En İyi Dünya Festivalleri

Seyahatinize İlham Verecek Festivaller
-
1

Venedik Karnavalı

Venedik, İtalya

Her yıl Şubat ayında düzenlenen ve dünyanın en ünlü karnavallarından biri olan Venedik Karnavalı'nda katılımcılar, şehrin sokaklarında ve kanallarında geleneksel kostümler ve maskelerle dolaşıyor; maskeli balolara, partilere katılıp meydanlarda düzenlenen etkinliklere katılıyor. 

Karnaval Tarihleri: 16 Şubat - 05 Mart 2019
 

Keşfet
2

Feria de Abril

Sevilla, İspanya

Her yıl Sevilla'da düzenlenen Feria de Abril, 6 gün boyunca "casetas" adı verilen dev çadırlarda İspanyol müzikleri eşliğinde yemek yiyip flamenko dansı yapan İspanyolları izleyebileceğiniz eğlenceli bir festival. Sabah saatlerinde geleneksel Çingene kıyafetleri giyen erkeklerin at arabaları üstünde geçit töreni ile başlayan festival, gün boyu yeme-ime ve dans ile devam ediyor.

Festival Tarihleri: 15 - 22 Nisan 2018

Keşfet
3

Las Fallas Festivali

Valensiya, İspanya

Her yıl Mart ayında 4 gün boyunca devam eden Las Fallas, festival öncesinde hazırlanan devasa heykeller geleneksel müzik çalan bandolar, havai fişek gösterileri ve geleneksel kostümler giyen İspanyollar'ın geçit törenleri eşliğinde şehrin sokaklarında sergileniyor. Ünlü politikacıları, sanatçıları veya popüler kültürün önemli isimlerini temsil eden ve hicveden bu heykeller her yıl farklı bir temayı işliyor. Festivalin son günü ise tüm heykeller büyük bir törenle yakılırken her yıl bir heykel yanmaktan kurtulup Las Fallas Müzesi'ndeki koleksiyona ekleniyor. 

Keşfet
4

Rio Karnavalı

Rio de Janeiro, Brezilya

Tarihi 1700'lü yıllara dayanan ve her yıl, Paskalya'dan 6 hafta önce düzenlenen Rio Karnavalı, aslında farklı semtleri temsil eden samba okullarının yarışması. Tüm yıl boyunca devam eden elemeler sonucu finale kalan 14 dans okulu karnaval esnasında, özel kıyafetleri, süslenmiş tırları üzerinde dans ederek şehirde geçit düzenliyor ve tüm şehir karnaval boyunca dans edip sınırsızca eğleniyor.

Karnaval Tarihleri: 01 - 09 Mart 2019

Keşfet
5

Oktoberfest

Münih, Almanya

Kökeni 1810 yılında Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ve eşi Saksonya-Hildburghausen Prensesi Therese’nin düğün kutlamasına dayanan Oktoberfest'in çıkış amacı sanılanın aksine bira festivali değil, bu evliliğin yıl dönümü kutlaması; ancak günümüzde Münih kökenli 6 bira fabrikasının festivale özel ürettiği "Oktoberfestbier" içkisinin 13 dev içki çadırında servis edildiği müzikli eğlenceye dönüşmüş. Festival, Eylül ayının son günlerinde belediye başkanının "O’ zapft is" ("Fıçı açıldı!") anonsu ile başlayıp Ekim ayının ilk günlerine kadar devam eder. 

Festival Tarihleri: 22 Eylül - 07 Ekim 2018

Keşfet
6

Holi Festivali

Vrindavan, Hindistan

Her yılın Mart ayının ilk dolunayında başkent Yeni Delhi'ye yaklaşık 120 km uzaklıktaki Vrindavan'de kutlanan Holi Fest ile Hint halkı baharın gelişini kutlar. Rengarenk toprak boyaları yüzlerine sürdükten sonra birbirinin vücutlarına atan binlerce kişi, bu sayede baharın çok renkliliğini ve yeniden doğuşu kutlar. Renklerin Festivali de denilen Holi Fest'te kullanılan boyalardan kırmızının masumiyeti, yeşilin enerjiyi, mavinin sakinliği, sarının dindarlığı temsil ettiğine inanılır.

