Coronavirus Bilgilendirme

Önemli Bilgilendirme!

Değerli Müşterilerimiz,

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede alınan kararlara göre, 01.03.2021 tarihi itibarıyla hafta içi her gün saat 21.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hafta sonları ise Cuma akşamı saat 21.00'den Cumartesi sabahı saat 05.00'e kadar sokağa çıkmak yasak.Cumartesi sabahı saat 05.00 ile 21:00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak.(Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor). Sokağa çıkma kısıtlamaları ve yasaklar, şehirler arası seyahat edecek müşterilerimizi etkilemeyecek. Uçak ile seyahat edecek müşterilerimiz bilet ya da rezervasyon kodu (PNR kodu) göstererek seyahat edebilirler. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde konuyla ilgili maddeyi aşağıda görebilirsiniz.

İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, saat 10.00 ile 14.00 arasında sokağa çıkabilirler. Ancak şehirlerarası seyahat planları olan 65 yaş ve üzeri müşterilerimiz Seyahat İzin Belgesi almaları zorunlu tutuluyor. 65 yaş üstü Seyahat İzin Belgesi e-devlet üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

20 yaş altı vatandaşlar, saat 14.00 ile 18.00 arasında sokağa çıkabilirler. Şehirlerarası seyahat planları olan 20 yaş altı kullanıcılarımız yanlarında veli ya da vasileri ile birlikte seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Ailelerinin yanında olmayan 18-20 yaş arası kullanıcılarımız ise sadece uçak, otobüs, tren gibi şehirler arası toplu ulaşım araçlarını kullanarak tek başlarına ailelerinin yanına seyahat edebilirler. 18-20 yaş arası gençler, 01.03.2021 tarihli 20076 sayılı Genelge'deki "Zorunlu Durumlar"ın oluşması durumunda Valilik ya da Kaymakamlık'tan Seyahat İzin Belgesi alarak şehirler arası toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk yapabilirler. 

Türkiye’ye seyahat

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan kurallara istinaden, Türkiye’ye gerçekleştirilecek seyahatler için bazı kurallar uygulanmaktadır. Tüm yolcularımızın yasa gereği aşağıdaki kurallara uyması zorunlu olduğundan, sizleri seyahatinizden önce bu kurallar hakkında bilgilendirmek istiyoruz.
  • 30 Aralık 2020 itibariyle, Türkiye'ye gelen 6 yaş ve üzeri yolcuların (denizci, transit yolcu hariç) planlanan kalkış saatinden önceki 72 saat içerisinde numune vererek alacakları negatif PCR test (nükleik asit testi olmalıdır) belgelerini uçuştan önce ibraz etmeleri gerekmektedir. PCR testi uygulaması 14 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecektir.
  • Yurt dışı seferlerimizle seyahat ederek Türkiye saati ile 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiye’ye giriş yapacak yolcularımızın (aktarma yapacak yolcular ve 6 yaşın altındaki yolcular hariç) uçuşları öncesi son 72 saat içerisinde bu sayfa üzerinden erişebilecekleri Türkiye’ye Giriş Formu'nu doldurmaları gerekmektedir. Doldurulan forma ait kağıt çıktı veya doldurulmuş formun mobil görüntüsü uçuş öncesinde istasyonlarda kontrol edilecektir.
  • Havalimanları ve uçuşlarda tüm yolcularımızın maske takması gerekmektedir.
  • Yolcularımız Türkiye varışlı uçuşlarında “yolcu bilgi formu” dolduracaktır.
  • Tüm yolcularımız ve havayolu personeli sağlık taramasından geçirilecektir.

Brezilya/Birleşik Krallık/Danimarka/Güney Afrika çıkışlı veya son 10 gün içinde bu ülkelerde bulunmuş olup Türkiye varışlı uçuş gerçekleştirecek yolcularımızın dikkatine:
  • Brezilya, Birleşik Krallık, Danimarka ve Güney Afrika çıkışlı Türkiye’ye varışlı yolcu gelişleri geçici bir süreyle durdurulmuştur.
  • Bu ülkeler dışındaki ülkelerden Türkiye’ye gelecek yolcularımızdan son 10 gün içerisinde Brezilya, Birleşik Krallık, Danimarka veya Güney Afrika’da bulunmuş olanlar, Türkiye resmi otoritelerince belirlenecek bir yerde 14 gün boyunca karantina altına alınacaklardır. Bu yolcularımıza karantina süresinin onuncu gününde yeniden PCR testi yapılacak olup test sonucunun negatif çıkması halinde karantinaları sonlandırılacaktır.
  • Son 10 gün içerisinde bu ülkelerde bulunmuş olup Türkiye’ye seyahat edecek olan 6 yaş ve üzeri tüm yolcularımızın, uçağa binmeden önce ilk uçuş saatine en fazla 72 saat kala numunesi alınmış negatif sonuçlu PCR testi sunmaları zorunludur.

Türkiye içinde yapılacak uçuşlarda HES kodu alınması zorunludur. Yabancı yolcularımız için Hes Kodu zorunluluğu yoktur. Detaylar için Hayat Eve Sığar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Dünyaya Seyahat

Yurt dışına yapacağınız seyahatleri planlarken gideceğiniz ülkelerdeki seyahat kurallarını incelemenizi öneriyoruz. Ülkeler tarafından uygulanan kurallar için IATA tarafından İngilizce olarak sağlanan seyahat haberleri sayfasını inceleyin. Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını incelemek için pasaport, vize ve sağlık bilgileri sayfasını ziyaret edin.


HANGİ İLLERDE SEYAHAT YASAĞI DEVAM EDİYOR?

Karar kapsamında seyahat yasağı süren iller; Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak illerinde seyahat yasağı devam edecek.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI HANGİ İLLERDE KALKTI?

Düşük riskli iller olan: Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır illerde şehirler arası yolculuk yasağı kaldırıldı.

Orta riskli iller olan: Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars'ta da sokağa çıkma yasağı kısıtlaması kaldırıldı.

Yüksek riskli iller olan: İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan, Yalova, Kocaeli'nde pazar günü sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Çok yüksek riskli iller olan: Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman'da da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Koronavirüse karşı alınan yeni tedbirlerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.