Uçuş Durumu

İngiltere Gezi Rehberi

Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasının güneyinde yer alan İngiltere, kuzeyindeki komşusu İskoçya, batıdaki komşusu Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerin en büyüğüdür. Birleşik Krallık ise etrafındaki yaklaşık 100 ada ile birlikte Büyük Britanya'yı oluşturur. Doğusunda Kuzey Denizi, güneyinde İngiliz Kanalı ile Avrupa'dan ayrılan İngiltere'yi, Manş Denizi'nde yer alan ve Fransa-İngiltere sınırının tam ortasından geçtiği Manş Tüneli Avrupa kıtasına bağlar. Başkent Londra, hem ülkenin, hem de dünyanın en önemli metropollerinden biridir. 
 
İngiltere'nin dahil olduğu Birleşik Krallık, anayasaya dayalı meşruti monarşi ile yönetilmektedir. Resmi devlet başkanı kral veya kraliçe, resmi yürütme organı ise başbakan önderliğindeki hükümettir. İngiltere'nin şu anki kraliçesi 2. Elizabeth'tir. Her ne kadar resmi olarak devletin başı sayılsa da günümüzde kraliyet ailesinin varlığı semboliktir. Devletin yönetiminde öncelikli söz sahibi olan organ hükümet ve parlamentodur; kraliyet ailesi ise önemli resepsiyonlarda ve yurtdışı gezilerinde ülkeyi temsil etmek, parlamentonun açılış ve kapanışını yapmak, önemli yabancı misafirleri ağırlamak ve sosyal yardım dernekleri ve sosyal projelerde görev almaktadır. Bugünkü parlamento sisteminin kökenini oluşturan Birleşik Krallık Parlamentosu ise halk oyları ile seçilmişlerden oluşan Avam Kamarası ve kraliyet ailesi tarafından atanan veya veraset yolu ile gelen Lordlar Kamarası'ndan oluşur. 
 
Kökenini Keltler'in oluşturduğu Büyük Britanya'ya 5. yüzyılda Germen ırkından Anglosaksonlar, ardından Normanlar göç etti. İngilizler, Norman soyunun; İskoçlar, İrlandalılar ve Galliler ise Keltlerin soyundan gelmektedir. I. Victoria döneminde kurulan Britanya İmparatorluğu, 1920'lerin başında Hindistan, Kuzey Amerika, Orta Doğu, Avustralya ve Afrika dahil çok geniş bir coğrafyaya hükmediyor ve nüfus bakımından dünyanın yaklaşık dörtte birini yöneterek dünyanın dünyanın en güçlü imparatorluğu haline gelmiş; bu nedenden ötürü "üzerinde güneş batmayan imparatorluk" olarak anılmıştır. 1922'de İrlanda'nın, 1947'de Hindistan ve Pakistan'ın ve ardından diğer ülkelerin bağımsızlık ilan etmesinin ardından en son 1997'de Hong Kong'un bağımsızlığı kazanması Birleşik Krallığın sömürge imparatorluğunun en son parçasını da kaybetmiştir. Birleşik Krallık, günümüzde eski gücünü ABD'ye kaptırmış gibi gözükse de halen dünyanın en güçlü ülkelerinden biridir. Avrupa Birliği'nin en önemli ülkelerinden biri iken 2016 yılında halk oylaması ile Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı almıştır. Sanayi Devrimi'nin gerçekleştiği ilk ülke olan İngiltere'de halkın büyük çoğunluğu büyük şehirlerde yaşar. Ülkede trafik soldan akar. Sanat, edebiyat ve sosyal yaşama yön veren dünyaca ünlü Britanyalılar arasında William Shakespeare, Jane Austen, Charles Dickens, JRR Tolkien, Virginia Woolf gibi edebiyat ustaları; Charles Darwin, Stephen Hawking gibi bilim insanları; Alfred Hitchcock, Charlie Chaplin, Ridley Scott, Christopher Nolan, Guy Ritchie gibi yönetmenler; Judi Dench, Daniel Day-Lewis, Jude Law, Kate Winslet, Orlando Bloom, Helen Mirren, Hugh Grant, Naomi Watts gibi sinema yıldızları; John Lennon, Mich Jagger, Roger Waters, David Bowie, Eric Clapton, Sir Elton John, Amy Winehouse, Paul McCartney, Adele gibi dünyaca ünlü müzisyenler bulunur. Blur, Oasis, David Bowie, The Rolling Stones, Pink Floyd, The Beatles, Coldplay gibi efsanevi müzik grupları da İngiltere'den çıkmıştır.

İngiltere' deKonuşulan Diller: 

İngiltere'nin resmi dili İngilizce'dir. İngilizce, tüm dünyada en yaygın olarak konuşulan dillerin başında gelir.

İngiltere' nin Para Birimi: 

Sterlin (GBP / £)

İngiltere' nin Nüfusu:

65111143

İngiltere' nin Turistik Şehirleri:

Londra, Manchester, Liverpool, Birmingham, Leeds, Oxford, Cambridge, Brighton, Bristol.

İngiltere' nin Yerel Yemekleri:

Bilindiği üzere İngiliz mutfağı, çeşit açısından çok zengin sayılmayacak bir mutfaktır. Gelenekselleşmiş ve dünyaca bilinen sınırlı sayıda yemeği mevcuttur. İngiliz mutfağının belki de en zengin öğünü olan meşhur İngiliz kahvaltısı, domuz pastırması, ızgara domates, domates soslu tatlı kuru fasulye, kızamış mantar, göz yumurta, tereyağı, çeşitli reçeller ve kızarmış ekmekten oluşur. Yanında genellikle taze sıkılmış portakal suyu siyah çay (English Breakfast Tea) tercih edilir. Kızarmış fileto balık ve patates kızartmasından oluşan Fish & Chips, "Pazar Rostosu" da denen ve domuz, dana veya tavukla yapılan geleneksel rosto, bu rosto ile birlikte servis edilen tuzlu ve sert krep hamurundan yapılan bir tür tuzlu muffin olan Yorkhire Pudding, nane soslu kuzu rosto ve elma soslu domuz rosto, en meşhur İngiliz yemekleridir. İngiliz mutfağının zayıflığına karşın İngiltere'yi, özellikle de Londra'yı gastronomi başkentleri arasına sokan unsur ise kozmopolit bir ülke olmasının avantajı olan dünya mutfaklarıdır. Hintlilerin, Uzakdoğuluların, Afrikalıların ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen göçmenlerin kendi mutfak kültürlerini ülkeye yayması ile gelişen yemek kültürü ile İngiltere dünyanın en zengin yeme-içme ülkesi haline gelmiştir. Özellikle büyük şehirlerde hemen hemen her ülkenin mutfağını tadabileceğiniz, her bütçeye uygun kafe ve restoranlar bulabilirsiniz. Öğleden sonra açılan ve gece yarısına kadar servis veren pub'larda da yemek servisi yapılır. Başta Çin, Japon, Hint, İtalyan, Fransız ve Lübnan olmakla birlikte Meksika, Tayvan, Karayip, Yunan ve Türk mutfağı sunan mekanlar oldukça fazladır. Bu çeşitlilik Gordon Ramsey, Heston Blumenthal, Tom Aikens, Michel Roux gibi Michelin yıldızlı şeflerin ve Jamie Oliver gibi dünyaca ünlü şeflerin gastronomi alanında öncülük etmesine imkan sağlamıştır. İngiliz mutfağının bir başka meşhur öğünü de 5 çayıdır. Öğleden sonra 15.00 ile 18.00 arasında kafe ve publarda sunulan çay saatinde ünlü İngiliz çaylarının yanında sandviç ve kurabiye veya kekler ile atıştırmak, tam bir İngiliz geleneğidir. İngilizler siyah çayı süt ve şeker ile karıştırarak içerler. Bu nedenle kafelerde servis esnasında çayı sütlü veya sütsüz istediğinizi muhakkak belirtmeniz gerekir; aksi halde çayınız sütlü gelecektir. İngilizler'in diğer milli içeceği ise kuşkusuz İngiliz biralarıdır. İsmi "public house", yani halkevinden gelen ve İngiltere'de hemen her köşe başında bir bulunan pub'lar, özellikle iş çıkışı saatlerinde ve haftasonları herkesin buluşma ve sosyalleşme ortamıdır. Merkezinde barın bulunduğu bu mekanlar, müdavimlerin birbirini tanıdığı, günlük hayattan ve dünya meselelerinden sohbet edip bira içtiği samimi mekanlardır. Bu mekanlarda geleneksel yöntemlerle hazırlanan İngiliz biralarını ve "cider"ları tadabilirsiniz.

İngiltere' nin Telefon Kodu:

+44