Maldivler Hakkında

2.08.2017
Maldivler Hakkında

Hint Okyanusu'nda rengarenk mercanlar ile çevrili, 1192 adadan oluşan Maldivler, gerçek bir su ülkesi... Öyle ki, toplam ülke yüzölçümünün sadece %4’ü kara, geri kalanı ise mercan deniz, kayalıklar, lagünlerden oluşuyor... Ayrıca Maldivler, yükseklikleri 2.5 metreyi aşmayan adaları ile dünyanın en alçak ülkesi.  850 km boyunca uzanan 26 mercan takımadasında yer alan 1192 adadan, sadece 202 ada üzerinde yerleşim var. Dhagathi ve Himmafushi balıkçı adaları haricindeki adalarda ise yaşam, turizm amacı ile otel ve resortlara gelen turistler için kurgulanmış. Doğal lagünlerle çevrili bu küçük adaların her birinde sadece tek bir otel yer alıyor. Bu lagünler, adaları şiddetli rüzgarlardan ve dalgalardan koruduğu gibi aynı zamanda da turkuaz sularıyla bir cennet görüntüsü sağlıyor.

Male havalimanına indikten sonra konaklayacağınız adaya gitmek ise başlı başına bir macera. İster küçük uçaklar ile olsun, ister sürat teknesi ile, yolculuğunuz sırasında, lacivert denizin üzerinde birden bire beliriveren turkuaz ve yeşim renkli lagünler, palmiyeler ve bembeyaz kumsallar bezenmiş adacıklar, insanı kendine hayran bırakıyor.

Maldivler’e ilk ulaştığınızda, ana kıtadan ve medeniyetten uzak, sonsuz denizin ortasındaki bu ufacık ve ıssız tropik adada, günlerce ne yapacağınızı merak ediyorsunuz, ve içinizi ‘ya sıkılırsam’ diye bir endişe kaplıyor. Ancak şehrin tüm koşuşturma ve karmaşasından uzaklaşmak, email, sms, telefon ve medya bombardımanından arınmak, yalınayak kalmak, bir hafta için de olsa durmak, ruhunuza öyle iyi geliyor ki, resmen pillerinizi şarj etmişsiniz gibi dinçleşiyorsunuz. Hele dolunayda size eşlik eden gölgeniz ile, parıl parıl parlayan bembeyaz kumsallarda yürüyüş yaparken, sürreal bir dünyada olduğunuzu hissediyorsunuz.

Sabah suyun içinde uyanmak, mis gibi deniz kokan meltemi içinize çekmek, gün boyu suyla bütünleşmek, deniz altının ve gökyüzünün gün içerisinde aldığı sonsuz şekillere, renk oyunlarına şahit olmak, doğanın ihtişamını hatırlamanızı ve varlığına şükretmenizi sağlıyor. Birbirinin aynı gibi gözüken günlerin, suyun altındaki rengarenk yaşamı hiç sıkılmadan izleyerek nasıl da akıp gittiğine inanmıyorsunuz. Kısacası, turkuaz suların altında mercan kayalıklarında açmış binbir şekilli su altı bitkileri ve rengarenk balıklar ile kutsanmış bu ülke, deniz altı tutkunları için biçilmiş bir kaftan. Maldivler’de deniz o kadar ılık ve davetkar ki sabah duşunuzu lagüne dalarak yapmak ve tüm gün boyunca denizden çıkmamak gününüzün en önemli aktivitesi. Özellikle suyun üzerinde yer alan ‘su üstü bungalovlar denizle tam anlamıyla bütünleşmenizi sağlıyor.

İster şnorkel yapanlar için, ister scuba yapanlar için, Maldivler tam bir dalış cenneti. Eğer daha önce bir dalış tecrübeniz varsa Maldivler’de yüzlerce farklı balık ve su kaplumbağası sizi bekliyor. Her otelde mutlaka bir dalış merkezi bulunuyor. Sadece şnorkel yapanlar için de çok keyifli seçenekler var, sonuçta odadan denize adımınızı atar atmaz, ayaklarınızın arasında yüzlerce balık dolaşmaya başlıyor. Eğer batık gemilere meraklıysanız, Maldivler’de dünyaca ünlü gemi batıklarına da dalma imkanınız var.

Deniz altı dışında ise resortlar sabah, öğle ve akşam leziz yemekler sunarken, dünyanın en iyi masaj, terapi ve sağlık merkezlerinde, günün istediğiniz herhangi bir saatinde bakım ve masaj seçenekleri ile sizi şımartmak için elinden geleni yapıyor.

Bu toprak fakiri ülkede, denizin ve deniz ürünlerinin girmediği bir alan yok. Eğer yerlilerin hayatını merak ediyor ve görmek istiyorsanız, sadece devletin girilmesine izin verdiği yerlere rehber eşliğinde girebiliyorsunuz. Bunun sebebi, devletin geleneksel yaşamı turist akınlarından korumak istemesi. Ancak Dhagathi ve Himmafushi balıkçı köylerine tekne ile yapılan bir yolculuk, lokal yaşamı algılamanız için harika bir fırsat. Yerliler gerçekten çok içten ve misafirperver. Ayrıca bu köylerde mercan resiflerinde yapılmış evlerle karşılaşmak ise çok daha şaşırtıcı bir deneyim. Mercan bolluğu zamanında, çimentonun yerine her türlü inşaata mercan kullanılmış. Son 10 yıldır mercanların nesli tükenmek üzere olduğu için, koruma altına alınmışlar. Şimdi doğal ortamlarından çıkarılamıyor ve sadece balıklara ev sahipliği yapıyorlar.

Kısacası güneş, bembeyaz kumsallar, palmiyeler, turkuaz sular ve rengarenk mercan ve balıklar ile özdeşleşmiş Maldivler, ziyaretçilerini istisnasız memnun ediyor. İster balayı, ister su altı dalış keşifleri, isterseniz de çocuklarınız ile doğa ve denizle bütünleşmek için Maldivler sizi bekliyor.

Pratik Bilgiler:

 • Maldivler seyahatinde en önemli konu konaklanacak resort seçimi. Bazı aylarda sular çok çekiliyor ve yüzebilmek için bir hayli açılmanız gerekebiliyor.
 • Denizde ve kumsalda olmadığınız zaman en çok vakit geçirdiğiniz yer odanız olduğu için, karar vermeden önce otellerin internet sitesinden odaların büyüklüğüne ve dekorasyonuna bakmakta fayda var. Sadece size özel terasında huzurla güneşlenebileceğiniz, göz zevkinize ve ruhunuza hitap eden bir oda olması çok önemli bir faktör.
 • Adanın havalimanına uzaklığı ve eğer küçük uçak ile gidecekseniz uçağın kaç aktarma yapacağı başka önemli bir konu. Eğer adanız uzakta ise, uçaklar birkaç adaya uğrayarak sizi en son bırakıyor ve de yarım saat sürecek yol 2-3 saat sürebiliyor. Ayrıca küçük uçaklarda herkesin bavulunu koymak için yeterli bagaj alanı olmadığı için, bavulunuzu bir gün sonra gönderilecek şekilde organize edebiliyorlar ve bunu size önceden söylemedikleri için dünyanın en güzel adasında üstünüzdeki kıyafetler ile kalabiliyorsunuz.
 • Ayrıca resortlarda yiyecek ve içecekler konaklama fiyatına dahil değil ve fiyatlar biraz pahalı olabiliyor. Adadaki resort dışında yemek yemeniz mümkün olmadığı için, ekstra olarak ödediğiniz fiyatlar, otel konaklaması ücretine yakın olabiliyor. Bir sürpriz ile karşılaşmamak için önceden restoran menülerine bakabilirsiniz.
 • Altın sarısı güneş, bembeyaz kumsallar, turkuaz deniz, palmiyeler, rengarenk mercanlar ve balıklar ile balayı ile özdeşleşmiş Maldivler, sevgiliniz ile baş başa vakit geçirmek, doğayla bütünleşmek için biçilmiş kaftan. Ancak beklentiniz eğlence ise hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Amacınız kafa dinlemek ise çok odalı ve kalabalık resortlardan uzak durmakta fayda var.

