Uçuş Durumu

Mardin Uçak Bileti

Mardin, birbirinden eşsiz medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve kayalık bir tepe üzerine inşa edilmiş olan muazzam bir şehirdir. Şehirde yaşayan insanların temel geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve turizmdir. Türkiye'nin son yıllarda en çok ilgi gören şehirleri arasında önemli bir yere sahip olan Mardin, her yıl binlerce turisti kendine hayran bırakmaktadır. Sosyolojik olarak bakıldığında şehir Kürtlere, Süryanilere, Yahudilere, Araplara, Ezidilere, Hristiyanlara ve Türklere ev sahipliği yapmaktadır. "Kaleler Şehri" olarak anılan Mardin'in geçmişi milattan önce 3000'lere dayanmaktadır. Her medeniyette farklı isimlerle anılan şehrin ismi en son Mardin olarak kalmıştır. Keşfe çıkmak için beklemenize gerek yok, Mardin'e planladığınız yolculuk için sitemizde uygun fiyatlı Mardin uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Mardin'de gezilecek yerler

Mardin, ev sahipliği yaptığı sayısız uygarlığın tarihini, kültürünü ve inancını mistik bir hava içerisinde sunar. Şehrin eşsiz dokusuna binlerce yıldır katkıda bulunan medeniyetlerden günümüze ulaşan cami, kilise, manastır ve kalelerin sayısı oldukça fazladır. Tarihi evleri ile ilgi çeken Mardin'in gezilecek yerleri sizi de kendine hayran bırakacaktır. Mazı Dağı yamaçlarında yer alan şehir ilk olarak tarihi evleriyle sizi büyülemektedir. Yapılar sıkışık gibi görünse de simetrik bir dizayna sahiptir. Şehrin evleri iki nedenden dolayı bu şekilde inşa edilmiştir. Bu iki nedenden biri aşırı sıcak havalar bir diğeri ise sarı kalker taşının fazlaca çıkarılmasıdır. Kolay şekil verilebilen kalker taşı, evlerin iç ve dış süslemesinde de kullanılmıştır. Dar sokakları ile ünlü Mardin evlerine Midyat otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. 1600 yıllık geçmişi ile dikkat çeken Mardin Kalesi, gezi duraklarının en önemli ayağıdır. Kale, şehri kuşbakışı görmek isteyenler için uygun konumdadır fakat kale restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı olduğundan toplu taşıma araçları ile ulaşılamamaktadır. Yine de görmeyi arzularsanız ticari taksiler ile ulaşabilirsiniz. Şehrin sembolik yapısı olarak görülen yerlerinden biri de Deyrulzafaran Manastırı'dır. Milattan önce 4000 yılında Süryaniler tarafından inşa edilen manastır, sonraki yıllarda birçok başka medeniyetin eklemeler yapması ile bugünkü halini almıştır. Şehrin 5 kilometre doğusunda yer alan yapıya malesef toplu ulaşım araçları ile ulaşılamamaktadır. Haftanın her günü ücretsiz olarak 09:00 - 17:30 saatlerinde ziyarete açık olan yapıya taksilerle ulaşım bulunmaktadır. Şehrin diğer görülmeye değer yapıları ise Zinciriye Medresesi ve Kırklar Kilisesi'dir. Yolunuz düşerse buralara uğramayı sakın ihmal etmeyin...

Mardin'de Ulaşım

Mardin'de şehir içi ulaşımda genel olarak otobüsler kullanılmaktadır. İlçelere ulaşım için ise genel olarak minibüsler kullanılmaktadır. Merkez bölgesindeyse halk genel olarak otobüsle ulaşımı tercih etmektedir. Şehirdeki minibüslerin yolculuk fiyatı mesafeye göre değişmektedir. Bu sistem otobüsler için geçerli değildir yani farklı bir ücretlendirme sistemi uygulanmaktadır. Eski Mardin bölgesinde yer alan sokaklar dar olduğundan toplu taşıma araçları ile gezilememektedir. Bunun dışında ticari taksiler, dilediğiniz noktaya ulaşım imkanı sunmaktadır. Ayrıca şehri sakin sakin dolaşmak isterseniz sitemizde yer alan Mardin araç kiralama modülümüzden de faydalanabilirsiniz.

Mardin ulaşım haritasından şehre daha detaylı bir bakış atabilirsiniz.

Mardin'de Konaklama

Mardin, konaklama açısından birçok alternatif sunmaktadır. Merkezde yer alan lüks otellerin yanı sıra Eski Mardin'deki butik oteller oldukça ilgi görmektedir. Bu butik oteller, çoğunlukla tarihi ev konseptinde dizayn edildiği için şehrin şahane mimarisini de birebir yansıtmaktadır. Fiyat açısından oldukça uygun olan otellerde yöresel yemeklerin keyfini çıkarabilir ve Mardin mutfağının zengin lezzetlerini deneyimleyebilirsiniz. Tercihiniz lüks otellerden yana ise Yenişehir bölgesini tavsiye ederiz. Yenişehir bölgesindeki lüks otellerin gecelik ücretleri, ülke ortalamasının altındadır. Üstelik bu yapılar da şehrin tarihi dokusu korunarak inşa edilmiş konforlu otellerdir. Ayrıca her bütçeye ve zevke göre değişen seçeneklere sitemizde yer alan Mardin otel arama modülüyle ulaşabilirsiniz.

Mardin'de Hava Durumu

Mardin'i ziyaret edebileceğiniz en ideal dönem ilkbahardır. Yaz aylarında aşırı sıcaklar tatilcilere engel olmamakla birlikte akşamları serinleyen hava, şehri daha rahat gezmenize ve Mardin'in gerçek güzelliklerini görmenize olanak tanımaktadır. Şehir kış aylarında aşırı soğuk olduğundan, kış turizmi sıklıkla tercih edilmemektedir.

Mardin uçak biletinizi satın almadan önce planladığınız yolculuk için hava tahmin aracımızı kullanarak ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz.