Uçuş Durumu

Adıyaman Uçak Bileti

Adıyaman, tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Adıyaman Palanlı Mağarasında yapılan incelemelerde kent tarihinin M.Ö. 40.000 yıllarına kadar uzandığı anlaşılmıştır. Adıyaman ismi ise "Vad-i Leman" yani Güzel Vadi isminin zamanla değişmiş şeklidir. Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Adıyaman'da gezilecek yerler bir hayli fazladır. Tarihi camiler, müzeler, köprüler, anıtlar ve mağaralar gibi ilginizi çekebilecek onlarca nokta vardır. Kimisi şehir merkezinde kimiyse şehrin dışında olduğundan, Adıyaman'ı bir günde gezmek pek mümkün değildir. Şehri kendi planınıza göre gezebileceğiniz gibi Adıyaman turu tercih ederek rehber eşliğinde de gezebilirsiniz. Keşfe çıkmak için beklemenize gerek yok, Adıyaman'a planladığınız yolculuk için sitemizde uygun fiyatlı Adıyaman uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Görkem ve gizemin, estetik ve tarihin buluştuğu Nemrut Dağı, Adıyaman denince akla gelen ilk şeylerden biridir. Şehir merkezine 80 km uzaklıktaki Nemrut Dağı, Milli Parkı içerisinde yer alır. Nemrut Dağı Milli Parkı aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde yer alan özel bir noktadır. Nemrut Dağı'na çıkıp 7 metre yükseklikteki heykellerin arasından güneşin doğuşunu ve batışını izlemeyi ihmal etmeyin. Bu parkın içerisinde Nemrut Dağı'nın yanı sıra Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü ve Yeni Kale de bulunmaktadır. Parktaki yerleri gezip görerek Kommagene Krallığı'nın ihtişamına şahit olabilirsiniz. Adıyaman'ın 5 km kadar kuzeyindeki Antik Perre Şehri, Erken Roma Dönemine ait Nekropol alanıdır. Pirin Köyü’nün yakınlarında 208 adet kaya mezarı bulunmaktadır ve bu mezarlar kayalara oyularak yapılmıştır. Bugünkü Pirin Köyü’ne adını veren ” Antik Perre ” kentinin kuruluşu, kaynaklara göre Helenistik Döneme değin uzanmaktadır. Burada Antik Roma dönemi eserlerini görebilir, hatta hâlâ kullanımdaki Roma Çeşmesi'nde susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Tarihi güzelliklerin yanında görmenizi tavsiye edeceğimiz bir diğer nokta da Atatürk Barajı'dır. Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında yapılan Atatürk barajı, Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise 8. büyük barajıdır. Bu baraj sayesinde Adıyaman'ın topraklarına can gelmiş ve iklimi nemlenmiş, bu sayede hafif Akdeniz iklimi etkileri görülmeye başlanmıştır. Bunların dışında şehir merkezinde alışveriş yapabileceğiniz birçok dükkan bulunmaktadır. Hediyelik eşyalar almak için Oturakçı pazarına kesinlikle gitmelisiniz. Bu devasa büyük pazarda Adıyaman'a has Pişinik ve Alikan halılarını görmeyi ihmal etmeyin.

Adıyaman'da Ulaşım

Adıyaman'da ulaşım için şehir içinde belediye otobüslerini tercih etmelisiniz. Belediye otobüslerinde indirimli Yamankart kullanmanızı tavsiye ederiz. Şehrin güzelliklerini daha kolay ve hızlı bir şekilde keşfetmek isterseniz sitemizde yer alan Adıyaman araç kiralama modülünü kullanabilirsiniz. Eğer uçakla ile gelecekseniz Adıyaman havalimanı Kahta yolu üzerindedir ve şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Havalimanı-şehir merkezi ve Havalimanı-Kahta arasında da servisler bulunmaktadır. Eğer taksi ile gitmeyi de tercih ederseniz havalimanından şehir merkezine taksi ücretleri ortalama 30-40 TL arasındadır.

Adıyaman ulaşım haritasından şehre daha detaylı bir bakış atabilirsiniz.

Adıyaman'da Konaklama

Adıyaman'da konaklayabileceğiniz geniş bir otel yelpazesi bulunmaktadır. Sizin de Adıyaman'a yapacağınız gezinizde konaklama tercihiniz otel olacaksa, bunun için sitemizde yer alan Adıyaman otel arama modülünü kullanabilirsiniz. Şehir merkezinde kalmak isterseniz 3-4 yıldızlı otellerde konforlu bir konaklama geçirebilirsiniz. Tarihi güzelliklere yakın olmak ve gezmek isterseniz, Nemrut Dağı eteklerinde bulunan oteller sizin için ideal olacaktır. Adıyaman'da otel fiyatları bir kişi için ortalama 120-160 TL arasındadır. Çok hareketli bir gece hayatına sahip olmayan Adıyaman'da, geceleri otellerin eğlence salonlarını tercih etmenizi ya da akşamları yöresel bir ziyafet için güzel bir restorana gitmenizi tavsiye ederiz.

Adıyaman'da Hava Durumu

Adıyaman, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri arasında köprü vazifesi gören bir şehirdir. Bu yüzden şehrin kuzeyinde karasal iklim hakimken güneyinde Akdeniz iklimi hakimdir. Kuzey kısımda yazlar kurak ve serin, kışlar yağışlı ve soğuktur. Güneyde kalan kısımda ise yazlar kurak ve sıcak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Kış ayları sert geçtiğinden Adıyaman'ı ziyaret etmek için en uygun vakitler Mayıs - Eylül ayları arasıdır.

Adıyaman uçak biletinizi satın almadan önce planladığınız yolculuk için tahmin aracımızı kullanarak ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz: