Halki adası; Kuzeydoğu Ege Adalarının en bilinenleri Thasos, İkaria, Lesvos (Midilli), Limnos, Samos ve Chios (Sakız); Sporades Adaları'nın başlıca adaları Skiathos ve Skopelos; Kiklades Adaları'nın en bilinenleri ise Mykonos, Naxos, Paros ve Santorini'dir. Girit ise, Chania (Hanya), Heraklion, Rethymno ve Lasithi olmak üzere 4 kente sahip olup Yunanistan'ın en büyük adasıdır. 

Yunanistan'da Konuşulan Diller:

Yunanistan'ın resmi dili Yunanca'dır. Turistik bölgelerde İngilizce en yaygın olarak kullanılan dildir. Bölgelere göre azınlıkların bulunduğu yerlerde  Türkçe, Arnavutça, Ladino, Bulgarca, Makedonca konuşan kişiler de vardır.

Yunanistan'ın Para Birimi: 

Euro (EUR / €)

Yunanistan Nüfusu

10919459

Yunanistan'ın Turistik Şehirleri:

Atina, Selanik, Kavala, İskeçe. En turistik Yunan Adaları ise Mikanos, Santorini, Girit, Rodos, Kos, Korfu, Zakynthos, Midilli, Sakız, Samos, Thassos (Taşoz), Naxos, Patmos, Paros'tur.

Yunanistan'ın Yerel Yemekleri:

Akdeniz mutfağının tipik özelliklerini taşıyan Yunan mutfağı, ortak tarihimiz ve kültürümüz nedeniyle Türk mutfağı ile pek çok benzerlik taşır. Bölgeye göre deniz ürünleri veya et ile birlikte kullanılan mevsim sebzeleri ve otlar, bol zeytinyağı ile pişirilir. Hem yemeklerde, hem de salatalarda yörenin zeytinlerinden üretilen zeytinyağı kullanılır. Adalarda balıklar ve deniz canlıları ızgara veya güveç olarak pişirilir. Deniz mahsulleri Türkiye'ye oranla oldukça bol ve düşük fiyatlıdır. Domates, soğan, Yunan beyaz peyniri feta ve zeytinyağı ile hazırlanan meşhur Yunan salatası, sofraların vazgeçilmezidir. Souvlaki adı verilen ızgara çöp şiş; Yunan döneri Gyros, meşhur sokak yemekleri iken, kıyma, patates, patlıcan ve beşamel sosla hazırlanan ve lazanyayı anımsatan Moussaka; soslu bir köfte yemeği olan Soutzoukakia; koyu kıvanlı cacık Tzatziki; üstüne bal ve susam dökülmüş kızarmış feta peyniri Feta Me Meli, Yunanistan seyahatinizde tadacağınız en popüler Yunan lezzetlerinden. Yunanistan'ın milli içkisi Uzo rakıya, Yunan kahvesi ise türk kahvesine oldukça benzemektedir; ancak hem hazırlanış, hem de tüketiliş biçimleri açısından aralarında farklar vardır. Yunanistan'da büyükten küçüğe herkesin içtiği bir diğer içecek de Frappe'dir. Biraz soğuk süt ve frappe kahvesinin köpürtülüp su ve bol buz ile karıştırılması ile hazırlanan frappe, özellikle sıcak yaz günlerinde Yunanlıların gün boyu yavaş yavaş tükettiği bir içecektir. 

Yunanistan Telefon Kodu:

+30