Uçuş Durumu

Azerbaycan Gezi Rehberi

Azerbaycan, Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan bir ülkedir. Güney Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan'ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de 17 km'lik sınırı bulunmaktadır. Nüfus çoğunluğunu Türk halkı olan Azeriler oluşturuyor. Azerbaycan, üniter bir anayasal cumhuriyettir. 1992'den bu yana Birleşmiş Milletler'e üyedir. Diğer Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile karşılaştırıldığında Azerbaycan, sosyal ve ekonomik gelişme ile okuryazarlık oranında yüksek seviyelere ulaşmıştır.

 Azerbaycan' da Konuşulan Diller: 

Azerbaycan'ın resmi dili Azerice olup nüfusun %92'sinin ana dilidir. Azerice, Türk dil ailesine bağlı olup Türkçe, Kaşkayca ve Türkmence ile yakından ilgilidir. Rusça ve İngilizce yaygın olarak konuşulan diğer dillerdir. 

Azerbaycan' ın Para Birimi: 

Manat (AZN / ман)

Azerbaycan' ın Nüfusu:

9868447

Azerbaycan' ın Turistik Şehirleri:

Bakü

Azerbaycan' ın Yerel Yemekleri:

Ortadoğu ve Avrupa mutfaklarından etkilenmiş Azeri mutfağı,  Kafkas, Türk, İran, Arap, Çin ve Hint mutfaklarından da esinlenmiştir. Azeri mutfağı genellikle etli, sebzeli, sütlü, hamur işli yemekler ve pilavlarla ile çorbalardan oluşur. Her yemek türünün (örneğin çorbalar, dolmalar, pilavlar) pek çok farklı yapılışı ve çeşidi vardır. Kuzu eti, kayısı kurusu, erik kurusu, kuru üzüm, kestane ve pirinçten yapılan Şah pilavı, çok özel bir etli güveç yemeği olan Piti, Azeri mantısı Düşbere, bir börek çeşidi olan Qoğal, Badambura, Şekerbura ve Paxlava tatlıları, Azerbaycan'ın en ünlü yemeklerindendir.

Azerbaycan' ın Telefon Kodu:

+994