Uçuş Durumu

Avusturya Gezi Rehberi

Orta Avrupa'da bulunan Avusturya, batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur. Köklü tarihi ile Avrupa'nın en önemli devletlerinden biri olan Avusturya, II. Dünya Savaşı'nın ardından bugünkü sınırlarına ulaşmıştır. Ülkenin başkenti olan Viyana, aynı zamanda en önemli kültür ve ekonomi şehridir. Kültür-sanatın yanı sıra Alp Dağları üzerinde uzanması sayesinde kayak turizmi için de en çok ziyaret edilen ülkelerin başında gelir. Avusturya, 1995'te bu yana Avrupa Birliği üyesi olup dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Joseph Haydn gibi dünyaca ünlü besteciler; Sigmund Freud, Albert Einstein gibi bilim insanları Avustralyalı önemli isimlerdir. 

Avusturya'da Konuşulan Diller: 

Avusturya'da resmi dil olarak Almanca, Macarca, Hırvatça ve Slovence konuşulur. Ülkede konuşulan Almanca, Bavyera Almancası lehçesidir. 
 

Avusturya Para Birimi: 

Euro (EUR / €)
 

Avusturya'nın Nüfusu:

8569633
 

Avusturya'nın Turistik Şehirleri:

Viyana, Salzburg, Graz, Innsbruck, Hallstat. Kış turizminin yoğun olduğu Avusturya kayakseverleri Kitzbühel, Zell am See, Ischgl, St. Anton am Arlberg, Sölden gibi önemli kayak merkezlerinde ağırlar. 
 

Avusturya'nın Yerel Yemekleri:

Avusturya mutfağının en önemli lezzetleri et yemekleri ve hamur işleridir. Hamur tatlıları ve ekmekler konusunda ustalaşmış Avusturyalılar, bu lezzetleri unutulmaz kahveler eşliğinde sunar. İçi kayısı marmelatı dolgulu çikolatalı turta Sachertorte, içi elmalı bir tür tatlı börek Strudel ve kuruyemişli ve meyveli Linz Turtası (Linzer Torte) mutlaka denemeniz gereken tatlılardandır. Aslen Venedik'ten çıkmış olsa da Avusturya mutfağı diyince akla gelen ilk yemek Viyana usulü şnitzel'dir. Yumurta ve unla kızartılmış et Viyana Şinitzeli (Wiener Schnitzel), dünyaca ünlü bir Avusturya yemeğidir. Patates ve yaban turpuyla haşlanarak yapılan sığır eti çorbası Tapelspitz iyi bir başlangıçtır. 
 

Avusturya'nın Telefon Kodu:

+43