Gezginler İçin Öneriler

Maldivler Hakkında

MALDİV OTELLERİ:

FAVORİ OTELLER:

 • Four Seasons Resort Landaa Giraavaru, Baa Atoll / Landaa Giraavaru’da yer alan Four Seasons, Maldivler’deki diğer resortlar için çıtayı oldukça yükseltiyor. Safran renginde duvarlar, gök mavisi kapılar ve pırıl pırıl banyolar bu resortun dekorasyonuna gösterilen titizliğin sadece birkaç göstergesi. Özellikle, Sri Lankalı ünlü mimar İsmail Murad tarafından tasarlanan Blu kafe inanılmaz. Ayaklarınızı bembeyaz kumlara gömüp, İtalyan şef Geoffrey Bawa’nın sizi şımartmasına izin verin. Fas mutfağı sevenler içinse Al Barakath hizmetinizde. Hem kumsalda hem de lagün üzerinde yer alan bungalovlar, otel spasından sonra siz konuklarını bekliyor.
 • Four Seasons Resort Maldives At Kuda Huraa, Kuda Huraa / Four Seasons oteller zincirinin bir diğer halkası, Maldivler’in Kuda Huraa adasında yer alıyor. Kumsalda yer alan villaların verandaları biraz küçük; ama deniz üzerinde yer alan villalar daha genişçe ve servisleri çok daha itinalı; ancak bu villalarda kalanlar restoran bölümüne biraz uzak kalıyor. Otelin dalış dersleri veren kursu da oldukça başarılı.
 • Huvafen Fushi, North Male Atoll / Havaalanına tekneyle 45 dakika uzaklıkta yer alan Huvafen Fushi 2005 yılında kapılarını açtı. 43 odadan oluşan bu minik resortta her şey yürüme mesafesinde. Odalar 6 kategoride sınıflandırılıyor. Kimi kumsalda kimi de okyanus manzaralı. Odaların dekorasyonunda kullanılan mobilyalar Philippe Starck ve Bang & Olufsen imzasını taşıyor. Huvafen Fushi, Maldivler’in 6000 şişelik en zengin şarap mönüsünü elinde bulunduruyor.
 • One & Only Reethi Rah, North Male Atoll / 2005 yılında açılan One&Only Reethi Rah, havaalanından tekneyle 45 dk uzaklıkta. Maldivler’deki en geniş ada üzerine kurulu resortun 6 km uzunluğunda kumsalı bulunuyor. 12 ayrı kumsala yayılan toplam 130 lüks villayla hizmet veren One & Only Reethi Rah’ın özellikle su üzerindeki villaları muhteşem. ESPA adlı otel spası Zen felsefesinin etkilerini taşıyor.
 • One & Only Kanuhura, Ihayivani Atoll / Kuveyt Kraliyet ailesi Maldivler’deki konaklama seçeneklerini değerlendirdikten sonra One&Only Kanuhura’yı seçtiler. Burası, Kerzner International’a ait One&Only Le Touessrok ve One &Only Royal Mirage’ın kardeşi sayılabilir. 80’i kumsalda, 20’si suda olmak üzere 100 villadan oluşan bu lüks resortta yemek seçenekleriniz de oldukça fazla.
 • Naladhu, Veligandhu Huraa, South Malé Atoll / 6 yıldızlı Naladhu, başkent Malé’den tekneyle bir saat uzaklıkta. Koloni stiliyle dekore edilmiş son derece lüks 19 bungalovdan oluşan Naladhu, Anantara Resorts zincirinin Tayland dışındaki ilk halkası. Dolayısıyla özellikle spasında Tayland etkileri hissediliyor. Baan Huraa adlı restoran da bu etkiden nasibini almış. Ada o kadar küçük ve ıssız ki, hizmetliniz haricinde bir hafta kimsecikleri görmeye bilirsiniz.
 • W Retreat & Spa-Maldives, Fesdu Island, North Ari Atoll / Dünyaca ünlü oteller zinciri W Hotels’ın resort ve spa olma özelliğini taşıyan ilk oteli W Retreat & Spa, Feshu Adası’nda bulunuyor. Turkuaz renkli kristal suları, pudra inceliğindeki beyaz kumu ve egzotik çiçekleriyle şüphesiz dünya üzerinde özel bir çekim alanına sahip olan adaya adım attığınız andan itibaren, adanın egzotik ruhuyla stil, konfor ve teknolojinin flörtüne tanıklık ediyorsunuz. 4 farklı stilde tasarlanan 78 bungalov tipi villa ve “Fire”, “Kitchen” and “Fish” isimlerinde 3 restoran yer alıyor.
 • Soneva Gili Resort & Spa, Lankanfushi Lagoon / Suno ve Eva Shivdasani tarafından Maldivler’de açılan ikinci resort Soneva Gili Resort&Spa, 44 villadan ve Landanfushi lagününün üzerine kurulmuş lüks bungalovlardan oluşuyor. Adanın kuzeyinde ise özel misafirler için hazırlanmış oldukça romantik bir dekorasyona sahip 8 villa bulunuyor. Resort spası ve gym’i de aynı şekilde su üstüne inşa edilmiş. Condé Nast Traveller’ın 2002 yılında yayımladığı en iyiler kategorisinde yer alan resort’un 1400 metrekarelik “'The Private Reserve' bölümü de dileyen misafirlerin kullanımına açık.
 • Soneva Fushi Resort, Kunfunadhoo Island, Baa Atoll / 'Robinson Crusoee' stili bir tatilin peşinde olanlar Soneva Fushi Resort’u tercih edebilirler. 25 oda 37 villadan oluşan resortta, çocuklar da düşünülmüş ve 2 ağaç ev inşa edilmiş. Doğa yanlısı otelde atıklardan sakınmak amacıyla olabildiğince az plastik şişe kullanılıyor. Resortun The Six Senses adlı spası ise Maldivler’in en iyilerinden biri kabul ediliyor.
 • Hilton Resort And Spa, Rangali Island, South Ari Atoll / Hilton Resort&Spa, Rangalifinolhu ve Rangali adaları arasına kurulan ahşap bir iskele sayesinde oldukça geniş bir alana yayılmış durumda. Rangalifinolhu; 75 deluxe, 25 beach villadan oluşurken, Rangali adası su üstüne kurulan 48 villaya ev sahipliği yapıyor. Bütün villalarda klima, teras, okyanus manzaralı banyo, Cd stereo ve mini bar bulunuyor. Chiva-Som imzalı otel spası da kayda değer.
 • Taj Exotica Resort And Spa, South Male Atoll / 2006 yılında geçirdiği renovasyondan sonra müşterilerine kapılarını tekrar açan Taj Exotica Resort&Spa, başkent Male’den tekneyle 15 dk. uzaklıkta yer alıyor. Bu son derece egzotik resort; 62 villa, 2 restoran, muhteşem bir kokteyl bar, su aktiviteleri ve ödüllü bir spa barındırıyor. Eğer yalnızlığınıza düşkünseniz, deluxe lagün villaları tercih edin. Kumsal villaları ise kumsala inen diğer müşterilerin meraklı bakışlarını çekecek kadar güzel... “The Jiva Spa” ise çok önceden yapılması gereken bir rezervasyon sayesinde sizlere eşsiz bir deneyim yaşatıyor.
 • Cocoa Island / Robinson Crusoe'nun yazarı Robert Louis Stevenson onu "Hint okyanusundaki en ilahi ada" olarak tanımlıyor. Deniz öyle berrak ve kumsal öyle ipeksi ki, kum nerede bitiyor deniz nerede başlıyor, kestirmek zor. Palmiye ağaçlarının gölgesinde dinlenen bir avuç saz bungalov ve yemyeşil bir toprak örtüsü... Kumsalda beyaz mercan ve ahşaptan yapılan bungalovlarda her tür lüks ve konfor var. Cocoa Adası'nın en güzel noktalarından biri, kumsala ve civardaki mercan göllerine bakan bar olsa gerek. Cocoa'da scuba diving dünya standartlarında. Dalış sporuna başlamak istiyorsanız, yeni hizmete giren Soleni Dive Center'a mutlaka uğrayın.
 • Dhoni Mighili / Dhoni Mighili, sadece 6 küçük bungalova sahip bir ada. Transferleriniz, Maldivler’e özgü ahşap sandal dhoni’lerle gerçekleştiriliyor. Dileyen konuklar resort’un özel teknesiyle istedikleri koya gidebiliyorlar. Dhoni Mighli insana, bu dünya üzerinden ayrılmadan başka bir gezegendeymiş hissi veriyor.

