Uçuş Durumu

Saraybosna Uçak Bileti

Saraybosna, tarihi 13. yüzyıla uzanan ve Avrupa'nın Kudüs'ü olarak görülen bir şehirdir. Bosna kelimesi tarihte ilk kez 10. yüzyılda bir kitapta yer almış, "iyi insanların bölgesi" anlamında kullanılmıştır. 15. yüzyılda Osmanlı Devleti'ne geçen şehir, 400 yıl boyunca Osmanlı idaresinde kalmıştır. Bu durum şehirdeki mimariyi de etkilemiştir. Birçok imparatorluğun gözdesi olan Saraybosna, sosyal ve kültürel anlamda büyük bir mirasa sahiptir. Şehrin para birimi Convertible Mark'tır. Resmi dil ise Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça'dır. Şehir Türkiye'nin bir saat gerisindedir. Ayrıca 60 günlük seyahatlerde vize istenmemektedir. Keşfe çıkmak için beklemenize gerek yok, Saraybosna'ya planladığınız yolculuk için sitemizde uygun fiyatlı Saraybosna uçak biletlerini bulabilirsiniz.

İstanbul’dan, Balkanlar’a, Fulltrip güvencesiyle gitmek çok kolay! Pegasus Havayolları ve THY’den alacağınız İstanbul Saraybosna uygun fiyatlı bilet ile yeni yerler görme fırsatı bir tık uzağınızda!

Saraybosna'da Gezilecek Yerler

Saraybosna, doğayla iç içe olması, tarihi yapıları ve birbirine yakın turistik noktaları ile gezilerin en renkli rotasıdır. Şehirdeki ilk durak 16. yüzyılda Osmanlı tarafından kurulmuş olan Başçarşı bölgesidir. Başçarşı, Saraybosna'nın kalbi olarak görülmektedir. Saraybosna'nın simgeleri arasında yer alan su çeşmesi burada yer almaktadır. Ayrıca çarşı içerisinde çok sayıda Osmanlı camisi de bulunmaktadır. Gazi Hüsrev Bey Camisi'nin hemen yanında yer alan Saat Kulesi, çarşıdaki en önemli yapılar arasındadır. Şehirdeki en büyük katedral olan Sarajevo Katedrali, şehirdeki en işlek cadde olan Ferhadiye Caddesi'nde bulunmaktadır. Bir diğer ilginç durak ise Yaşam Tüneli isimli yapıdır. Tünel 1993 yılında 4 ay gibi bir süre zarfında yapılmıştır ve uzunluğu 800 metredir. Yapıldığı dönemde fark edilmemesi amacıyla girişi bir evin içine inşa edilen tüneli ziyaret etmek, artık ücretlidir. Ziyarete açık olduğu aylar ise Nisan - Ekim ayları ile Kasım - Mart ayları arasıdır. Şehrin en görkemli yapıları arasında yer alan Milli Kütüphane, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Kütüphane şehrin bir diğer simgesi olarak görülmektedir. 667 metre yüksekliği ile dikkat çeken ve Evliya Çelebi'nin kitabında yer alan Beyaz Tabya ise Saraybosna'da yapılan ilk caminin bulunduğu yerdir. Ülkenin tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenler için Bosna - Hersek Ulusal Müzesi 2015 yılı itibariyle ziyarete açılmıştır. Müzeye girişler ise ücretlidir.

Saraybosna'da Şehir İçi Ulaşım

Saraybosna, küçük ve turistik bir şehir olduğu için çoğu tarihi yapı, merkeze ulaştığınız takdirde yürüme mesafesindedir. Ayrıca oldukça gelişmiş olan tramvay sistemi ile ulaşımda sorun yaşanmamaktadır. Türkiye'de ve diğer ülke şehirlerinde olduğu gibi otobüsler ve minibüsler de sık kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Taksi fiyatları yüksek olduğundan pazarlık yapmanız gerekecektir. Aslında merkezi bir konumda konaklayarak istediğiniz her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz fakat yürümekten fazla hoşlanmıyorsanız sitemizde yer alan Saraybosna araç kiralama seçeneklerini de düşünebilirsiniz.

Saraybosna ulaşım haritasından şehre daha detaylı bir bakış atabilirsiniz.

Saraybosna'da Konaklama

Saraybosna, irili ufaklı toplamda 200 adet konaklama tesisine sahip bir şehirdir. Ulaşım konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız, tercihinizi Başçarşı'dan yana kullanmanızda fayda vardır. Başçarşı, şehrin en ünlü noktalarından biridir. En fazla konaklama alternatifi bu bölgede bulunmaktadır. Avrupa şehirlerindeki fiyatlara nazaran, Saraybosna'da konaklama oldukça uygundur. Beş ve dört yıldızlı otellerde karşılaşacağınız fiyatlar sizleri de şaşırtacaktır. Fakat otel rezervasyonunuzu erken yapmanızda fayda vardır. Zira şehir her dönem binlerce turistin akınına uğramaktadır. Başçarşı'nın en iyi otellerinde geceliği 65 Euro'ya konaklama imkanınız bulunmaktadır. Şehrin birçok oteli oda konsepti açısından oldukça iyi durumdadır. Bazı otellerin manzarası ile şehre kuş bakışı bakma imkanınız da olacaktır. Ayrıca sitemizdeki Saraybosna otel arama modülü ile sayesinde bütçenize ve zevkinize en uygun olan oteli kolaylıkla seçebilirsiniz.

Saraybosna'da Hava Durumu

Saraybosna, karasal iklimi nedeniyle Temmuz ve Ağustos aylarını 30 dereceye çıkan sıcaklıklarla geçirmektedir. Şehrin en soğuk ayları Aralık ve Ocak aylarıdır. Tatil için en ideal dönem ise daha çok bahar dönemidir.

Saraybosna uçak biletinizi satın almadan önce planladığınız yolculuk için tahmin aracımızı kullanarak ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz: