Coronavirus Bilgilendirme

Önemli Bilgilendirme!

Değerli Müşterilerimiz,

28 Mart 2020 itibari ile iç hat uçuşlarında tüm yolculardan, valiliklerden seyahat izni aldıklarına dair belge talep edilecektir. Gerekli izinlerin nasıl alınacağı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Yurt İçi Uçuşlar Hakkında Önemli Bilgilendirme

1-Koronavirüs Kapsamında, Yurt İçi Uçuşlar ile İlgili Seyahat Kısıtlamaları;

28 Mart 2020 itibari ile iç hat uçuşlarında tüm yolculardan, valiliklerden seyahat izni aldıklarına dair belge talep edilecektir. Gerekli izinlerin nasıl alınacağı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız., 

a) Türk Havayolları ve Anadolujet :

29 Mart 2020 saat 00.01 (TSİ) itibari ile iç hatlarda yalnızca 14 şehire uçuş yapacak. Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon ve Van seferleri icra edilecek olup tüm diğer iç hat seferleri 17 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.

Türk Havayolları uçuş iptallari ile ilgili güncel bilgileri hava yolunun web sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. 

b) Pegasus

Sabiha Gökçen Havalimanı Güvenlik Komisyonu kararı ile corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında, 28.03.2020 saat 20:00 itibari ile, yurt içi uçuşlar geçici bir süre için durdurulmuştur.

Bu karar doğrultusunda, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün talimatı ile Pegasus Hava Yolları'nın, 28.03.2020 tarihinden 30.04.2020 tarihine kadar olan tüm yurt içi seferleri iptal edilmiştir!

Daha önceden planlanmış olan uçuşlarınızın durumunu ve detayları hava yolunun web sayfası üzerinden takip etmek için tıklayınız. 

2- Koronavirüs Kapsamında, Uçuşunuz Hakkında Bilmeniz Gereken Uygulamalar Ve Kurallar:

UÇUŞUNUZUN DURUMU:

Yurt içi  ve yurt dışı uçuşunuz ile ilgili güncel bilgilere hava yolunun  web sayfaları üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Uçuşlarınız ile ilgili kontrollerinizi yapmak ve anlık durumlarını takip etmek için tıklayınız.

COVID-19 NEDENİYLE UÇUŞU İPTAL EDİLEN YOLCULARIN HAKLARI:

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Hava Yolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik gereği;

COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcuların, bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcular, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki 2 ayın sonrasında havayolundan alabilecektir. İlgili yönetmelik için tıklayınız.


YURT İÇİ UÇUŞLAR İLE İLGİLİ UYGULAMALAR : 

a) Türk Hava Yolları ve Anadolujet :

20 Mart 2020 ve öncesinde alınmış biletler için ve 31 Aralık 2020 tarihinde kadar ( dahil) THY ve Anadolujet yurt içi uçuşlarında:

Açığa Alma:

Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işleminizi yaptırabilirsiniz. Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir.
Ücretsiz açığa alma hakkından yalnızca bir defa yararlanılabilir.
Biletinizi 28 Şubat 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz.

b) Pegasus Hava Yolları

Açığa Alma:

26 Mart 2020 ve öncesinde alınan biletlerde, 27 Mart 2021 tarihine kadar işlem yaptırmak kaydı ile biletinizi açığa alabilirsiniz.
26 Mart 2020 tarihinden sonra alınacak biletlerde seferin iptal olması halinde değişiklik cezası ödemeden sadece varsa yeni biletle arasındaki ücret farkını ödeyerek değişiklik yapabilirsiniz.

c) Sun Express

Seyahat tarih aralığı 13 Mart – 30 Haziran 2020 arasında olan biletler, 31 Mayıs 2020 tarihine   kadar sadece bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz olarak istenilen başka bir tarihe ertelenebilecektir. 
Biletinizi 27 Mart 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz.
Yolcularımız ayrıca başka bir destinasyon için de yeniden rezervasyon yapabilecektir. Yeniden rezervasyon işlemi nedeniyle hiçbir ceza uygulanmayacaktır.
Eğer değişiklik yapılmak istenen biletin ücreti, tarih veya varış destinasyonu değişikliği nedeniyle daha yüksek olursa aradaki fiyat farkı alınabilir.
İade talep edilmesi halinde bilet kuralları uygulanır.
Biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işleminizi yaptırabilirsiniz

65 YAŞ VE ÜZERİ YOLCULARIN UÇUŞLARI İLE İLGİLİ HAKLARI:

Yurt içi uçuş talepleriniz için;

65 yaş ve üzeri yolcularımız için sadece açığa alma işlemi yapılabilecektir.

İade talepleriniz, havayolunun iade kuralları çerçevesinde uygulanabilmektedir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün Hava Yolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik gereği; 

COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcuların, bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcular, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında havayolundan alabilecektir. İlgili yönetmelik için tıklayınız.


3- KAMU, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE SAĞLIK BAKANLIĞI'NA BAĞLI GÖREVLİLER:

a) Türk Hava Yolları ve Anadolujet

Kamu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışanlar için sadece Türk Hava Yolları tarafından istisna tanımlanmıştır.

12 Mart ve öncesinde düzenlenen Türk Hava Yolları’na ait bir bilet ile uçuşunuz var ise; havayolu kurallarına bakılmaksızın, görevli olduğunuzu gösteren belgeler ile birlikte 31 Mart tarihine kadar işlem yaptırmak kaydıyla, iletisim@paraflytravel.com adresine taleplerinizi iletebilirsiniz. Taleplerinize bu e-posta adresi üzerinden geri dönüş sağlanacaktır.

b) Pegasus Hava Yolları

Kamu Personelleri :

12 Mart 2020 ve öncesinde satın alınmış biletlerde, 31 Mart tarihine kadar işlem yaptırmak kaydıyla, değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır.

Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir.

Taleplerinizi, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olduğunuzu gösteren belgeler ile birlikte iletisim@paraflytravel.com adresine iletebilirsiniz.

Taleplerinize bu e-posta adresi üzerinden geri dönüş sağlanacaktır.

Sağlık Bakanlığı Personelleri

12 Mart 2020 ve öncesinde satın alınmış biletlerde, 30 Nisan tarihine kadar işlem yaptırmak kaydıyla, değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır.

Açığa alma talebinizde, kullanılmayan biletinizin iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ilgili hava yolundan alınabilecektir.

Taleplerinizi, Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olduğunuzu gösteren belgeler ile birlikte iletisim@paraflytravel.com adresine iletebilirsiniz. Taleplerinize bu e-posta adresi üzerinden geri dönüş sağlanacaktır.

c) Onur Air:

SunExpress, Pegasus ve Onur Air hava yolları tarafından kamu çalışanları, Sağlık Bakanlığı ve MEB personeli için bir istisna tanımlanmamış olup, normal bilet kurallarında iade işlemi yapılabilecektir.

 

Yurt Dışı Uçuşlar Hakkında Önemli Bilgilendirme

Mart ayı içerisindeki uçuşlarınızın iptal, açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili talepleriniz bizim için öncelikli olup, değerlendirmelerimizi ve geri dönüşlerimizi en kısa sürede yapacağız.

1 Nisan 2020 ve sonrasındaki uçuşlarınıza ilişkin iptal, açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili taleplerinizi ise daha sonra değerlendirmeye alacağımızı bilgilerinize sunarız.