Keşfet
7

Inti Raymi

Cusco, Peru

Her yıl Haziran'da kutlanan Inti Raymi, İnkaların Güneş Festivali olarak da adlandırılır. İnanç ve yaşamlarını gökyüzü olaylarına göre şekillendiren İnkalar'ın hasat zamanının sonunda o yılın bereketini kutlamak veya bir sonraki yıl için bereket dilemek için düzenledikleri ayin iken, günümüzde 9 günlük festivalde, antik Sacsayhuaman şehrinde İnka dönemlerine ait efsanelerin canlandırıldığı renkli müzik ve dans gösterileri yapılır.

Festival Tarihleri: 24 Haziran 2018, 22 Haziran 2019

Keşfet
8

Dia de los Muertes - Ölüler Günü

Meksika

Dünyanın en ilginç bayramlarından biri kuşkusuz Latin Amerika'da kutlanan Ölüler Günü. Ölümün hayatın bir döngüsü olduğuna, ölülerin hatırlandıkça ruhlarının rahat edeceğine inanılan Pagan inanışının bir devamı olarak Meksika'da her yıl Kasım'da kutlanan bayram esnasında özel kıyafetleri, yüzlerinde kurukafa resimleri, başlarında rengarenk çiçekler olan binlerce kişi, evlerinde hazırladıkları çiçekler, bolca yiyecek ve içki, mumlar, dini eşyalar, şeker ve çikolatadan yapılmış kurukafalardan oluşan sunakları sevdiklerinin mezar başlarına götürür ve geceyi burada müzik ve dans eşliğinde piknik yapılarak geçirir. 

Bayram Tarihleri: 02 Kasım 2018, 02 Kasım 2019

Keşfet
9

Fasnacht

Basel, İsviçre

Her yıl Şubat ayında Basel'de düzenlenen ve kökeni 1376 yılına dayanan Basel Fasnacht, ilk zamanlarda kıştan sorumlu tutulan kötü ruhları kovmak amacıyla yapılırken günümüzde popüler olayları ve kişileri esprili bir şekilde hicveden maskeler ve özel kostümler giyen, trompet ve pikolo çalan katılımcıların eğlenceli geçidine sahne oluyor. Tüm şehri aydınlatan fener alayı ile başlayan karnaval 3 gün boyunca partiler, geçitler ve konserlerle devam ediyor.

Karnaval Tarihleri: 11 - 14 Mart 2019

Keşfet
10

Yi Peng Fener Festivali

Chiang Mai, Tayland

Her yıl Kasım ayına denk gelen, Thai takvimine göre yılın 12. dolunay zamanı, yüzlerce kişi meydanlarda toplanarak gökyüzüne büyük fenerler uçuruyor. Büyülü bir atmosfer yaratan bu festivalin amacı fenerler üzerine yazılan dileklerin fener havaya yükselirken gerçeğe dönüşmesi ve kötülüklerin uçup gitmesi. 

Festival Tarihleri: 23 Kasım 2018, 13 Kasım 2019

Keşfet
11

Harbin Buz ve Kar Festivali

Harbin, Çin

Her yıl Ocak ayında düzenlenen dünyanın en büyük kar ve buz festivali Harbin'de buzdan ve kardan yapılan devasa heykeller ve dünyanın en önemli yapılarının minyatürleri görenleri büyülüyor. Özel ışıklarla renklendirilen buzdan heykeller ve yapılar, geceleri sergi alanını aydınlatıyor.

Festival Tarihleri: 05 Ocak 2019

Keşfet
12

Harbin Buz ve Kar Festivali

Harbin, Çin

Her yıl Ocak ayında düzenlenen dünyanın en büyük kar ve buz festivali Harbin'de buzdan ve kardan yapılan devasa heykeller ve dünyanın en önemli yapılarının minyatürleri görenleri büyülüyor. Özel ışıklarla renklendirilen buzdan heykeller ve yapılar, geceleri sergi alanını aydınlatıyor.

Festival Tarihleri: 05 Ocak 2019

Keşfet