Aktarmalı uçuş nedir? Hangi durumlarda aktarmalı uçulur?

Havayollarının direkt uçuşunun bulunmadığı destinasyonlara ara uçuş ile varılması durumuna aktarmalı uçuş denir. Eğer mevcut ise her iki uçuşun da aynı havayolu firmasından alınması ve biletin bağlantılı uçuş olarak kesilmesi, bagaj aktarımı ve zamanlama açısından daha rahat ve güvenli bir uçuş deneyimi sağlayacaktır.

Bağlantılı uçuşlarda ilk uçuş öncesi kontuar görevlisine bagajınızı diğer uçağa aktarmasını ilettiğinizde ikinci uçuş öncesi bagaj işlemleri ile uğraşmanıza gerek kalmadan bagajınız ikinci uçağa aktarılacaktır. Aktarmalı uçuşu bulunan yolcuların sık karşılaştığı bir başka sorun da ilk uçuşta rötar olması sonucu ikinci uçuşu kaçırma riskidir. Bağlantılı uçuşlarda ise bu durumda havayolu farklı bir uçuşta tarafınıza yer ayırmakla veya zararınızı telafi etmekle yükümlüdür. Bağlantısı bulunmayan aktarmalı uçuşlar için ise bilet satın alımı esnasında rötar ve bagaj alım süreleri göz önünde bulundurularak ileri saatli uçuşlar tercih edilmelidir.

Aktarmalı uçuşlar için dikkat edilmesi gereken diğer husus da bağlantı uçuşu bulunan ülkenin vize gereksinimini doğru öğrenmektir. Uçuş öncesi vize bilgileri muhakkak kontrol edilerek gerekli ise bu ülke için de transit vize alınması gerekmektedir.