 

Male Havalimanından sürat motoru ile ulaşılabilecek Resortlar:

 • One & Only Reethi Rai, North Male Atoll
 • Four Seasons Kuda Huraa, North Male Atoll
 • Banyan Tree, Vabbinfaru, North Male Atoll
 • Soneva Gilli, North Male Atoll
 • Huaven Fushi, North Male Atoll Anantara Dhigu Resort, South Male Atoll
 • Anantara Kihavah Villas, South Male Atol
 • Angsana Ihuru Resort & Spa, North Malé Atoll
 • Baros, North Male Atoll

 

Male Havalimanından küçük uçakla tek aktarma ile ulaşılabilecek Resortlar:

 • W Retreat, North Ari Atoll
 • Banyan Tree Madivaru, North Ari Atoll
 • Conrad Maldives Rangali Island, Ari Atoll
 • Soneva Fushi, Kunfunadhoo Island, Baa AtollShangri La's Villingili, Addu Atoll

 

LÜKS RESORT VE SPA’LAR:

 • Alila Villas Hadahaa, North Huvadhoo Atoll
 • Anantara Dhigu Resort, South Male Atoll
 • Anantara Kihavah Villas, South Male Atol
 • Angsana Ihuru Resort & Spa , North Malé Atoll
 • Angsana Velavaru, South Nilandhe Atoll
 • Banyan Tree Madivaru, North Ari Atoll
 • Banyan Tree, Vabbinfaru, North Male Atoll
 • Baros, North Male Atoll
 • Coco Palm Bodu Hithi, North Male Atoll
 • Como Shambhala Resort, Cocoa Island, Makunufushi, South Malé Atoll
 • Conrad Maldives Rangali Island, Ari Atoll
 • Constance Halaveli Resort, Halaveli, Alifu Alifu Atoll
 • Constance Moofushi, South Ari Atoll
 • Dhoni Mighili, Ari Atoll
 • Diva Maldives, Dhidhoofinolhu Island, South Ari Atoll
 • Four Seasons Resort Landaa Giraavaru, Baa Atoll
 • Four Seasons Resort Maldives Kuda Huraa, North Male Atoll
 • Hilton Maldives/Iru Fushi Resort & Spa, Noonu Atoll
 • Huvefen Fushi, North Male Atoll
 • Island Hideaway Dhonakulhi, Haa Alif Atoll
 • Jumeirah Dhevanafushi, Meradhoo Island, Gaafu Alifu Atoll
 • Jumeirah Vittaveli, Bolifushi Island, South Male Atoll
 • Kanuhura, Lhaviyani Atoll
 • Kurumba, Vihamanafushi, Kaafu Atoll
 • Lily Beach Resort and Spa, Huvahendhoo, South Ari Atoll
 • Naladhu, Veligandhu Huraa, South Malé Atoll
 • Niyama, Embudhufushi & Olhuveli Islands, Dhaalu Atoll
 • One & Only Kanuhura, Ihayivani Atoll
 • One & Only Reethi Rah, North Male Atoll
 • Park Hyatt Hadahaa, Bodufungadu-Magu, Huvadhoo Atoll
 • Shangri-La Villingili, Villingili island, Addu Atoll
 • Sheraton Maldives Full Moon, Furanafushi Island, North Male Atoll
 • Six Senses Laamu, Olhuveli Island, Laamu Atoll
 • Soneva Fushi & Six Senses Spa, Kunfunadhoo Island, Baa Atoll
 • Soneva Gili Resort & Spa, Lankanfushi Island, North Male' Atoll
 • Taj Exotica Resort & Spa, Emboodhu Finolhu Island, South Male Atoll
 • The Rania Experience, Maafushi, Faafu Atoll
 • Velassaru Maldives, South Male Atoll
 • Viceroy Maldives, Vagaru Island, Shaviyani Atoll
 • Vivanta By Taj - Coral Reef, Hembadhu, North Malé Atoll
 • W Retreat & Spa , Fesdu Island, North Ari Atoll
 • Waldorf Astoria Beach House, Manafaru, Haa Alif Atoll
 • Zitahli Kuda-Funafaru, Noonu Atoll

 

LÜKS TEKNEDE KONAKLAMA:

 • Sultans of the Seas, Boduthakurufaana Magu Male

 

UYGUN FİYATLI RESORTLAR:

 • Adaaran Club Rannalhi, South Male' Atoll
 • Adaaran Select Hudhuranfushi, North Male' Atoll
 • Adaaran Select Meedhupparu, Raa Atoll
 • Alimatha Aquatic Resort, Felidhe Atoll
 • Angaga Island, South Ari Atoll
 • Bandos Island Resort, North Male' Atoll
 • Biyadhoo Island, South Male' Atoll
 • Chaaya Island Dhonveli, North Male' Atoll
 • Chaaya Lagoon Hakuraa Huraa, Male' Atoll
 • Chaaya Reef Ellaidhoo, North Ari Atoll
 • Cinnamon Island Alidhoo, Haa Alifu Atoll
 • Dhiggiri, Felidhu, Vaavu Atoll
 • Ellaidhoo, North Alif Atoll
 • Embudu Village, Kaafu Atoll, South Male' Atoll
 • Eriyadhoo Island Resort, North Male' Atoll
 • Eriyadu, North Kaafu Atoll
 • Filitheyo Island, Faafu Atoll
 • Fun Island Resort, Bodufinolhu, South Kaafu Atoll
 • Gangehi Island Resort, North Ari Atoll
 • Giravaru, North Kaafu Atoll
 • Halaveli, North Alif Atoll
 • Helengeli Island Resort, North Male' Atoll
 • Holiday Inn Kandooma, South Male Atoll
 • Holiday Island, South Ari Atoll
 • Komandoo Island Resort, Lhaviyani Atoll
 • Kuramathi, North Alif Atoll
 • Kuredu Island, Lhaviyani Atoll
 • Maayafushi Tourist Resort, North Ari Atoll
 • Madoogali Island, North Ari Atoll
 • Makunudhu Island,North Male' Atoll
 • Medhufushi Island Resort, Meemu Atoll
 • Meeru Island Resort, North Kaafu Atoll
 • Ranveli Village, South Ari Atoll
 • Reethi Beach, North-east of Baa Atoll
 • Summer Island Village, North Male' Atoll
 • Thudufushi Island Resort, South Alif Atoll
 • Thulhagiri Island, North Male' Atoll
 • Vakarufalhi Island Resort, South Alif Atoll
 • Veligandu Island Resort, North Alif Atoll
 • Vilamendhoo Island Resort, South Ari Aoll

NE ZAMAN GİTMELİ?

Yağışlı ve aşırı sıcak sezona dikkat etmek gerekiyor. Aralık - Nisan arası, havanın sıcak, rutubetin düşük ve yağış ihtimalinin en az olduğu, kuru sezon ayları. Mayıs – Kasım arası ise yağışın çok olduğu, rutubetin arttığı aylar.


- Zeynep Boneval / Yolculuk Terapisi

En Popüler Gezgin Notları

Londra Hakkında

32 bölgeye ayrılmış 1.500 kilometrekarelik alanda, 8,5 milyon insanın yaşadığı Londra şaşırtıcı bü...

Roma Hakkında

Dünyanın en büyük imparatorluklarından birisi olan Roma İmparatorluğunun merkezi büyüleyici Roma, ...

Paris Hakkında

Paris içinde binlerce çeşitliliği ve tarzı barındırabilecek dehaya sahip, modası hiçbir zaman geçm...

New York Hakkında

Hiç uyumadan 24 saat yaşayan, dünyanın kesişim ve kültürlerin erime noktası New York, sonsuz enerj...

Dubai Hakkında

Las Vegastan sonra çölün ortasında kurulmuş en büyük şehir olan Dubainin çok genç bir şehir olması...