Uçuş Durumu

Arnavutluk Gezi Rehberi

Resmî adı Arnavutluk Cumhuriyeti olan Arnavutluk, Güneydoğu Avrupa'da, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Yunanistan'a komşu bir Balkan ülkesidir. Batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi'ne kıyısı bulunan ülke, İtalya kıyılarına yaklaşık 72 km (45 mi) uzaklıktadır. Arnavutluk, Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, İslam Konferansı Örgütü üyesi Arnavutluk, ayrıca Avrupa Birliği'nin resmî adayıdır. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı kalan ülke toprakları 1939 yılında Faşist İtalya, 1943'te de Nazi Almanyası tarafından işgal edilmiştir. 1944'te Arnavutluk'taki işgalin sona ermesinin ardından Enver Hoca ile Emek Partisi önderliğinde Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti kuruldu. 1991 yılında sosyalist yönetim sona erdi ve çok partili yönetime geçildi. Günümüzde parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkenin başkenti Tiran'dır. 

Arnavutluk'ta Konuşulan Diller:

Ülkenin resmi dili Arnavutça'dır. İngilizce, İtalyanca yaygın olmakla birlikte Yunanca, Romence, Almanca, Türkçe ve Sırpça da yerel halk arasından konuşulan diğer dillerdir.

Arnavutluk'un Para Birimi: 

Lek (ALL)

Arnavutluk'un Nüfusu:

2903700

Arnavutluk'un Turistik Şehirleri: 

Tiran, Elbasan, Durrës, İşkodra, Saranda, Vlora, Gjirokaster ve Ksamil.

Arnavutluk'un Yerel Yemekleri:

Yaklaşık 300 yıl boyunca Osmanlı idaresinde kalan ve sonrasında Yunan ve İtalyanlar tarafından da yönetilen Arnavutluk topraklarında bu ülkelerin mutfak kültürlerinin etkileri yoğun olarak görülür. Akdeniz mutfağından esinlenilen Arnavut mutfağında, kırmızı et ve sebze yemeklerinin yanı sıra özellikle kıyı kesimlerde deniz mahsullerinin de önemli bir yeri vardır. Peynir, domates gibi yiyeceklerin yanı sıra et veya sebze yemeği de yenen zengin kahvaltılar, doyurucu öğle yemekleri en önem verilen öğünlerdir. İncecik açılmış çıtır çıtır Arnavut böreği, lor peynirli biber turşusu, kaşkaval denen bir çeşit kaşar peyniri, kuzu etinden yapılan Elbasan tava, kaymaçina tatlısı, pırasadan yapılan bir tür kek olan Pilaska ve meşhur Arnavut çiğeri, Arnavutluk seyahatinizde mutlaka tatmanız gereken yiyeceklerdir.

Arnavutluk Telefon Kodu:

+355